На днешния ден от 2005 година насам страните производителки на чай отбелязват Международния ден на чая.
Идеята за този неофициален празник на предпочитаната в много държави напитка за първи път се обсъжда на Международния социален форум, който се провежда през 2004 година в Мумбай, Индия. Година след това въпросът отново се повдига от Центъра за Образование и Общуване на ежегодната среща на форума в Порту Алегри, Бразилия. Тогава се взема решение датата 15 декември да бъде обявена за Международен ден на чая.
Целта на този ден е да се привлече вниманието на обществото към проблемите, свързани с производството му и неговата търговия. Основният страх на производителите на чай е все по-агресивната политика на големите корпорации, които изкупуват суровината на много ниска цена. Освен икономическа, инициативата има и своята социална цел – популяризирането на чая като напитка.
Изборът на датата също не е случаен. На 15 декември е приета „Световната декларация за правата на работниците в чаената индустрия“, а на 16 декември 1773 година в Бостън американските колонисти изхвърлят в морето голямо количество с пресован английски чай, с което слагат началото на борбата за независимост в САЩ.
Най-широка популярност и признание на инициативата има в Индия и Шри Ланка, където се организират специални събития за отбелязване на деня. Другите държави, в които се празнува, са Бангладеш, Непал, Виетнам, Индонезия, Кения, Малайзия, Уганда и Танзания.
Знаете ли, че ...
В различните страни чаят се консумира по-различно, отколкото ние в България сме свикнали.
- В Индия чаят се пие с мляко. Освен това към него се добавят и различни подправки като джинджифил, канела или карамфил.- В Шри Ланка предпочитат ароматизирания чай. Обикновено изборът е между вкус на шоколад, манго, вишна, малина или ягода.
- В Тибет добавят мляко от тибетски як, сол, масло и дори запържено брашно.
- В Бирма правят салата от листата на чаеното дърво.
- Най-странен е начинът на приготвяне на чаените листа е в Монголия. Там той се вари с ориз, месо, пелмени и разтопена овча мазнина.
- В Япония има цяла специална чаена церемония, която всяко момиче трябва да научи. Обучението трае три години, като момичето получава различни майсторски степени.
- В Русия за сваряването на чая се използват специални самовари, които присъстват във всеки дом. Към готовата напитка добавят мед, плодово сладко или захар.
Английският следобеден чай е въведен от Ана Станхоуп, придворна дама на кралица Виктория, която предлага чай с лека следобедна закуска. Това се харесва от кралицата и от този момент нататък всеки следобед в двореца се серивра чай с лека храна.
Чаените пакетчета са измислени от американеца Томас Съливан, който се занимавал с търговия на чай в Ню Йорк. Той опакова малки чаени мостри в хартиени торбички, защото цената за металните кутии е прекалено висока. Това става през 1904 година.
По-важни събития:
1256 г. - Монголският хан Хулагу превзема и разрушава крепостта Аламут на асасините.
1821 г. - учреждяване на Френското географско дружество
1903 г. - Първият опит на братята Райт да пуснат Флайер І
1939 г. - Премиера на филма "Отнесени от вихъра"
1966 г. - Астрономът Удуин Долфус открива Янус - естествен спътник на Сатурн.
1970 г. - Съветският космически апарат Венера 7 каца на Венера, с което извършва първото успешно кацане на друга планета.
1999 г. - В Япония е отлято най-голямото златно кюлче в света
Днес празнуваме:
В Холандия – Денят на кралството (Koninkrijksdag )
В Украйна – Ден на съдебните служители
Есперанто - Денят на Заменхоф
На днешния ден са родени:
37 г. - Нерон, римски император
1832 г. - Густав Айфел, френски инженер и архитект
1907 г. - Оскар Нимайер, бразилски архитект
1934 г. - Райна Кабаиванска, българска оперна певица
На днешния ден са починали:
1025 г. - Василий II Българоубиец
1944 г. - Глен Милър, американски композитор
1966 г. - Уолт Дисни, американски продуцент на анимационни филми
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!