Президентът на Судан Омар ал Башир и лидерът на най-мощната бунтовническа организация в областта Дарфур Халил Ибрахим подписаха в катарската столица Доха споразумението за примирие, което беше парафирано в столицата на Чад Н'Джамена няколко дни по-рано, предадоха световните агенции.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун приветства спогодбата и изрази надежда, че тя ще бъде приложена на практика в Судан.
Ибрахим, който оглавява Движението за справедливост и равенство (ДСР), определи споразумението като "много важна стъпка", но подчерта, че за постигането на дълготраен мир са необходими търпение и отстъпки от двете страни.
По-рано Башир обяви, че сделката е "началото на края на войната в Дарфур".
По време на продължилия седем години конфликт загинаха над 300 хил. души, а 2,7 млн. бяха прогонени от домовете си. Голяма част от населението на Дарфур и днес живее в бежански лагери.
Суданското правителство признава само за 10 000 убити.
Ако е рекъл Бог, до предстоящите избори (в средата на март - б.ред.) в Дарфур ще цари пълен мир, заяви Башир.
Някога непримирими врагове, той и Ибрахим си стиснаха ръцете и се прегърнаха, след като подписаха официално документа.
В събота Башир отмени смъртните присъди на над сто мъже, обвинени в участие в дръзката атака на ДСР срещу Хартум през 2008 г. и обеща да освободи 30% от тях "незабавно".
Споразумението беше постигнато с посредничеството на емира на Катар шейх Хамад бин Халифа и президента на Чад Идрис Деби, който има етнически връзки с ДСР.
Судан и Чад неотдавна сключиха спогодба за прекратяване на "сателитните войни" помежду си, при които всяка от двете държави подкрепяше бунтовници, сражаващи се срещу правителството на другата.
Суданското правителство вече подписа няколко споразумения с бунтовниците, но те неминуемо се проваляха.
Сега обаче, след като в сделката участва и Чад, много анализатори смятат, че има значителен шанс да се постигне траен мир.
Сраженията в Дарфур намаляха рязко през последната година и в момента там стават само отделни сблъсъци.
На срещата в Доха представители на ДСР заявиха, че техни части са били нападнати в понеделник от правителствените сили в нарушение на примирието, което действа още от събота.
Суданската армия обаче отрече да е нападала бунтовниците, а техните твърдения не бяха потвърдени от независими източници.
В Доха присъстваха представители и на други бунтовнически организации, но Суданската освободителна армия, която започна въстанието на местните африкански племена в Дарфур срещу доминираното от араби правителство в Хартум през 2003 г., бойкотира срещата.
В телефонно интервю за Асошиейтед прес от Париж нейният лидер Абдел Уахид Мохамед ел Нур определи споразумението като чисто церемониално и предсказа, че то ще сподели съдбата на предишните частични мирни спогодби.
Той предупреди, че срещу народа на Дарфур се подготвя "нов заговор", докато насилието и геноцидът продължават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!