Н ад 80 държави, включително САЩ и ЕС, поеха днес ангажимент на международната конференция за климата COP26 да намалят до 2030 г. емисиите си на газ метан с 30% в сравнение с нивата през 2020 г., обяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Франс прес.
"Метанът е един от газовете, чието отделяне можем да намалим най-бързо, и като направим това, незабавно ще забавим повишаването на температурите", подчерта Фон дер Лайен. Тя отбеляза, че метанът е причина за около 30% от затоплянето на планетата от началото на индустриалната епоха.
Президентът на САЩ Джо Байдън припомни, че метанът е един от най-мощните парникови газове, и посочи, че поелите ангажимент страни генерират 70% от световния БВП.
В средата на септември САЩ и ЕС обявиха, че работят съвместно по проекта, към който междувременно се присъединиха десетки държави, сред които Канада, Южна Корея, Виетнам, Колумбия и Аржентина.
Метанът (СН4) се отделя от сектори като земеделието и животновъдството, изкопаемите горива и преработката на отпадъци.
Той е вторият по обем парников газ, свързан с човешката дейност, след въглеродния диоксид (СО2).
Макар че за него се говори по-малко, ефектът му върху затоплянето на Земята е около 29 пъти по-голям на килограм, отколкото този на въглеродния диоксид, в рамките на 100 години, и около 82 пъти повече за период от 20 години, отбелязва АФП.
Над 100 страни обещаха да спрат обезлесяването в следващите 10 години
Стефан Янев: Никой не трябва да бъде ощетен от зеления преход
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!