С минута мълчание в памет на жертвите на наводненията във Валенсия започна изслушването на българския кандидат за еврокомисар с ресор "Стартъпи, изследвания и иновации" Екатерина Захариева в Брюксел.
То се провежда в сградата "Йожеф Антал" на Европейския парламент в белгийската столица и се очаква да продължи три часа. В залата присъстват 23 български журналисти и над 40 евродепутати от различните политически групи.
В ЕП стартират изслушванията на кандидатите за еврокомисари
Захариева заяви във встъпителната си реч, че ще създаде Европейски форум за иновации и изследвания и ще настоява за по-голяма роля на жените в тези области, ако бъде избрана.
49-годишната Захариева започна на английски език, като изрази "искреното си съчувствие към близките на жертвите на наводненията в Испания". След това обяви, че ще каже няколко изречения на български език, предаде БТА.
"За мен е голяма привилегия да бъда днес сред вас, до неотдавна бях в една друга сграда, на българския парламент. Благодарение на този си опит изпитвам най-дълбоко уважение към тази институция, каквато е Европейският парламент", заяви на български език кандидатът за еврокомисар.
"За мен е голяма чест, че получих поканата от госпожа Урсула фон дер Лайен. Вярвам, че моят административен и политически опит на високо равнище ще ми помогнат на развитието на ресора ми, който е в основата на европейската програма за конкуренция", каза още Захариева.
Тя открои пет ключови приоритета, които ще следва, ако бъде утвърдена на поста.
„Те са обединени от моята идея да изградим истински ЕС на изследвания и иновации. Те ще позволят Европа да стане най-конкурентноспособният регион”, заяви Захариева.
Тя предлага да се укрепи европейското пространство за научни изследвания с нов законодателен акт, в който целта да е 3% от БВП за изследвания и иновации. Второ липсата на координация между страните в ЕС води до неефективна система за финансиране, неокуражава мобилността и не използва възможностите на трансграничното сътрудничество. Захариева каза, че свободата на научните изследвания трябва да е в същностен елемент. „Ще подкрепя инвестициите в изследователски и технологични инфраструктури”, каза Захариева.
Тя обеща да работи за разширяване на Европейския изследователски съвет за финансиране на висококачествени изследвания.
„Вторият ми приоритет ще е да се осигури стимул за стартиращите фирми и тези, които разширяват своята дейност. Ключовото предизвикателство за Европа е да мобилизираме повече частни инвестиции в научните изследвания и иновациите”, каза Захариева.
Според нея трябва да бъдат преодолени двата най-сериозни предизвикателства пред иноваторите – достъп до капитал и прекомерна бюрокрация. Захариева обеща повече възможности за високорискови и революционни начинания.
„Ще засиля сътрудничеството с Европейската инвестиционна банка и мрежата за надеждни инвеститори. Ще представя цялостна стратегия за стартиращи предприятия. Ще организирам Европейски форум за стартиращите предприятия възможно най-скоро”, обеща Захариева, цитирана от NOVA.
„Третият ми приоритет ще е да се насърчи нашият капацитет в ключови технологии”, каза Захариева. Тя каза, че ще работи за създаването на изследователски съвет за изкуствен интелект.
Четвъртият ѝ приоритет засяга жените в областта на иновациите, стартъпи и науката.
Обръщението на Захариева пред евродепутатите продължи в рамките на 15 минути. След това отговоря на въпроси, за да получи одобрението им. Захариева ще трябва да обясни начина, по който възприема ресора си, и какви законодателни и други инициативи ще предложи на новата Европейска комисия. От българския кандидат ще се очаква да коментира и как би защитила бюджета на ЕС за политики за научни изследвания и иновации.
За да бъде одобрена кандидатурата ѝ, Захариева трябва да получи 2/3 от гласовете. Вотът се упражнява при закрити врата.
Експерти в Брюксел определят научноизследователската и иновационна дейност като ключова област на политиката за справяне с глобални предизвикателства като здравеопазване, изменение на климата и загуба на биоразнообразие и като особено важна за оптимизиране на готовността и реакцията на ЕС при кризи.
Още преди изслушването нашият представител, подобно на останалите кандидати за еврокомисари, изпрати до ЕК мотивационно писмо - писмени отговори на поставени въпроси, свързани с нейната мотивация, ако бъде избрана за поста.
Окончателно: Съветът на ЕС одобри списъка на предложените за нови еврокомисари
Изпитните комисии
Две комисии ще изпитват българския кандидат - Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE), която отговаря за изслушването и която е една от двете най-големи парламентарни комисии (със състав от 90 евродепутати) и Комисията по култура и образование (CULT), която участва по покана. Българските членове на комисията по промишленост, изследвания и енергетика са: Цветелина Пенкова (СиД), заместник-председател, Ева Майдел (ЕНП) пълноправен член, Радан Кънев (ЕНП), заместник член, Петър Волгин (ЕСН), заместник член. Българските членове на комисията CULT са: Христо Петров (Обнови Европа), заместник-председател, Ивайло Вълчев (ЕКР), пълноправен член, Андрей Новаков (ЕНП), заместник-член, Никола Минчев (Обнови Европа), заместник-член.
Процедурата
Всяка политическа група ще разпредели времето между своите членове, участващи в изслушването. Кандидатът за член на Комисията ще разполага с два пъти повече време за отговор, отколкото е времето за въпроса. Веднага след изслушването председателят и координаторите на политическите групи от комисиите ще се съберат, за да преценят дали кандидатът отговаря на изискванията. В срок от 24 часа след приключване на оценката те трябва да изпратят поверително писмо с мнението си до Съвета на председателите на комисии, което впоследствие ще бъде предадено на Председателския съвет на ЕП (председателят на ЕП и председателите на политическите групи).
Кандидат-комисарят може да бъде одобрен или отхвърлен с консенсус или мнозинство от поне две трети от членовете на парламентарната комисия. Ако няма такова мнозинство, може да се изпратят допълнителни въпроси или изслушването да се възобнови. Ако и след този втори шанс няма мнозинство от минимум две трети, се провежда тайно гласуване за пригодността на кандидата. Тогава вече е достатъчно само обикновено мнозинство, за да бъде одобрен. Председателският съвет на ЕП изготвя окончателна оценка и обявява изслушванията за приключили.
Ако няма спънки, на 21 ноември, на заседание на Председателския съвет на ЕП (председателят на Европейския парламент Роберта Мецола и председателите на политическите групи), ще бъде обявено приключването на процедурата по изслушванията. Назначаването на пълния състав на новата Европейска комисия изисква одобрението на европарламента. Към сегашния момент се предвижда гласуването да се проведе по време на пленарната сесията от 25 до 28 ноември в Страсбург, Франция, най-вероятно на 27 ноември.
По график новата Европейска комисия трябва да започне мандата си на 1 декември.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!