М арта Нгойе беше изпълнителен директор на южноафриканската държавна пътническа железопътна агенция, когато разкри за незаконни държавни договори на стойност милиони. Но вместо да бъде почетена като борец на корупцията, тя беше уволнена от работодателя си и се изправи пред дълга и скъпа съдебна битка, за да си върне работата. Опитът на Марта подчертава предизвикателствата, пред които са изправени подателите на сигнали в Република Южна Африка.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Ихсан Хафеджи в своя репортаж от Йоханесбург.
Докато Марта продължава съдебната битка, за да си върне работата, тя се присъедини към новосъздадена организация на гражданското общество, наречена The Whistleblower House, която предлага подкрепа и съвети на подателите на сигнали в Южна Африка.
Понякога подателите на сигнали за нередности плащат най-голямата цена в борбата срещу корупцията.
През 2021 г. държавна служителка Бабита Деокаран беше убита пред дома си, след като стана ясно, че е разкрила корупция в провинциалния здравен отдел. Журналистът Джеф Уикс прекара месеци в разследване на обстоятелствата, довели до нейното убийство.
“Тя се прибираше у дома, след като остави дъщеря си на училище и когато намали, за да паркира колата си, друга кола спря до нея и трима мъже надупчиха колата ѝ с куршуми. Тя беше простреляна дванадесет пъти. Това, което не знаехме тогава и разбрахме едва няколко месеца по-късно, беше, че в седмиците преди да бъде убита, тя се е натъкнала на необичайни модели на плащане и е докладвала за тях на началниците си. Искаше спешно разследване и спиране на плащанията”, разказва разследващият журналист Джеф Уикс.
Синтия Стимпъл е друг подател на сигнали, който разкри корупцията в държавните авиокомпании на Южна Африка. Тя казва, че подателите на сигнали са основен компонент в борбата с корупцията, предава VOA.
“Моето собствено мнение е, че лицата, подаващи сигнали за нередности, са наистина важни за борбата с корупцията, защото те са тези, които подчертават, разобличават и говорят за измами, случващи се на работното им място”, посочва специалист.
Правителството на Южна Африка призна важността на защитата на лицата, подаващи сигнали. То се ангажира да преразгледа действащите закони относно лицата, подаващи сигнали за нередности, като част от националната си стратегия за борба с корупцията.
Д-р Углеша Радулович от университета в Йоханесбург изследва тежкото положение на подателите на сигнали. Тя казва, че са необходими промени за допълнително укрепване на законодателството относно защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности.
"Мисля, че това, което ще бъде от решаващо значение, е да се преразгледа законодателството, за да се разшири защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности. И да санкционира онези, които отмъщават на подателите. И второто нещо, което би било решаващо, е да се създаде по-силна връзка между държавата и гражданското общество”, смята Радулович.
Лицата, подаващи сигнали, остават безценен ресурс в борбата срещу корупцията и защитата на демокрацията, но хората, подаващи сигнали, с които VOA разговаря, вярват, че не получават подкрепата и защитата, от които толкова отчаяно се нуждаят.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!