"Чалънджър" (Challenger) е втората американска космическа совалка от програмата "Спейс Шатъл". Първият й полет е на 4 април 1983 г. До датата 28 януари совалката има в актива си девет успешни мисии в космоса, повечето от които включват извеждането на сателити в космоса. На тази дата совалката трябва да изведе сателита TDRS.
На 28 януари 1986 г. сутринта, на своето десето излитане, совалката се взривява 73 секунди след старта. Моментът, в който совалката се извежда в орбита, е подложена на огромно аеродинамично натоварване.
Всички седем души от екипажа загиват. На борда на "Чалънджър" се намира и първият астронав-непрофесионалист - бившата учителка Криста МакОлиф, която печели националния конкурс, обявен от президента Роналд Рейгън. Наградата е място на совалката. Родителите на Криста са сред хората, следящи излитането от самата площадка в космическия център Кенеди.
Останалите членове на екипажа са Грег Джарвис, Роналд МакНеир, Елисън Онизука, Джудит Ресник, Франсис Скоби и Майкъл Смит.
Последващото разследване установява, че е имало дефект в конструкцията: използвани са гумени уплътнения, които губят еластичността си при ниски температури, а в нощта преди старта е било особено студено. В резултат от това от десния спомагателен двигател се изпуска пламък, който попада върху главния горивен резервоар и връзката на двигателя с него. Връзката се нарушава, двигателят се откача, в следствие на аеродинамичното натоварване цялата конструкция се разпада, главният горивен резервоар се деформира и се взривява.
Излитането на совалката е наблюдаванo от ученици и ентусиасти по целия свят, тъй като то се предава директно по телевизията.
В последваши разговори ръководителят на НАСА изтъква, че трагедията е довела до преосмисляне на всички системи и процеси, за да се направят совалките по-безопасни. "Нацията никога няма да забрави 28 януари 1986, нито незаличимите кадри", каза Чарлс Болдън.
Други по-важни събития:
1644 г. - Френският актьор Жан Поклен за първи път се подписва с псевдонима Молиер.
1687 г. - В Япония с императорски указ се забранява убиването на диви животни.
1738 г. - В Лондон започва строителството на Уестминстърския мост.
1820 г. - Руска експедиция начело с Фадей Белингсхаузен и Михаил Лазарев приближава брега на Антарктида.
1871 г. - Пада Парижката комуна.
1895 г. - Обнародван е Закон за насърчение на местната индустрия, който дава тласък на българското промишлено производство.
1935 г. - Исландия става първата страна в света, легализирала аборта.
1935 г. - В Германия е произведен първият изкуствен изумруд.
1939 г. - Алберт Айнщайн обявява, че новооткритият химичен елемент уран може да бъде използван като мощен източник на енергия, което се използва за създаването на атомната бомба.
1946 г. - В Русе е открито Висше техническо училище, днешния Русенски университет.
1988 г. - Върховният съд на Канада обявява за противоконституционен закона, който забранява абортите.
1998 г. - Открита е първата отсечка на Софийското метро - от бул. Сливница до бул. Константин Величков, с дължина 6,5 км и 5 станции.
2004 г. - Открита е втора версия на компютърния вирус Mydoom.
Днес празнуваме:
Католическа църква - Ден на Свети Тома Аквински
Европейски ден за защита на данните
Световен ден на болните от проказа
Ден на град Разград
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!