О пасенията на американците за втора гражданска война достигат своя връх, пише сайтът "1945".
Както се съобщава в един скорошен подкаст на Чикагския университет, над 40% от американците смятат, че през следващото десетилетие е вероятно да има гражданска война. Почти половината от всички американци смятат, че САЩ са на прага на въоръжен вътрешен конфликт.
Фактът, че толкова много американци смятат, че страната е достатъчно разделена, за да се стигне до открита война, говори за свръхпартийния характер на съвременния американски живот.
Сделка в последния момент предотврати спирането на правителството на САЩ
Втора гражданска война е малко вероятна
Идеята, че две фракции в страната ще се откъснат една от друга, ще се разделят на две различни страни и ще започнат война една срещу друга, е много малко вероятна.
Нещата са се променили от 60-те години на XIX в., когато САЩ за последен път са обхванати от гражданска война. От една страна, САЩ са по-сложна държава в географско/демографско отношение. През 60-те години на XIX в. политиката и идеологиите се съсредоточават в региони, базирани приблизително на разделението север-юг. Очертаването на линията в пясъка през 1860 г. е било сравнително просто.
Какво ще се случи, ако правителството на САЩ спре работа?
Градската среда клони към либерална/демократична, а селската - към консервативна/републиканска. Но това опростяване едва ли отчита политико-идеологическите различия между отделните региони. Синият Североизток и Западното крайбрежие. Червеното сърце и дълбокият юг. Променящите се щати. Либералните бастиони в лилавите/червените щати, т.е. Остин, Тексас, Тусон, Аризона, или Бойс, Айдахо. Как тези отдалечени, преплетени региони биха се обединили и организирали в отделни фракции? Трудно е да си го представим.
Второ, през 1860 г. има един светкавичен проблем: робството. Какъв е въпросът, който би разпалил такава страст и би мотивирал такова насилие днес?
Най-предвидимото разследване за импийчмънт в американската история
Може би абортите, които са поставени в морални рамки, както някога робството. Но е малко вероятно критична маса от населението, която да се вдигне на оръжие заради позицията си по отношение на абортите. Повечето американци подкрепят абортите под някаква форма. Гражданите, които са твърдо против абортите, аргументират позицията си с религиозна увереност и със сигурност много от тях биха вдигнали оръжие, за да наложат възгледите си против абортите. Но е трудно да си представим как американската нация се мобилизира в отговор на въпроса за абортите.
Така че, може би нещо друго? Може би конкретни изборни резултати. Като през 2020 г., но със значително повече противоречия, със значително повече хора, убедени, че резултатите са фалшифицирани? Възможно е нещо подобно да вдъхнови бунт - но този бунт няма да се организира в постоянна армия с дивизии, батальони и т.н. Трудно е да си представим идеята за втора, истинска Гражданска война.
Тръмп: Президентите на САЩ са имунизирани срещу наказателни обвинения
Хиперпартийността е невъзможна
Макар че втора гражданска война е малко вероятна, сегашният политически климат в Америка трудно ще се запази. Токсичността на дискусията. Недоверието към опозицията. Това не е благоприятно за ефективно управление.
И така, как се решава проблемът? Това е сложен и многостранен отговор. Ето няколко кратки предложения:
Първо, да се коригират социалните медии и основните медии, така че да отразяват по-умерени тенденции.
Второ, създаване на икономическо равенство. Най-разстроените граждани на САЩ както вдясно, така и вляво, са гражданите, които са останали назад в икономическо отношение.
Виден критик на Байдън се кандидатира за председател на Камарата на представителите в САЩ
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!