Елизабет е дъщеря на Хенри VIII, създателят на Англиканската църква, и неговата втора съпруга Ан Болейн. Още от раждането си през 1533 г. тя бива отделена от родителите си в резиденцията Хетфийлд хаус.
Когато бъдещата кралица е на две години и осем месеца, тя загубва майка си. След като Ан Болейн помята два пъти и не успява да роди син на краля, неговото голямо желание, тя е осъдена на смърт и екзекутирана за държавна измяна, кръвосмешение и вещерство.
Малката Елизабет и по-голямата й сестра Мери, дъщеря на краля от първата му съпруга Катерина Арагонска, биват обявени за незаконни деца и всичките им привилегии и титли, както и доходите им биват отнети.
Въпреки че Елизабет се счита за незаконнородена, с нейното възпитание се занимават най-добрите преподаватели от Кеймбридж. Това са млади, свободномислещи учени, привърженици на Реформацията. С времето към Елизабет се присъединява и по-малкия й полубрат Едуард, син от третата съпруга на краля Джейн Сиймур.
На 28 януари 1547 г. на Елизабет, намираща се в Енфилд, съобщават, че баща ѝ е починал. В завещанието си той остава престола на сина си Едуард. В случай, че Едуард умре и няма свои наследници, престолът ще бъде наследен от Мери, а след нея - от Елизабет. В тази последна проява на волята си Хенри "признава" своите дъщери.
През 1553 г. 15-годишният Едуард VI умира от туберкулоза. Преди смъртта си, под влияние на регента Джон Дъдли, той прави завещание, с което се опитва да промени реда на наследяване, като посочва за свой наследник Джейн Грей, внучка на сестрата на Хенри VIII и кралица на Франция. Джон Дъдли омъжва Джейн за сина си Гилфорд и тя е обявена за кралица, но няколко дни по-късно е свалена от трона. Новата кралица Мери I Тюдор влиза триумфално в Лондон, придружавана от своята полусестра Елизабет.
Още същата година отношенията между Елизабет и сестра й се влошават заради връщането на католицизма като официална религия в Англия. Тя е изпратена в затвора, а малко след това е поставена под домашен арест по подозрения в съучастие с протестантските бунтове.
Смъртта на кралица Мери, наричана още Кървавата Мери заради преследванията на протестантите и екзекуцията на повече от 500 обществени източници, освобождава пътя на Елизабет към короната.
Коронацията на 15 януари 1559 г. в Уестминстърското абатство е последната церемония, извършена по римокатолическия ритуал. Първото, което новата кралица прави след стъпването й в длъжност, е скъсване на връзките с папската институция и възстановяване на независимостта на Англиканската църква.
Главните постижения на Елизабет включват успешното управление на Англия през втория етап от Реформацията, без да се стигне до сериозни кръвопролития. Като поизглажда религиозната неприязън между католици и протестанти в Англия, кралицата успява да запази единството на нацията.
По времето на нейното управление творят драматурзите Уилям Шекспир, Кристофър Марлоу и Бен Джонсън и философът Франсис Бейкън. Франсис Дрейк става първият англичанин, обиколил света, а Уолтър Роли и Хъмфри Гилбърт поставят началото на английската колонизация на Северна Америка. Основана е и Британската източноиндийска компания.
45-годишното управление на Елизабет I е известно като Златния век на Англия. Кралицата оставя след себе си най-силната флота в света и полага основите на бъдещата огромна Британска империя.
По-важни събития:
1582 г. - Русия предава Ливония и Естония на Полша, с което губи излаз на Балтийско море.
1759 г. - Открит е Британският музей.
1919 г. - Роза Люксембург и Карл Либкнехт, двама от най-известните социалисти в Германия, са заловени и след неколкочасови инквизиции са разстреляни от Фрайкорпс.
1925 г. - В експлоатация влиза най-голямата административна сграда в света, Пентагонът.
1969 г. - СССР изстрелва космическия кораб Союз 5.
1970 г. - Муамар ал-Кадафи е провъзгласен за водач на Либия.
1991 г. - Срокът на ООН за изтегляне на иракските войски от Кувейт изтича и така започва подготовката за започването на Операция Пустинна буря.
1992 г. - Международната общност признава независимостта на Словения и Хърватия от Социалистическата федеративна република Югославия.
2001 г. - В Интернет стартира Уикипедия, виртуална енциклопедия.
Днес празнуваме:
Ден на изкуствения език Интерлингва
В Северна Корея - Ден на корейската азбука
На днешния ден са родени:
1622 г. - Жан-Батист Молиер, френски драматург и актьор
1895 г. - Гео Милев, български поет
1906 г. - Аристотел Онасис, гръцки корабен магнат
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!