Властта в Киргизстан напълно е преминала в ръцете на опозицията, заяви пред руски медии Роза Отунбаева, избрана за изпълняваща длъжността глава на 13-членното правителство на народното доверие
Опозицията завзе властта
след избухналите кръвопролитни сблъсъци между антиправителствени демонстранти и силите за сигурност.
Роза Отунбаева, която вчера оглави временно правителство след свалянето на президента Курманбек Бакиев, определи събитията като победоносна революция. По думите й въстанието слага край на "репресиите, тиранията и агресията" срещу народа.
59-годишната бивша външна министърка е смятана за застъпник за правата на човека в бившата съветска република.
Във временното правителство влизат водещи политици от миналото, поддържали връзка с опозицията при управлението на Бакиев. Назначени са нови министри на отбраната и на вътрешните работи. Опозицията определи нови кметове и губернатори на някои места.
Новият министър на отбраната Исмаил Исаков заяви, че
"въоръжените сили и граничната полиция на Киргизстан са на
практика под наш контрол".
Парламентът, медиите и летищата също са под контрола на опозицията, чиито лидери днес отново призоваха Бакиев да признае поражението си.
Има информации, че президентът е напуснал столицата Бишкек и се е отправил на юг. Отунбаева го обвини, че събира своите привърженици, но киргизстански медии съобщиха, че той се е оттеглил.
Лидерът на опозиционната социалистическа партия "Ата Макен" Омурбек Текебаев каза по националната телевизия, че обстановката се нормализира, след като при размириците в Бишкек вчера загинаха стотина души.
Здравното министерство потвърди днес смъртта на 74 души, а ранените са над 500.
Правителствени сгради, автомобили и магазини бяха подпалени в столицата. Киргизстански медии съобщиха за плячкосване на музеи и бизнес центрове.
Отунбаева заяви, че до шест месеца ще бъдат произведени президентски избори и ще бъде изработена нова конституция, отбелязаха световните агенции.
Отунбаева беше водеща фигура при "революцията на лалетата" преди пет години, когат бе свален от власт тогавашният президент Аскар Акаев и на негово място дойде Бакиев. След това тя напусна правителството и се присъедини към опозицията.
Руският премиер Владимир Путин разговаря днес по телефона с Роза Отунбаева,
предадоха Ройтерс и ИТАР-ТАСС, като се позоваха на говорител на Путин.
Руският премиер призова опозиционните водачи да се въздържат от насилие и да вземат всички необходими мерки за гарантиране на сигурността на чуждите и дипломатически представителства, каза Дмитрий Песков. По думите му Путин отбелязал, че Русия винаги е оказвала и е готова и занапред да оказва хуманитарна помощ на киргизкия народ.
Важно е да се отбележи, че Путин разговаря с Отунбаева като ръководител на правителството, добави Песков.
Отунбаева заявила, че напълно владее събитията в централноазиатската страна, но в същото време отбелязала, че ситуацията остава сложна и Киргизстан се нуждае от икономическа подкрепа.
Руският президент Дмитрий Медведев е поръчал на силите за сигурност да засилят охраната на руските дипломатически представителства в учреждения в Киргизстан, съобщи прессекретарят на президента Наталия Тимакова. По думите й руските власти внимателно наблюдават развоя на събитията.
Президентът на Киргизстан
Курманбек Бакиев обаче заяви, че отказва да подаде оставка,
съобщи Франс прес като цитира местната онлайн медия 24.kg.
"Заявявам, че като президент не съм подавал и няма да подам оставка. Като президент на Киргизстан съм лишен от каквато и да било възможност да влияя на ситуацията в страната", подчертава Бакиев.
В интервю за радио "Ехото на Москва", цитирано от ИТАР-ТАСС, Бакиев казал, че се намира в Южен Киргизстан. "Не признавам каквото и да било поражение", заявил президентът, отбелязвайки обаче, че не разполага с реални лостове да влияе на създалата се в страната обстановка.
Автентичността на текста, изпратен на 24.kg с
електронна поща, засега не е потвърдена.
Протестите срещу Бакиев започнаха във вторник в град Талас,
разпространиха се в други части на страната и прераснаха в ожесточени сблъсъци между милицията и демонстрантите.
Правителството на Бакиев изрази подозрения, че размириците са подкрепяни от външни сили.
Русия, която все още има влияние,
особено в северната част на Киргизстан, отрече да е замесена във
вълненията. 150 руски десантници заминаха за военновъздушната база
"Кант", за да охраняват семействата на руските
военнослужещи
САЩ, които също като Русия имат военна база в Киргизстан, и я използват за доставки за войските в Афганистан, призоваха враждуващите страни да се въздържат от насилие.
Европейският съюз, ООН и Китай също изразиха безпокойство и апелираха за сдържаност.
Киргизстан, който граничи с размирния китайски
Синцзян-Уйгурски автономен район, обяви независимост от СССР
през 1991 г. Мнозинството от населението, наброяващо 5,3 милиона
души, са мюсюлмани сунити
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!