В ялата реакция на Владимир Путин на първата чуждестранна окупация на руска територия след Втората световна война подсказва, че той е съсредоточен повече върху възможностите, които нахлуването на Володимир Зеленски в Курск може да предостави на други места на фронтовата линия.
Путин и съюзниците на Украйна бяха изненадани от настъплението на Киев в региона на 6 август, което доведе до завземането на около 500 кв. км, 100 селища и 594 военнопленници според командира на Зеленски Олександър Сирски.
Но Украйна е изправена пред неудобни въпроси относно напредването на Москва към донецкия град Покровск. Институтът за изследване на войната (ИИВ) заяви в сряда, че руските сили продължават да правят “значителен тактически напредък” югоизточно от града, който е критичен пътен и железопътен възел за украинските войски.
Откритият проукраински разузнавателен екип Conflict Intelligence Team заяви същия ден, че ситуацията в посока Покровск е “все по-опасна” за силите на Киев.
Въпреки първото завземане на руска територия от чужди сили след операция “Барбароса“ на нацистка Германия през 1941 г., втората “битка за Курск”, която се разгръща осем десетилетия след първата през 1943 г., показва, че Путин се фокусира вместо върху фронтовата линия върху града в Донецк.
Zelensky's Kursk incursion could be playing into Putin's hands https://t.co/eIJtPSGi8y
— Manuco (@manuco22) September 1, 2024
Путин не е изпратил сили в Курск от източния фронт в Украйна, за да притъпи настъплението, а е използвал наборни войници в силите за противодействие на инвазията - въпреки че това беше отречено от Кремъл. Междувременно силите на Москва в източната част на Украйна остават непокътнати.
“Путин не пренасочва сили от оста, която атакува към Покровск“, казва Нико Ланге, началник на щаба на германското министерство на отбраната до 2022 г.
“Той се опитва да използва сили от друго място или просто казва: „Добре, нека се справим с Курск по-късно - но сега Покровск е по-важен“, казва Ланге пред Newsweek.
Ланге коментира, че може да отнеме месеци, за да се прецени дали атаката на Зеленски срещу Курск е била успешна и макар че операцията в Киев изглежда добре обмислена, ако намерението е било да се навлезе в Русия, за да се отклонят войските на Путин от Покровск, “това все още не работи”.
Жителите на Курск са разгневени от реакцията на властите от нахлуването, но контролираните от Кремъл медии представят атаката като доказателство за агресивните намерения на Киев. Това може допълнително да оправдае нахлуването на Путин.
Украйна твърди, че е осуетила атака на руски ракети и дронове
“На Путин не му пука за руския народ и не му пука за няколко села в Курска област. Путин е решил дори да не обявява, че има нахлуване в Курск. Той просто казва, че има трудна ситуация”, обяснява Ланге.
Според Николо Фасола, автор на книгата Reinterpreting Russia's Strategic Culture, нахлуването на Украйна вече е донесло известни дивиденти на Путин.
“За да бъде нахлуването ефективно, украинският персонал и военна техника трябваше да бъдат отклонени от югоизточната част на Украйна, което от своя страна позволи на руските сили да постигнат териториални придобивки в Донбас“, обяснява той, имайки предвид източния украински регион, контролиран предимно от Москва, която включва Донецка област.
Беше “малко вероятно” териториалните придобивки да обърнат хода на войната и продължаващият натиск за Покровск може да отклони вътрешното внимание от Курск и да подпомогне реториката на Кремъл относно операциите в района на Донбас.
“Като минимум, това предоставя на Русия по-напреднали позиции, от които да провежда бъдещи операции“, коментира Фасола, научен сътрудник в университета в Болоня.
Само за денонощие: Над 200 са сблъсъците между Украйна и Русия
Нахлуването в Курск може да е променило бойното поле, но отклоняването на някои от най-способните войски на Зеленски крие риск от прекомерно разширяване.
Изчерпването на украинските резерви е риск, казва Джон Харди, заместник-директор на Руската програма на Фондацията за защита на демокрациите (FDD).
Досега не е имало големи украински загуби на оборудване в Курск, но "загубите ще растат с течение на времето, очевидно", смята Харди.
“Проблемът с наличността на работна сила в Украйна може да се влоши”, обясни той.
Въпреки че не са заявени открито от Киев, целите на нахлуването изглежда са свързани с потенциален лост при евентуални мирни преговори, както и създаването на буферна зона на руска територия.
Зеленски каза във вторник, че операцията ще бъде един от аспектите на “Шплан за победа” от четири части, който ще бъде представен на президента Джо Байдън и кандидатите за президент на САЩ следващия месец, въпреки че има съмнения дали операцията ще помогне за бъдещи мирни преговори.
“Настоящите териториални придобивки са твърде ограничени, за да компенсират териториалните загуби в Донбас на масата за преговори“, казва Фасола.
Други фактори, оформящи тези хипотетични преговори, включват кой ще бъде в Белия дом, който ще взема решения за продължаване на помощта за Киев, както и колко добре Украйна може да попълни войските си чрез законопроект за мобилизация, който беше приет през април.
Русия също е изправена пред огромни загуби и Bloomberg съобщи този месец, че това може да накара Путин да обмисли нов ход на войната.
“Трябва да наблюдаваме плодовете от мобилизационния план на Киев до зимата и ще видим дали офанзивата в Курск ще доведе до по-широка руска мобилизация“, казва Зев Файнтуч, старши разузнавателен анализатор в охранителната фирма Global Guardian.
* Във видеото: Зеленски: Операцията ни в Курск нанася щети по Русия
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!