„Приготви се, ще бъде трудно.“
Това е първото изречение от писмото, което Лиъм Пейн пише до 10-годишното си аз и което прочита по радио BBC през 2020 г.
„Ще изживееш най-невероятното време в живота си, ще пътуваш по света и ще живееш живот, който едва ли си си представял“, каза той. „След това всичко ще приключи за известно време. Ще те е страх, сякаш си сам, но няма да е така“.
'It got a little bit toxic': Liam Payne's hidden battles with fame https://t.co/Bx85UJ0JCm
— BBC News (UK) (@BBCNews) October 19, 2024
Поп сензацията почина в сряда на 31-годишна възраст след падане от балкон на хотел в Аржентина. Точните обстоятелства около смъртта му или какво се е случило през последните седмици от живота му остават неизвестни.
Но звездата, която придоби световна слава още 16-годишен, като член на One Direction, от години говори за борбата си с психичното здраве и за предизвикателствата на адаптацията към звездния живот.
- Главоломно в славата
След като спечелиха първо място на X Factor през 2010 г., One Direction бяха нов, различен тип момчешка група - достъпна и ... нормална.
Те бяха момчетата, чиято възраст и добър външен вид ги направиха любими на милиони млади фенове по света.
След това продадоха повече от 70 милиона албума, проведоха пет световни турнета, продуцираха игрален филм и участват в благотворителен клип заедно с тогавашния министър-председател Дейвид Камерън.
Всичко това - на възраст, на която много млади хора се притесняват за изпитите си, за първата си любов или за билети за следващия си концерт - да не говорим за участие в него.
„Искам да кажа, че беше забавно“, разказва по-късно Пейн в интервю за списание Men's Health. „Изкарахме си страхотно, но в някои моменти беше малко токсично.“
Папараците. Таблоидите. Нощ след нощ в хотелски стаи, отделени от семейството. Затъмнени туристически автобуси. Фенове, които крещят за автографи. И новият и бързо развиващ се свят на социалните медии.
Малцина, според него, могат да разберат силния натиск на звездната слава на такава крехка възраст. Пейн признава, че е употребявал алкохол, за да се справи, „защото нямаше друг начин да се справиш с това, което се случваше“.
It wasn't always love between Liam Payne and his bandmates 😔 https://t.co/1RgqniAhaw pic.twitter.com/U8IdMzoJSk
— ExpressUSNews (@ExpressUSNews) October 17, 2024
- Борба за промяна
По времето, когато One Direction се разделят през 2016 г., световната слава е всичко, което 22-годишният тогава Пейн познава като възрастен.
„Може да е доста трудно да се откажеш от очакванията да бъдеш мегазвезда“, казва професор Джон Оутс, който участва в консултациите на Британското психологическо дружество с правителството относно децата изпълнители и задължението за грижа за възрастните участници.
„Участието в момчешка група престава да бъде толкова възможно, когато вече не си момче. Така че има нужда да се превърнеш, в известен смисъл, в друг вид известен човек. Това е ново предизвикателство.“
В същото време Хари Стайлс, който беше също част от One Direction изглежда по-подходящ за това предизвикателство.
Неговият андрогинен външен вид беше в по-голяма хармония с посоката, в която се развиваше музикалната индустрия през 2016 г. Той също така започна да играе във филми, като през следващата година участва в холивудския блокбастър „Дюнкерк“.
Пейн обаче трудно се справя с този преход.
През 2019 г. той издава солов дебютен албум - LP1. Осем R&B парчета, с които той така и не завладява фен базата на One Direction и не успява да се наложи.
- Тийнейджърската слава
Борбата на тийн звездите отдавна е тема на обществени дискусии - от Бритни Спиърс до Джъстин Бийбър.
Звездите от телевизионните риалити предавания са се сблъсквали с подобни предизвикателства, като през последните години трагично се самоубиха както водещата на „Островът на любовта“ Каролин Флак, така и участникът Майк Таласитис.
През 2021 г. Лиъм Пейн говори в подкаста „Diary of a CEO“, като разказва за собствените си борби: „Притеснявах се колко далече ще бъде моето дъно. Къде е дъното за мен? И вие никога нямаше да го видите. Аз съм много добър в това да го прикривам. Никой не би го видял.“
Ключово предизвикателство за младите звезди според професор Оутс е да се справят със срива след дълъг период на слава.
„Ако славата е била толкова важна за тяхното самочувствие, как може да им се помогне да се справят със загубата ѝ?“, пита той.
„Важна стъпка в личностното развитие е преминаването от външни към вътрешни източници на самооценка. Част от това е свързано с нещо, което се нарича рефлексивно функциониране, че сте в състояние да размишлявате върху себе си като личност и може да станете по-малко зависими от другите за вашето самочувствие.“
За тези, които са влезли в зряла възраст като звезди, този процес може да бъде особено труден, казва той.
Малко след смъртта на Пейн колежката му Ребека Фъргюсън, участничка в X Factor през 2010 г., пише възпоменание: „Двамата се срещнахме на гара Юстън и заедно пътувахме с такси до X Factor. Не мога да не си спомня за това момче, което беше обнадеждено и очакваше светлото си бъдеще. Ако не беше се качил на онзи влак и не беше скочил в онова такси, вярвам, че днес щеше да е жив“.
Бившата съдийка от X Factor Шарън Озбърн заяви: „Всички ние те разочаровахме. Беше само дете, когато навлезе в една от най-трудните индустрии в света.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!