Н ай-лошият сценарий за детонация на ядрено оръжие в орбита от страна на Русия би бил катастрофален, заяви късно в петък ръководителят на германското военно космическо командване генерал-майор Михаел Траут.
По време на съпътстващо събитие на Мюнхенската конференция по сигурността Траут беше категоричен, че има "повече въпроси, отколкото отговори", когато става въпрос за разкритията от миналата седмица в САЩ, че се предполага, че Русия разработва някаква форма на антисателитно ядрено оръжие.
Макар да звучи като научна фантастика, все още не е ясно дали такова космическо оръжие е наземна ракета или насочен космически кораб с ядрена мощност, способен да унищожава сателити в орбита, съобщава Politico.
Русия разработва симулатор на ядрен взрив
Най-лошият сценарий на безразборен ядрен взрив в Космоса, който излъчва електромагнитен импулс, изпепеляващ сателитите в ниската околоземна орбита, би бил опустошителен за всички, казва Траут.
"Ако някой се осмели да взриви ядрено оръжие във високата атмосфера или дори в Космоса, това малко или много би означавало край на използваемостта на това глобално общо пространство", посочва Траут.
Последиците от атаката биха били превръщането на хиляди мигащи сателити, които сега бръмчат в орбита, в боклук, който се превръща в отломки.
Russia’s nuclear space weapon a risk for all, says German Space Command chiefhttps://t.co/OnpKA3cIub
— Not Black, Brown or White. We are Americans (@RiseAmericans) February 18, 2024
"Никой не би оцелял при подобна акция - нито един сателит, нито китайски, нито руски, нито американски, нито европейски", каза Траут.
"Ако някой пресметне рационално, никой не би използвал такова оръжие в Космоса", допълва той.
Разполагането на ядрено оръжие в Космоса би било и в противоречие с Договора за космоса на ООН от 1967 г., казва Траут, тъй като той забранява инсталирането на оръжия за масово унищожение в орбита. Ако Русия предприеме действия в Космоса и извади от строя търговските спътници, очаквайте икономически удар от банковия сектор до енергетиката, който ще струва трилиони долари, казва Лудвиг Мьолер, директор на Европейския институт за космическа политика.
Миналата година Германия официално откри своето космическо командване, а Франция и Обединеното кралство направиха същото като част от усилията да започнат да изграждат надеждна защита на правителствената и търговската инфраструктура в орбита.
Русия скоро няма да разполага със свое антисателитно оръжие в Космоса, ето защо
Въпреки че Китай и Индия бързо развиват космическите си технологии, бруталната война на Русия в Украйна и готовността ѝ да сключва военни космически сделки със санкционирани държави като Северна Корея и Иран, я превръщат в заплаха.
Официални лица във Вашингтон обаче се стремят да изяснят, че въпреки разузнавателните данни няма непосредствена заплаха от Космоса.
"Въпреки че стремежът на Русия към този конкретен потенциал е обезпокоителен, няма непосредствена заплаха за ничия безопасност", категоричен е съветникът на Белия дом Джон Кърби.
"Не става дума за оръжие, което може да бъде използвано за нападение срещу хора или да причини физическо унищожение тук, на Земята", смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!