На днешния ден през 1979 г. умира една от най-обичаните български поетеси Петя Дубарова. Ненавършила 18 години, Петя се самоубива в дома си в Бургас със сънотворни хапчета.
Бележката, оставила след себе си, предизвиква плъзването на различни слухове за причината тя да посегне на живота си.
Една от най-популярните версии за смъртта й е обвинение в саботаж. По време на училищна практика в една бирена фабрика някакъв машинен детайл се счупил, за което обвинили Петя. В резултат на това обвинение е намалено поведението й.
Това разтърсва чувствителното 17-годишно момиче. След като изпраща родителите си на работа, отива в аптеката и купува хапчета, с които се нагълтва. Майка й я открива, след като се прибира от работа. Това се случва вечерта на 3 декември - в деня, в който Петя разбира за намаленото поведение. В болницата се борят за живота й до сутринта на 4 декември.
Коя всъщност е Петя Дубарова? Тя е млада талантлива поетеса, която започва да пише на 11 години. Първите й публикации са във вестниците "Септемврийче" и "Народна младеж", в списанията "Родна реч" и "Младеж". Нейни духовни наставници са поетите Христо Фотев и Григор Ленков.
"...Но не мога - аз на лятото обрекла се веднъж
ще го чакам, ще го помня, ще му бъда вярна.
То ще дойде пак с коси от топъл дъжд,
пак дъхът му цветен ще ме парне."
из „Лятото“, Петя Дубарова
Първата й стихосбирка излиза една година след смъртта й под заглавие „Аз и морето“, а няколко години след това всичките й творби и лична кореспонденция бива публикувана в сборника "Най-синьото вълшебство". Няколко от стихотворенията на Петя са превърнати в песни, изпълнени от известни български изпълнители като Кичка Бодурова, дует Ритон, Георги Христов и Роси Кирилова.
Всяка година, от 1984 г., в Бургас се провежда литературен конкурс за млади автори, носещ името на Петя Дубарова. Конкурсът се организира с подкрепата на община Бургас, музея на поетесата и сп. "Родна реч". От 2003 г. музеят организира и летен курс по творческо писане за всички добре представили се участници в конкурса.
По-важни събития:
1533 г. - Иван Грозни става велик княз на Московското княжество.
1808 г. - Наполеон Бонапарт забранява папската институция Светата инквизиция на територията на Испания.
1904 г. - В София с подкрепата на Иван Шишманов е открито първото музикално училище в България.
1908 г. - В София е открит първият киносалон в България, втори в Европа.
Днес празнуваме:
Православна и Католическа църква - Ден на Света Варвара
В България - Храмов празник на село Варвара
В Индия - Ден на военно-морския флот
В Полша - Ден на миньорите
В Тайланд - Ден на околната среда
В Тонга - Ден на краля
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!