„Една малка крачка за човека, но един огромен скок за човечеството”, мнозина се съмняват, че тези думи на астронавта Нийл Армстронг наистина са изречени при първата му стъпка на Луната.
Според конспиративните теории цялата мисия „Аполо 11”, с която САЩ за първи път пращат хора на спътника на Земята, е заснета в холивудско студио. Гениалният Стенли Кубрик дори е сочен за режисьор на тази постановка.
Впрочем това би бил най-скъпият филм в историята, тъй като до осъществяването на „Аполо 11” включително, НАСА плаща около 250 млрд. долара за програмата в сегашни пари. За да могат двамата - Нийл Армстронг и Едуин „Бъз” Олдрин, да стъпят на Луната, на Земята работят близо 400 000 души.
Въпреки това съмненията остават, като основната причина за тях е, че никоя друга нация не успява да повтори успеха на САЩ и да прати човек на земния спътник. А и програмата „Аполо” е прекратена през 1973 г. с обяснението, че е „изпълнила целите си”, като след това опитите за кацане на Луната са на практика спрени.
Все пак конспиративните теории трудно могат да се преборят с реалността. Мисията на „Аполо 11” е следена зорко от СССР. Евентуален неуспех или фалшифициране щеше да даде на руснаците сериозен коз в пропагандата срещу капиталистическия враг.
Освен това американските астронавти се завръщат, носейки скали от Луната. Много от тези отломки все още не са разпечатани и изследвани, тъй като учените се надяват, че бъдещите технологии ще им дадат повече информация.
Така стигаме до самия филм. Заснемането му със специални ефекти през 1969 г. би било невъзможно. По онова време, за разлика от сега, човечеството разполага с технологията да стигне до Луната, но не и да направи реалистично изглеждащ фантастичен филм за подобна мисия.
Критиците посочват няколко детайла, които изглеждат съмнителни в публикуваните от НАСА кадри от първото кацане на земния спътник.
Сенките на астронавтите и лунния модул изглеждат неестествено удължени и сочат в различни посоки. Също така на кадрите не се виждат звездите.
Причините за това са две – много разредената атмосфера на Луната и използваните висококонтрастни камери. Небето над земния спътник е черно, защото няма въздух, който да разсейва слънчевите лъчи. Причината на Земята то да е синьо е, че по-късите вълни на светлината, които са в синия спектър, се разсейват по-лесно. В същото време слънчевата светлина на Луната е много по-силна. На кадрите от кацането на „Аполо 11” е ден и няма как да се виждат звезди, тъй като светлината от Слънцето ги скрива от използваните при мисията камери.
Различните посоки на сенките пък са следствие от съчетанието на няколко фактора. Много по-силна слънчева светлина, по-малък ъгъл на кривата на повърхността на Луната заради по-малкия диаметър на спътника от земния и отражателната способност на лунния прах и скали. Всъщност би било доста трудно подобен ефект да бъде постигнат с прожектори.
Друга основна критика е насочена към ходенето на астронавтите. То изглежда странно. Не бива обаче да забравяме, че на Луната има гравитация, въпреки че тя е едва около 16,6% от земната. Ето защо астронавтите не могат да се носят в безтегловност и всъщност в скафандрите си, предназначени за космически условия, всеки от тях е тежал около 26 килограма. Това, заедно с ограничената подвижност на самите скафандри, води до странното придвижване.
Лунната гравитация е и причината за веещия се американски флаг. Атмосферата на Луната е толкова рядка, че на практика няма вятър. Но въпросният найлонов флаг е много по-лек, отколкото би бил на Земята. Той е закачен от астронавтите на сглобяема телескопична рейка с Г-образна форма. А преди това е бил сгънат в съвсем малък пакет. И тъй като никой не се бил сетил да вземе ютия, това, което изглежда като вятър, е всъщност разгъването на смачкания флаг в условията на ниска гравитация.
И в холивудско студио едва ли би имало вятър. Но ако авторите на конспиративните теории бяха прави, то веещият се флаг може би би бил някакво тайно послание от режисьора Стенли Кубрик.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!