К итайски космически кораб с екипаж от трима души, включително първата жена космически инженер в страната, успешно се свърза с космическата станция Tiangong след повече от шест часа полет.
Екипажът ще използва станцията като база в продължение на шест месеца за провеждане на експерименти и космически разходки, докато Пекин събира опит и информация в подготовка за евентуална мисия до Луната до 2030 г.
#OpenComment That #ShenzhouXIX has on board an experienced astronaut and two Gen Y astronauts, one of them a female scientist, shows China's astronaut base will help sustain it. There are ample talents for China's #space sector. @zzxang86 https://t.co/XYw1YWvJYR pic.twitter.com/KAeCc8v6DP
— China Daily (@ChinaDaily) October 30, 2024
Изстрелването на Шънджоу 19 бе обявено от властите в Пекин за "пълен успех" и е част от амбициозния план на Китай за 100 космически изстрелвания, докато цели да надмине САЩ.
На космическата станция Tiangong екипажът на Шънджоу 19 ще се присъедини към трима други астронавти от космическия кораб Шънджоу 18, които ще се върнат на Земята на 4 ноември.
Преди две години президентът Си Дзинпин заяви, че "изследването на космоса, развитието на космическата индустрия и изграждането на Китай в космическа сила е нашата вечна мечта".
Във Вашингтон се засилват опасенията относно амбициите на Китай, като шефът на НАСА Бил Нелсън подчерта, че САЩ и Китай "се състезават" кой първи ще се върне на Луната, където има опасения, че Пекин може да постави териториални претенции. Нелсън изрази мнение, че гражданската космическа програма на Китай също има военен аспект.
В град Dongfeng Space City, който е построен в подкрепа на космическите изстрелвания, се празнува космическата програма на Китай. Улиците са украсени с национални знамена и фигури на астронавти, докато тайконавтите (китайска дума за астронавти-бел.ред.) се подготвяха за изстрелването.
Пилотът на мисията, Кай Сюже, определи екипажа си като ново поколение тайконавти, родени през 90-те, сред които Уанг Хаозе, първата жена космически инженер в Китай. Той сподели, че младежката енергия на екипа го вдъхновява и увери, че те ще продължат да работят за успехите на китайската космическа програма.
The Chinese #Shenzhou 19 manned spacecraft was launched early this morning. Among the three #astronauts, one is female, and two were born in 1990🚀🚀🚀 pic.twitter.com/z2DqnAoRNu
— Lanxi(就差70个粉丝🤣) (@ZhejiangChinaLX) October 30, 2024
Китай вече обучава следващата си група астронавти. Страната постигна значителни успехи в Космоса, включително успешното изстрелване на марсохода Zhurong и историческото извличане на проби от обратната страна на Луната.
Съществуват обаче и опасения, че технологията, развивана от Китай, може да бъде използвана за военни цели. Ръководителят на космическото командване на САЩ, генерал Стивън Уайтинг, подчерта, че Китай и Русия инвестират в космоса с бързи темпове и изграждат мрежи за наблюдение и разузнаване.
Изследването на космоса в Китай е представено като "колективна мисия за човечеството". Според Ли Инлианг от Китайската пилотирана космическа агенция, страната се ангажира с мирно използване на Космоса и планира да развива международно сътрудничество в тази сфера.
Междувременно новата космическа надпревара не е само за достигане до Луната, а и за контрол над ресурсите ѝ, които включват редки минерали и метали. Оценките за стойността на тези ресурси варират значително, от милиарди до квадрилиони.
Въпреки че Китай демонстрира амбициите си в космоса, властите също така признават, че съществуват предизвикателства в осъществяването на лунни кацания. "Технологията е сложна, а графиците са стриктни", каза говорителят на китайската космическа агенция Лин Сицян, подчертавайки, че страната е решена да превърне мечтата за кацане на Луната в реалност в близко бъдеще.
Въпреки това, ограниченията в достъпа до информация и повишената сигурност в страната подчертават, че Китай взема сериозни мерки, за да защити своя напредък в Космоса, като съперничеството му със Съединените щати се разширява и извън Земята.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!