Е тническите арменци в Нагорни Карабах ще заминат за Армения, защото не искат да живеят като част от Азербайджан и се опасяват от етническо прочистване. Това заяви пред Ройтерс ръководството на отцепническия регион.
Арменците в Нагорни Карабах, територия, която е международно призната като част от Азербайджан, но останала извън контрола на Баку след разпада на Съветския съюз, бяха принудени да се съгласят на спиране на огъня на 20 септември след светкавична 24-часова операция на много по-голямата от арменските сили азербайджанска армия.
Армения настоява ООН "незабавно" да изпрати мисия в Нагорни Карабах
Азербайджан казва, че ще гарантира правата на арменците и ще интегрира анклава, но ръководството на арменците в Нагорни Карабах каза пред Ройтерс, че те ще напуснат района. Азербайджан нееднократно е отричал всякакво намерение да им навреди.
"Нашите хора не искат да живеят като част от Азербайджан. 99,9 процента предпочитат да заминат за нашите исторически земи", каза Давид Бабаян, съветник на Самвел Шахраманян, президента на самопровъзгласилата се република Арцах.
Русия: Арменските сепаратисти в Нагорни Карабах започнаха да предават оръжията си
Той заяви, че не е ясно кога 120 000 карабахски арменци ще се отправят по Лачинския коридор.
"Съдбата на нашия беден народ ще остане в историята като срам и позор за арменския народ и за целия цивилизован свят. Виновниците за съдбата ни един ден ще отговарят пред Бог за греховете си", посочи Бабаян.
Азербайджан потвърди за 6 убити руски войници
Процесът на предаването на оръжията на етническите арменци от анклава е в ход, каза още той.
Руската агенция Интерфакс, позовавайки се на арменското министерство на здравеопазването, съобщи, че линейки са евакуирали част от ранените от Нагорни Карабах към Армения.
"Линейки с медици превозват 23 ранени от Нагорни Карабах, които са в тежко или изключително тежко състояние", казват от ведомството.
Азербайджанският президент се извини на Путин за убитите руски войници в Карабах
А министър-председателят на Армения Никол Пашинян заяви в обръщение към нацията, че Армения е готова да приеме всички етнически арменски сънародници от Нагорни Карабах, след като се засилва вероятността, че те ще напуснат анкава.
Той добави, че военните блокове, в които Ереван членува, са се оказали неефективни - явна критика към Русия, основния съюзник на Армения сред големите сили, отбелязва Ройтерс.
"Арменците в Нагорни Карабах все още са изправени пред заплахата от етническо прочистване", каза Пашинян, цитиран от ТАСС.
"През последните дни в Нагорни Карабах пристигна хуманитарна помощ, но това не променя ситуацията", допълни арменският премиер.
"Ако не бъдат създадени реални условия за живот за арменците в Нагорни Карабах по родните им места, както и ефективни механизми на защита срещу етническо прочистване, тогава се засилва вероятността арменците в Нагорни Карабах да предприемат изселване от отечеството си като единствен изход", посочи Пашинян.
Близо 120 000 етнически арменци в Нагорни Карабах ще се преселят в Армения, тъй като не искат да живеят под властта на Азербайджан и се страхуват от етническо прочистване, казаха пред Ройтерс ръководителите на сепаратисткия анклав.
"Нашето правителство радушно ще приеме нашите братя и сестри от Нагорни Карабах", допълни арменският премиер.
Заминаването от Нагорни Карабах на толкова много хора бележи още един поврат в историята на планинския анклав, който през вековете е попадал под властта на персийци, турци, руснаци, османци и накрая на Съветския съюз.
То може също така да промени деликатния баланс на силите в Южен Кавказ - мозайка от етноси и регион, през който минават петролопроводи и газопроводи, и където Русия, САЩ, Турция и Иран си съперничат за влияние.
Ройтерс: Изстрели проехтяха в столицата на Нагорни Карабах
Предимно мюсюлмански Азербайджан, каза, че арменците, които са християни, могат да напуснат анклава, ако поискат. Премиерът на Армения Никол Пашинян, посочи, че те трябва да останат, освен ако за тях е по-безопасно да напуснат.
След като хиляди арменци от Нагорни Карабах останаха без храна, арменските сепаратистки власти съобщиха снощи, че близо 150 тона хуманитарна помощ от Русия и още 65 тона брашно, доставено от Международния комитет на Червения кръст, са пристигнали в анклава.
Междувременно стана ясно, че руските миротворци ще ескортират до Армения останали без дом арменски семейства от Нагорни Карабах, които пожелаят това, пише Ройтерс.
"Уведомяваме ви, че семействата, които са останали без покрив при неотдавнашните военни операции и които са изразили желание да напуснат републиката, ще бъдат изведени от руските миротворци", се посочва в изявление на властите в отцепническия регион във Facebook.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!