При създаването си първата българска радиостанция получава името "Радио София".
На 18 юни 1935 г. за първи главен ръководител радио станцията е назначен Панайот Тодоров Христов, известен с псевдонима Сирак Скитник. В началото на 1936 г. са инсталирани три антени, с характерната ромбоидна форма, доставени от унгарската фирма "Стандарт" за радиоизлъчване на средни вълни. Антените са разположени край село Вакарел - за Радио София, край село Могила - за Радио Стара Загора, и край разклона за Шумен - за Радио Варна.
На 21 май 1936 г. трите радиостанции едновременно започват да излъчват като част от първата българска национална радиомрежа с равнопоставени радиопрограмни служби в София, Варна и Стара Загора.
Строежът на сградата, в която днес се помещава БНР започва през 1938 г. Основният строеж е завършен през 1941 г., след което германската фирма Telefunken оборудва новото радио с най-модерни за времето си технологиии.
Точно в 6 часа сутринта на 9 септември 1944 г., след извършен въоръжен преврат, Кимон Георгиев прочита по "Радио София" прокламация на Отечествения фронт. За директор на радиото е назначен Орлин Василев, скоро заменен от завърналия се от Москва Карло Луканов, ръководил радиото от 1947 г. Станцията се превръща в идеологическа институция на новата Отечественофронтовска власт.
На 2 юли 1955 г. край Пловдив започва излъчването на радиопредавател "Сребрю Бабаков" - така се слага началото на "Радио Пловдив".
На 18 януари 1960 г. със заповед на министъра на просветата и културата Начо Папазов са дадени указания цялата дейност на радиото и телевизията да бъде в духа на решенията на конгресите и пленумите на БКП. Това поставя началото на Българското радио в съвременния му вид, включващо обща система на национални, регионални програми и предавания за чужбина.
През 80-те за първи път излизат в ефир предаванията "Преди всички", "Добър ден", "Неделя 150", "Хора, пътища, автомобили", "Спорт и музика", станали емблематични за Българското национално радио.
За първи път на 11 ноември 1989 година Петко Георгиев произнася по националния ефир обръщението: "Дами и господа, добър ден". Фраза която взривява телефонните линии.
Името Българско национално радио започва официално да се използва през 1993 г., след приемане на решение от страна на 36-то Народно събрание.
От 2001 г. датата 25 януари е приета за Ден на българското радио.
Други по-важни събития:
1858 г. - За първи път е изпълнен Сватбеният марш на Менделсон.
1878 г. - Руската армия освобождава Лозенград.
1879 г. - Основана е Българска народна банка.
1881 г. - В София е открита Държавна печатница.
1895 г. - Натуралният десятък в България е заменен с поземлен данък.
1901 г. - Съставено е двадесет и първото правителство на България, начело с Рачо Петров.
1902 г. - В Русия е отменено смъртното наказание.
1915 г. - Александър Бел провежда първият трансамерикански телефонен разговор — между Ню Йорк и Сан Франциско.
1919 г. - В Ню Йорк е открит най-големият хотел в света — Пенсилвания, с 2200 стаи.
1924 г. - В подножието на Монблан в Шамони (Франция) започват първите Зимни олимпийски игри.
1945 г. - В София е създаден Народен театър на младежта.
1949 г. - В Израел се провеждат първите парламентарни избори.
1949 г. - Публикувано е съобщение за образуването на СИВ с участието на страните от социалистическия блок България, Полша, Румъния, СССР, Унгария и Чехословакия.
2004 г. - Опъртюнити каца на повърхността на Марс.
Днес празнуваме:
Световен ден на средствата за масова информация
Ден на българското радио
В Русия - Ден на Света Татяна и празник на руските студенти
В Шотландия - Ден на Бърнс
На днешния ден са родени:
1759 г. - Робърт Бърнс, шотландски поет
1874 г. - Съмърсет Моъм, британски белетрист и драматург
1882 г. - Вирджиния Улф, британска писателка
1938 г. - Владимир Висоцки, руски поет, певец, актьор и писател
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!