П рез 30-те години на XX век икономистът Джон Мейнард Кейнс прогнозира в есето си „Икономическите възможности за нашите внуци”, че след 100 години средната продължителност на работната седмица ще бъде 15 часа. Според него това ще е резултат от технологичния прогрес и увеличаването на капитала заради глобализацията и ръста на инвестициите.
Кейнс отчита, че този процес протича през последните 500 години, като неговата начална точка е откриването на Америка от европейците. С американските ресурси Европа получава капиталов излишък, който води до инвестиции и бързо развитие на технологиите. А конкурентната същност на капитализма ускорява технологичния напредък.
В предходните 1000 години, с изключение на няколко локални пробива, технологиите остават почти непроменени. Например начинът, по който се шиели дрехите в Англия по времето на Жана д'Арк и при римския император Адриан е на практика един и същ.
Сега светът е изправен пред нов технологичен скок, чиято скорост и обхват ще са безпрецедентни в човешката история - автоматизацията.
Според доклад на „Pricewaterhouse Coopers” в седем основни индустриални сектора загубите на работни места ще достигнат 30% до средата на 30-те години на XXI век. А в други 11 индустрии около 20% от работните места ще станат излишни. Най-застрашени са заетите в транспорта и складирането, производството и строителството.
Загубите на работни места ще станат на 3 вълни. Първата – алгоритмичната, се очаква да започне в началото на 20-те години с масовото навлизане на изкуствения интелект. Втората вълна от загуби на работни места ще премине в края на следващото десетилетие. А третата – вълната на автономията, ще приключи в средата на 30-те години.
Тази прогноза вече буди тревога в най-голямата централизирана икономика в света – Китай.
От Китайската асоциация за насърчаване на демокрацията – близка до комунистическата партия структура, чиято цел е да дава съвети и анализи за развитието на страната, посочиха, че навлизането на изкуствения интелект ще причини огромни загуби на работни места и ще доведе до структурна безработица.
Новите технологии ще предизвикат значителен спад в търсенето на нискоквалифицирани работници и ще засегнат служителите в редица сектори , включително транспорта, производството на лекарства, производството на пластмаси, производството на електроника, машини и автомобили.
От асоциацията предупреждават, че са необходими спешни мерки, като предлагат държавата да започне програми за преквалификация на работниците от засегнатите индустрии, а също така да въведе нови специалности в университетите, като изучаването на изкуствения интелект.
Целта е Китай не просто да реагира на проблема, но и да бъде конкурентна сила в глобален мащаб по отношение на новите технологии. Планира се индустрията, свързана с развитието на изкуствения интелект, да генерира приходи от 400 млрд. юана (59 млрд. долара) до 2025 г.
Проблемите с новата технологична вълна са нейните изключителна скорост и обхват. Подобно на навлизането на интернет тя ще засегне на практика всички сектори на икономиката. За разлика от глобалната мрежа обаче изкуственият интелект и автоматизацията директно ще изместват работни места. В същото време те ще разкриват нови, но в момента е трудно дори да се предположи какви ще са изискванията към заетите на тях.
Светът вече е преминавал през подобни процеси. Едва ли Кейнс си е представял, че някои ден ще има длъжности като софтуерен разработчик или графичен дизайнер. Голяма част от работните места разкрити в ИТ сектора през последното десетилетие не са съществували като длъжности през 80-те години на миналия век.
Трудно обаче можем да си представим как шофьорите или продавачите бързо ще се преквалифицират в специалисти по изкуствен интелект. А автомобилите и камионите с автономно управление вече са реалност. Както и първият универсален магазин без никакви служители, отворен в Чикаго от „Amazon” в края на миналата година.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!