Уилям, архиепископ на Тир, описва в Historia Rerum in Partibus Transmannis Gestarum създаването на ордена по следния начин:
"... Няколко благородни рицаря изразиха желание да живеят в строгост и послушание и предавайки себе си в ръцете на върховното управление на църквата, да станат членове на монашески орден. Сред тях най-напред бяха Юг де Пейнс и Жофруа дьо Сен-Омер. Тъй като братството нямаше нито храм, нито свои жилища, кралят им предостави временно убежище в двореца си... На първо място те трябваше да изкупят греховете си и под ръководството на патриарха да защитават и охраняват пристигащите в Йерусалим поклонници от нападенията на крадци и бандити и по всякакъв начин да се грижат за тяхната безопасност."
При създаването си през 1118 г. братството приема името "Орден на бедните войни на Христа и Храма на Соломон", тъй като помещенията, които им биват дадени от Балдуин се намират в югоизточния край на храма на Соломон. Деветимата рицари били толкова бедни, че на двама от тях се падал един кон. За това за свой знак приемат изображението на кон с двама ездачи. Всеки един от тях дава обет за бедност, непорочност и подчинение пред патриарха на Йерусалим, Гормон дьо Пикини.
Тъй като задълженията им са свързани с охраната на богомолците, идващи да се поклонят на Божия гроб, рицарите са били постоянно в движение. В случаите, в които са на територията, те са изследвали подземията на Соломоновия храм, което им е било позволено от самия крал Балдуин. Смята се, че имено в подземията на храма Ал Акса тамплиерите са намерили съкровища и светини, които им помогат през годините да станат една от най-великите сили в Европа.
През 1127 г. Балдуин и Гормон дьо Пикини решават да изпратят Пейнс, придружен с още петима рицаря, при папа Хонорий II с молбата да бъде организиран нов кръстоносен поход или най-малкото да бъдат изпратени войски, които да защитават Светия град.
Папата свиква църковен събор в Троа. Решава се Орденът на тамплиерите да се признае за официален религиозен и военен орден и да се приеме устав. Уставът е съставен от св.Бернард, пътвият абат на Клерво, както и се въвежда и белия плащ като отличително облекло за рицарите. Червеният кръст върху плаща е въведен чак през 1146 г. от папа Еугений.
Въпреки обета за бедност, само една година след признаването му от папата, Орденът е собственик на имоти в цяла Европа, а през 1131 г. крал Арагон им преотсъпва 1/3 от владенията си. През 1139 г. папа Инокентий издава була, която дава право на Тамплиерите да отговарят само пред папата и ги освобождава от данъци, въпреки че самите те събират данъци за църквата и короната.
С течение на времето Орденът на тамплиерите се превръща не само в мощна икономическа, но и в политическа структура, оказваща значително влияние над коронованите глави в средновековна Европа. Тамплиерите въвеждат за първи път пътническите чекове като платежно средство. Освен това те стават движеща сила за построяването на едни от най-големите църкви в Европа.
Влиянието и богатствата на Ордена става причина на 13 октомври 1307 г. да започнат масови арести на членовете му. Арестуван е Жак дьо Моле, Великият Магистър на ордена, заедно със 140 рицари. Папа Климент V, под влиянието на френския крал Филип IV Хубави, обявява братството в содомия, манихейство и подмолни дела. Подложени на изтезания, те правят признания за ерес, содомия, човекоядство и множество други престъпления.
Орденът е формално ликвидиран на 22 март 1312 г. на събора във Виен. Римският папа Климент V, под натиска на френския крал Филип IV Хубави, разпуска ордена. На 18 март 1314 г. Жак дьо Моле и прецепторът на Нормандия, Жофроа дьо Шарне, били изгорени на клада.
Точно преди да умре Моле проклина гонителите си да се явят заедно с него до края на годината пред "Божия съд". Според легендите и двамата - папа Климент и крал Филип умират преди края на годината. Владенията на тамплиерите биват предадени на йоанитите (Рицарите Хоспиталиери).
След разгрома на Ордена на тамплиерите, останалите живи негови представители емигрират в Шотландия и поставят началото на съвременното масонство. Смята се, че бегълците са отнесли със себе си най-ценните съкровища на Ордена.
Днес тамплиерите са обект на изследвания и теории за конспирации, които разпалват човешкото въображение и любопитство.
Други по-важни събития:
1514 г. - Папа Лъв Х подписва папска була срещу робството.
1539 г. - Испания анексира остров Куба.
1690 г. - В Германия е създаден духовият инструмент кларинет.
1701 г. - В Русия е създадено първото морско училище.
1897 г. - За първи път е изкачен най-високият връх в Южна Америка Аконкагуа.
1943 г. - В Казабланка се провежда среща между Уинстън Чърчил и Франклин Рузвелт за обсъждане на съвместните действия през следващата фаза на войната.
1967 г. - Речта на уволнения от Харвард професор Тимоти Лири, изнесена по време на The World's First Human Be-in в Сан Франциско дава начало на световното движение Хипи.
1972 г. - Маргрете II става кралица на Дания.
1994 г. - България се включва в инициативата на НАТО Партньорство за мир.
1998 г. - Изследователи от Далас представят резултатите от техните експрименти, свързани с ензим, който забавя стареенето.
2004 г. - Грузия възстановява националния си флаг, използван преди 500 години.
2005 г. - Спускаемият модул на апарата от съвместната програма на НАСА и ЕКА Касини Хюйгенс достига до повърхността на Титан
2009 г. - Студенти и граждани в София огранизират национален протест пред сградата на Народното събрание.
Днес празнуваме:
Банго Васил - Циганската Нова година
В България - Празник на войските на министерството на транспорта
В Тайланд - Национален ден за опазване на горите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!