Р усия е в състояние да финансира самостоятелно национална мисия до Венера до 2030 г.
Това оповести Анатолий Петрукович, директор на Института за космически изследвания на Руската академия на науките.
"Ако няма преразход, тогава до 2030 г. ще можем да я реализираме", каза той.
Церера крие таен океан под повърхността си
Според Петрукович с изстрелването на лунните мисии "Луна-26" и "Луна-27", съответно, през 2024 и 2025 г., става възможно финансирането на следващия проект. Той отбеляза, че в момента се обсъжда възможността за стартиране на мисия до Венера през 2029 г.
По-рано стана известно, че "Роскосмос" е решил да реализира мисията "Венера-Д" за изследване като национална, без международни участници. Преди това САЩ бяха равноправен партньор на проекта.
Вчера бе съобщено, че учени от университета в Кардиф (Великобритания) и Масачузетския технологичен институт (САЩ) са открили фосфин в атмосферата на Венера, който най-вероятно е от биологичен произход. Той се произвежда от микроорганизми, които не използват кислород за дишане.
В Млечния път може да има 6 млрд. "земеподобни" планети
Откритието е направено с телескопа "Джеймс Кларк Максуел" на Хаваите и с Атакамската голяма антена с милиметрови вълни в Чили. Концентрацията на фосфиновите частици е била 20 на милиард.
Фосфинът е безцветен, силно токсичен газ. На Земята се произвежда от анаеробни микроорганизми, които не се нуждаят от кислород. През 2019 г. търсенето на фосфин в атмосферите на екзопланети (планети на други звезди) беше предложено като маркер за възможен живот на тях.
Това не е първото предположение, че на Венера има живот. През януари 2012 г. в научното списание "Астрономически бюлетин" главният изследовател в Института за космически изследвания на Руската академия на науките Леонид Ксанфомалити публикува статия за анализ на изображения от съветския модул за кацане на станция "Венера-13". Върху тях той засякъл няколко обекта, които е характеризирал като живи насекомоподобни същества. Повечето негови колеги обаче остават скептични.
Сега не само Русия, но и САЩ обмислят възможността за създаване на космически кораб за кацане на Венера, който освен всичко друго трябва да изследва и повърхността на планетата, чиято плътна облачна покривка не позволява това да стане от космоса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!