П рез февруари неофициално започва туристическият сезон на гръцкия остров Санторини – когато трябва да пристигнат първите круизни кораби и наближават Великденските празници. Но с хилядите земетресения, разтърсващи острова от януари насам и експертите не могат да кажат кога ще приключат, един круиз вече е отменен и има опасения, че най-важната индустрия на острова може да е изправена пред трудна година, пише BBC.
„През последните два дни видяхме спад в резервациите, но се надяваме, че това ще бъде краткотрайно“,
казва Антонис Пагонис, президент на Гръцката асоциация на хотелиерите. Но дори ако туристите не изберат да отидат другаде тази година, хотелите все още са изправени пред перспективата да нямат достатъчно персонал, който да обслужва гостите си през лятото.
Санторини – един от най-посещаваните острови в Гърция – разчита в голяма степен на сезонни работници от други части на Гърция и чужбина, които помагат на постоянното население от малко над 15 000 души да обслужва десетки хиляди туристи на острова всеки ден в пиковия сезон.
Но несигурността относно това как трусовете ще се отразят на броя на туристите принуди някои работници да преразгледат възможностите си това лято. „Не че ме е страх от земетресения – Санторини винаги се тресе“, казва Манос, който е прекарал последните пет лета, работейки като барман на острова.
Работата му е взискателна, тълпите се увеличават през пиковия туристически сезон, но финансовите възнаграждения винаги са я правили полезна. Тази година той се опасява, че това няма да е така. „Притеснявам се, че няма да има достатъчно туристи. Ако сезонът е слаб, може да не изкарам толкова пари или може да не им трябвам цялото лято. Не мога да поема този риск“, признава той.
Вместо това Манос казва, че е поел работа в Корфу и няма да се върне в Санторини тази година.
И не само през лятото островът има нужда от временна работна ръка
– сега е моментът, в който са необходими строителни работници, за да обновят хотелите преди лятото. Тази работа е спряна поради опасения за безопасността заради земетресенията, а собствениците на хотели – загрижени, че работниците ще отидат другаде – настояват правителството да продължи да изплаща по-голямата част от заплатите им, докато работата може да започне отново.
„Изпратихме поредица от предложения до правителството, за да подкрепим както съществуващата работна сила на острова, така и тези, които искат да работят през сезона“, казва г-н Пагонис. Той добавя, че правителството е отговорило положително, но „остава да се види дали тези мерки ще бъдат приложени“.
Въпреки че гръцките власти бързо реагираха на рисковете, породени от трусовете, насочвайки спасителни екипи на Санторини и въвеждайки извънредно положение, за да ускорят помощта, някои в туристическата индустрия твърдят, че това трябва да бъде последвано от инвестиции в инфраструктурата на острова.
„Предизвикателствата няма да изчезнат, след като земетресенията спрат“,
казва Маргарита Карамолегку, която притежава четири хотела в Санторини. „През сезона островът вижда 70 000 работници и 160 000 посетители дневно. Въпреки че държавата реагира бързо в отговор на земетресението, ние отдавна искаме подобрения, като например ново пристанище“, добавя тя.
Има и призиви за по-строги разпоредби относно частните имоти под наем, които може да не отговарят на същите стандарти за безопасност като хотелите на острова.
Санторини представлява около 2,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Гърция, генерирайки приблизително 5,9 милиарда евро (4,9 милиарда паунда) годишно. Въпреки че досега няма отменени резервации, хотелиерите отчитат спад в резервациите, а професионалистите от индустрията предупреждават, че ако ситуацията се задържи още един месец, въздействието върху бизнеса може да бъде сериозно.
По време на посещение на острова в петък
министър-председателят Кириакос Мицотакис призна значението на защитата на репутацията на Санторини, описвайки го като „емблематична туристическа дестинация“
и казвайки: „Наш дълг е да го защитим, да запазим репутацията му и да гарантираме, че 2025 г. е още една отлична година за туризма“.
Г-жа Карамолегку, в чиито четири хотела работят 120 служители, признава предизвикателствата и признава, че ако трусовете продължат още дълго, може да се наложи да отложи отварянето на хотелите и бизнеса си. Но тя остава оптимист за бъдещето на най-важната индустрия на острова. „Ние сме в този бизнес от десетилетия, работейки на най-високо ниво. Уверена съм, че дори и с по-малко персонал, нашите услуги ще останат изключителни“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!