53

З агрижеността около правните трудности и капиталовите позиции се засилва. Джон Крайън трябва да взема важни решения за „Дойче Банк” (Deutsche bank), пише „Файненшъл таймс“ (The Financial Times). През миналата година банката обяви, че ще съкрати десетки хиляди работни места след като отчете загуба от над 6 млрд. евро - вижте във видеото.

Ключовият ход беше предприет по време на управлението на Аншу Джейн в „Дойче Банк”. През 2014 г., докато повечето европейски банки съкращаваха разходи пред лицето на отслабващите пазари и затягащите се регулации, тогавашният главен изпълнителен директор на германския кредитор пое обратен курс.

Институцията стартира план за набиране на 8 млрд. евро свеж капитал. Целта беше, отчасти, да се даде на най-голямата германска банка нужната огнева мощ за завоюване на пазарен дял от олюляващите се съперници и да я позиционира като последен европейски опонент на американските титани от Уол Стрийт. По тогавашните думи на Аншу Джейн, „Дойче ще остане единствената наистина универсална банка, базирана в Европа”.

Сметката обаче излезе крива – пазарите останаха слаби, а регулациите продължиха да се затягат.

Две години по-късно Аншу Джейн и Юрген Фичен, с когото той споделяше позицията на върха, отстъпиха от длъжност. Инвестиционната банка на „Дойче Банк” изгуби мястото си в топ три в света. Капиталовата позиция на групата е подложена на проверка. А на наследника на Джейн, бившият банкер от UBS Джон Крайън, се падна болезнената роля да свие глобалните амбиции на германския гигант.

Бизнесът на „Дойче Банк” на капиталовите пазари, от който идват една трета от нейните приходи, се мъчи да оцелее в новата среда на ниски обеми на търгуване, затегнати регулации и нарастваща американска доминация.

Банкирането на дребно в Германия, където маржовете на печалба винаги са били малки, страда под натиска на небивало ниските лихви в Европа.

Общите разходи упорито остават високи, а банката се бори с правни предизвикателства, които могат да ѝ костват милиарди евро. Миналата година „Дойче Банк” – стълб на следвоенната икономическа мощ на Германия и основен играч на глобалните капиталови пазари – отбеляза 6,8 млрд. евро загуба сред порой от глоби и отписвания на активи. За тази година анализаторите предричат загуба от още 860 млн. евро.

Мнение: Как може да рухне ЕС през 2016 г.

Защо Великобритания трябва да бъде наказана

Джордж Сорос: Италия е слабото място на еврозоната

„Проблемът на Джон Крайън е, че има толкова много движещи елементи”, коментира Крий Уийлър, анализатор в „Аналитик Екуйтис” (Atlantic Equities). “Пазарите тази година са много трудни, а Брекзит допълнително влошава нещата. Положението е крачка напред, две назад, докато той вероятно се е надявал на една и четвърт напред, една назад”.

Инвеститорите са дотолкова загрижени за състоянието на най-голямата германска банка, че миналия месец цената на акциите ѝ падна до 11,22 евро – най-ниското ниво от 80-те години на миналия век насам, с 24% по-ниско дори от дъното, достигнато в разгара на финансовата криза през 2009 г.

Дойче не е сама – резкият спад на акциите засегна и нейните конкуренти, особено след шоковото решение на Великобритания да напусне ЕС – но тя се превърна в плашилото сред глобалните банки.

Днес акциите отново поевтиняват рязко с над 2%, до 11,78 евро за лот, след като за кратко се стабилизираха през последните седмици.

Пазарната цена на най-голямата банка в най-стабилната европейска икономика е 16,23 млрд. евро, или четири пъти по-малко от нейната балансова стойност,

Проблемите превърнаха „Дойче Банк” в политическа футболна топка за италианския премиер Матео Ренци, който миналия месец, за да отклони вниманието от банковите проблеми на собствената си страна, се заяде с гигантския портфейл от деривативи на германския гигант.

Дори сравнително добрият резултат, публикуван в петък, от последния кръг от стрес тестовете на европейските банки не успя да върне доверието на инвеститорите в „Дойче Банк”.

Когато през 2012 г. швейцарската „Ю Би Ес” (UBS) търсеше начини да подобри съдбините си, тя избра значително да съкрати звеното за инвестиционно банкиране – ход, който ѝ позволи да увеличи капитала и печалбата си. Но „Ю Би Ес” имаше лукса да се преориентира към управлението на богатство – нейна друга силна област. За „Дойче Банк”  водещо е инвестиционното банкиране и няма друг бизнес с подобен мащаб или доходност, на който да се опре.

