Опозиционната британска Консервативна партия обяви, че планира да насърчи данъкоплатците да купуват дялове в банки, които са били частично национализирани по време на финансовата криза, предаде Ройтерс.
Според социлогическите проучвания консерваторите се ползват с по-голяма обществена подкрепа от управляващата Лейбъристка партия преди предстоящите парламентарни избори, но напоследък преднината им намалява и те се опитват да си върнат водачеството.
Данъкоплатците спасиха банките, затова заслужават "народна банкова премия",
когато дойде времето за продажба на държавните дялове, каза Джордж Озбърн, който вероятно ще стане финансов министър, ако консерваторите спечелят изборите.
Въпросните банки са "Роял банк ъв Скотланд", в която правителството има дял 84%, и "Лойдс", където държавното участие е 41%.
Планът предвижда да се даде възможност на гражданите да стават акционери в държавни банки при облекчени условия, като се дава предимство на по-младите хора и на тези с по-ниски доходи.
С него консерваторите искат да спечелят подкрепата на мнозинството избиратели, разгневени от разкритията за огромните премии на банкерите, които са смятани за главните виновници за финасовата криза, довела страната до рецесия и предизвикала закриването на стотици хиляди работни места, отбелязва Ройтерс.
Лейбъристите са скъсили преднината на консерваторите до 6 пункта,
което е най-малката разлика в обществената подкрепа за двете политически сили от няколко месеца, показва публикувано в лондонския в. "Сънди таймс" допитване, цитирано от Ройтерс.
Според проучването на YouGov лейбъристите са увеличили популярността си с два пункта в сравнение с миналия месец, достигайки 33 процента, докато подкрепата за консерваторите е спаднала с един пункт до 39 процента.
Това означава, че ако този резултат се възпроизведе на парламентарните избори, консерваторите едва ли ще имат достатъчно мнозинство в долната камара, за да прокарват закони без подкрепата на други партии.
Според "Сънди таймс" увеличаването на подкрепата за лейбъристите се дължи до известна степен на прочувственото изказване на техния лидер и министър-председател на Великобритания Гордън Браун по време на телевизионно интервю, в което той се разплака, докато говореше за смъртта на невръстната си дъщеря.
Анкетата обаче е била проведена преди публикуването на твърденията, че Браун е проявявал насилие над свои сътрудници, отбеляза Ройтрес.
Няколко души от канцеларията на британския премиер Гордън Браун са контактували с благотворителна организация, защитаваща интересите на хора, подлагани на тормоз, съобщи за Би Би Си нейната директорка Кристин Прат.
Прат уточни, че през последните години е имало 3-4 обаждания от "Даунинг стрийт".
По-рано лорд Питър Манделсън отрече в предаване на медията твърденията, че Гордън Браун е бил предупреден за избухливия си темперамент, като изтъкна, че той
"не малтретира приближените си"
От "Даунинг стрийт" съобщиха, че спомената организация не е контактувала с екипа на премиера и че има установена процедура в случай, че някой от персонала има проблеми.
Всичко това последва публикация в неделния "Обзървър", в която се твърди, че секретарят на кабинета Гас О'Донъл бил толкова загрижен от поведението на Браун към персонала, че се е наложило да поговори с него на четири очи.
В книга на главния политически редактор на вестника Андрю Роунсли са изнесени подробности как Браун е сграбчвал за реверите хора от персонала му, дърпал ги е настрана и им е крещял.
От "Даунинг стрийт" коментираха пред Би Би Си, че писанията са "безпочвени зловредни обвинения".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!