Д нес цената на суровия петрол сорт Брент падна до 31,02 долара за барел с доставка след месец – най-търгуваните договори на пазара.
Сривът в рамките на деня с близо 30% е най-лошият от 1991 г. насам. А фючърсите на суровината не са били толкова евтини от 2004 година. За сравнение това е времето преди резкия скок на икономиката на Китай. Тогава дневното потребление на петрол в глобален мащаб е около 82 млн. барела. Сега то е над 100 млн. барела.
Световните лидери в международна видеоконферентна връзка за коронавируса
В същото време се случва нещо много необичайно. Петролът се търгува с долари. Така поевтиняването на суровината обикновено автоматично води до поскъпване на щатската валута.
До същото водят и притесненията за криза, тъй като на долара се гледа като на финансово убежище, заради стабилната икономика и огромния вътрешен пазар на САЩ.
Това не се случва сега. Точно обратното. Еврото поскъпна до 14-месечен връх срещу долара, достигайки 1,1485 EUR/USD. А това става на фона на стагнация в Германия - най-голямата икономика в еврозоната.
Заразяват хора срещу пари в търсене на ваксинa за вируса
За спада на цените на петрола от предходните седмици основно влияние оказва разпространението на новия коронавирус Ковид-19. То ограничава множество икономически дейности в глобален мащаб. Фючърсите на суровината се търгуваха за близо 60 долара за барел на 20 февруари, а в петък пазарът затвори на нива малко над 45 долара за барел.
Мерките срещу епидемията имат особено разрушителен ефект върху международните пътувания и търговията. По данни на Конференцията на ООН за търговия и развитие намаляването на износа от Китай, който засега е най-засегната от Ковид-19 страна, е нанесло щети за 50 млрд. долара до 4 март. Загубите за авиопревозвачите могат да достигнат 113 млрд. долара.
Временните болници в Ухан затварят, заболелите от COVID-19 намаляват
Същевременно поевтиняването на петрола доведе до напрежение между основните износители на суровината – Саудитска Арабия и Русия.
На срещата на страните производителки на петрол във Виена в петък Москва отказа да се присъедини към Рияд и да намали добива, за да се създаде изкуствен дефицит на пазара и да се ограничи спадът на цените на нефтените договори.
В отговор през уикенда Саудитска Арабия реши да притисне Русия и да ѝ отнеме пазарен дял, като намали продажните цени на всички сортове суров петрол, които изнася, с между 6 и 8 долара за доставките през април.
Всъщност това е и основната причина за срива на цените на петрола днес на международните пазари. Търговците отработват новините от уикенда, през който стоковите борси не работеха.
Заради коронавируса спешно променят производства
Ето защо движението на цената на петрола не повлия на долара, въпреки че ако суровината не поскъпне скоро, това ще се отрази на щатската валута.
Причината за срива на цените на петролните фючърси не е коронавирусът, поне не пряко, а изненадващата търговска война между двете водещи износителки на суровината – Русия и Саудитска Арабия.
Все пак епидемията с Ковид-19 може да има сериозно отражение върху търговията с нефт. Това ще се случи ако паниката по отношение на вируса продължи да нанася щети на глобалната икономика.
Към момента основните икономически негативи са резултат от мерките за ограничаване на разпространението на заболяването, а не толкова от самия коронавирус.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!