„Понеже банкирането на дребно в Германия е толкова стегнато, Дойче няма силен пазар у дома, към който да прибегне, както направиха „Сантандер” (Santander) в Испания, „Бе Не Пе” (BNP) във Франция, или Ю Би Ес в Швейцария”, коментира високопоставен германски банкер.

Крайъгълният камък в плана на Дойче е да се отърве от бизнеса на дребно на германската „Постбанк” (Postbank), който според анализатори възлиза на около 5 млрд. евро в нейния баланс. Групата също така ще намали активите в инвестиционната си банка и ще ограничи разходите чрез съкращаване на 9000 от своите общо около 100 000 служители, като прекрати дейността си в 10 държави от Аржентина до Нова Зеландия и затвори клонове в Германия. Ако планът сработи, институцията се надява на значително повишение в капиталовата позиция и доходността си към 2018 г.

Пътят обаче е труден. През последното тримесечие на миналата година банката отбеляза 700 млн. евро загуба преди данъци, при това без да се броят разходите за преструктуриране. Печалбите за първото тримесечие на 2016 г. бяха по-малко от половината от тези за предходната година, а през второто тримесечие почти се стопиха.

Висшите мениджъри на  винаги са предупреждавали, че цената на преструктурирането ще се усети дълго преди то да донесе плодове и че 2016 ще бъде годината, в която разходите ще отбележат своя връх. Пазарният застой, който понижава печалбата в целия сектор на инвестиционното банкиране, също се отразява на „Дойче Банк”. Брекзит допълнително повишава неувереността, затруднявайки търговския и консултантски бизнес на банката, а падащите лихви в Европа усилват натиска върху ритейл дейността ѝ.

Планът относно инвестиционната дейност включва намаляване наполовина на броя на клиентите и нетно орязване на рисковопретеглените активи с 28 млрд. евро.

„Проблемът на Дойче е, че е стигнала фаза, при която допълнителното съкращаване на активите ще доведе до загуба на значително количество приходи”, казва един от топ 20 инвеститорите на банката.

Институцията е изправена също пред последиците на исторически занижен контрол, изразяващи се в над 7000 отделни съдебни дела и регулаторни действия срещу нея. Особена загриженост у инвеститорите предизвикват американското разследване на злоупотреби с продажбата на ипотечни ценни книжа, както и съвместното разследване на Великобритания и САЩ на потенциално съмнителни сделки в размер на 10 млрд. долара, в които е замесено поделението на „Дойче Банк” в Русия.

Крайън твърди, че иска да реши големите дела на банката колкото се може по-скоро. В сряда институцията заяви, че се намира в процес на преговори за споразумение с правосъдното министерство на САЩ относно ипотечната афера. Инвеститорите обаче се безпокоят колко точно ще струва това споразумение и в частност дали цената му няма да надхвърли 5,5-те млрд. евро, които Дойче държи като резерв за съдебни спорове.

Заключението, което мнозина анализатори вадят от съчетанието на слаба доходност, високи разходи за преструктуриране, затягащи се регулации и надвиснали правни рискове е, че „Дойче Банк” се нуждае от повече капитал.

Проблемът е, че банката разполага с твърде малко опции, за да подобри капиталовата си позиция.

Допълнителното орязване на активите би подобрило коефициентите, но с цената на намаляване на дългосрочната доходност. Продажбата на бизнеси, като например на звеното за управление на активи, би имало сходни нежелани последици. Предвид факта, че акциите са доста под балансовата си стойност и не се радват на особен ентусиазъм от страна на инвеститорите, сега не е моментът и да се излиза на пазара за набиране на капитал. 

При подобни лимитирани опции, сред банкерите пълзят дори слухове, че може да се наложи държавата да застане зад емитиране на права – нещо, което германските власти отричат като спекулация от страна на хедж фондовете, стремящи се да понижат цената на акциите на „Дойче Банк”.

Но не само спекулациите пораждат загриженост. Нервността е напомняне за значението на Дойче като най-голяма банка в най-важната европейска икономика, както и за това колко високи са залозите всъщност, и то не само за Крайън.

През юни Международният валутен фонд обяви, че сред глобално значимите банки „Дойче Банк” „се очертава като тази с най-висок нетен принос за системния риск”. Никой не би желал МВФ да се окаже прав.

Коментари 53
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

53 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 7 минути

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 11 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 11 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 12 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 12 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 13 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 14 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 14 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 14 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 15 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 15 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 15 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 15 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 15 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 15 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“