Жул Верн е автор на пиеси, либрета за оперети, разкази и на 65 романа. Широко разпространено е мнението, че той е един от създателите на жанра научна фантастика. Романите му са изградени върху внимателно проучени научни факти и теории.
Жул Верн предвижда много научни постижения, включително пътуване в Космоса, пътуване под вода, управляеми ракети. Неговата напълно реализирала се фантастика представлява стартова площадка за грандиозното развитие на научната фантастика през 20-ти век.
Жул Габриел Верн е роден на 8 февруари 1828 г. в Нант, Франция. Той е най-голямото от петте деца на Пиер Верн, преуспял адвокат, и Софи Алот.
Жул и по-малкия му брат Пол са изключително близки през целия си живот. Като момчета те обичат да четат в различни списания за пътешествия и да си фантазират за такива. Увличат се по кораби, искат да станат моряци.
На дванайсетгодишна възраст Жул успява да се качи на един кораб, който заминава за Карибските острови, обаче баща му го сваля на следващото френско пристанище. Той наследява влечението към мореплаването по майчина линия, която е от известна фамилия на корабостроители и морски капитани.
Пиер Верн желае синът му да стане юрист и му дава пари за да учи. През 1848 г., след завършване на лицея в Нант, Жул Верн заминава за Париж и започва да следва право. Там един негов роднина го въвежда в литературните кръгове и Жул Верн започва да публикува пиеси, повлияни от автори като Виктор Юго и Александър Дюма, с когото се познава и лично.
Първата му пиеса е едноактната комедия "Пречупени сламки", която се играе в Париж, когато авторът й е на 22 години.
Въпреки голямата си ангажираност с писането и спряната финансова подкрепа от страна на баща му, младият писател успява да се дипломира. Макар и с диплома на юрист, той решава да не се върне при баща си и да работи в неговата кантора, а остава в Париж.
За да се издържа, първоначално работи като писар при един нотариус, а след това, като секретар на малкия "Театр лирик".
Романите на Жул Верн бързо печелят огромна популярност по цял свят. Авторът няма образование на учен, нито опит като пътешественик, но отделя много време за проучване на материала за своите книги. Той се опитва да представя реалистично дори и най-малките подробности.
Например, "Осемдесет дни около света" (1873) (Le tour du monde en quatre-vingts jours) се базира на реалното пътешествие на американеца Джордж Франсис Трейн.
Когато логиката на сюжета противоречи на постиженията на тогавашната наука, Жул Верн не робува на стриктното придържане към фактите. Например, "Пътуване до центъра на Земята" (1864) (Voyage au centre de la terre) описва експедиция в кухата вътрешност на Земята и от гледна точка на съвременната геология има редица слабости, а в "Хектор Сервадак" (1877) (Hector Servadac) една комета отнася Хектор и слугата му и те правят пътешествие през Слънчевата система, като освен това откриват, че кометата е откъснала и парче от скалата на Гибралтар, на което двама англичани играят шах.
Понякога въображението на Жул Верн противоречи с научните факти. Например, в "От Земята до Луната" (1865) (De la terre a la lune) гигантско оръдие изстрелва героите в орбита. Съвременните учени биха казали на Жул Верн, че първоначалното ускорение би убило пътниците в снаряда.
В "Двадесет хиляди левги под водата" (1870) (Vingt mille lieues sous les mers) Жул Верн представя един предшественик на съвременните супергерои – Капитан Немо. Неговата подводница "Наутилус", вдъхновява много изобретатели. Първата подводница, задвижвана изцяло с електрическа тяга, е построена през 1886 г. и е кръстена в чест на подводницата на Капитан Немо.
През 1871 г. Жул Верн се установява в Амиен, където остава до края на живота си. Там животът на писателя е изключително скромен - всеки ден става в пет часа сутринта и с малки прекъсвания работи до осем вечерта. Сутрин обикновено пише, през деня чете коректури и отговаря на писма от цял свят, както и приема посетители, преглежда вестници, списания и отчети на многобройни научни дружества.
Води огромна картотека (с повече от 25 000 фиша), в която са отразени всички последни постижения на науката и техниката от неговото време. Този график се нарушава веднъж годишно, когато Жул Верн излиза с яхтата си в открито море.
Няколко седмици след своя 77-ми рожден ден Жул Верн сероизно заболява. Почива тихо, в присъствие на семейството си, на 24 март 1905 г.
Погребан е близо до дома си в Амиен. На гроба му е поставен паметник с неговия образ, излизащ от гроба с протегната към звездите ръка.
По-важни събития:
1587 г. - Бившата шотландската кралица Мария Стюарт е екзекутирана по подозрение за участие в заговор за убийство на нейната братовчедка английската кралица Елизабет I.
1724 г. - С указ на император Петър I е създадена Руска академия на науките.
1861 г. - Основани са Конфедералните американски щати.
1904 г. - Избухва Руско-японската война, след изненадваща торпедна атака на японската военна флотилия срещу руски кораби край Порт Артур, Китай.
1931 г. - Тържествено е открита новата столица на Индия - Ню Делхи.
1920 г. - Тирана става столица на Албания.
1950 г. - Създадено е Министерството на държавната сигурност на ГДР, известно още като ЩАЗИ.
1952 г. - Елизабет II е обявена за кралица на Великобритания.
1965 г. - Във Великобритания е забранена рекламата на цигари по телевизията.
1974 г. - Третият (последен) екипаж на американската космическа станция Скайлаб се завръща на Земята след 84-дневен престой в станцията.
1990 г. - Андрей Луканов съставя 76 Правителство на България, а на 7 август, същата година, подава оставката му.
Днес празнуваме:
Межународен ден за безопасността в Интернет
В Словения - Ден на културата
На днешния ден са родени:
1557 г. - Робърт Бъртън, английски писател
1834 г. - Димитрий Менделеев, руски химик
1934 г. - Лада Галина, българска писателка
На днешния ден са починали:
1587 г. - Мария Стюарт, шотландска кралица
1725 г. - Петър I, император на Русия
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!