На днешния ден през 1610 г. италианският математик и астроном Галилео Галилей открива най-големия спътник на Юпитер – Ганимед. Той е смятан за най-големия спътник в Слънчевата система, като неговия радиус е дори по-голям от този на планетата Меркурий.
Няколко дена по-рано, на 7 януари същата години, Галилео открива първите три спътника на най-голямата планета в нашата система – Йо, Европа и Калисто.
Имената и на четирите спътника за първи път са използвани от немския астроном Симон Мариус. И четирите имена са взаимствани от гръцката митология, като Йо, Калисто и Европа са имена на любовници на бога Зевс. Ганимед, според легендите, е най-красивия между смъртните и е син на троянския цар Трос и нимфата Калироя.
Симон Мариус твърди, че той е откривателят на четирите спътника на Юпитер. През 1614 г. той публикува изследването си под заглавие "Mundus Iovialis anno M.DC.IX Detectus Ope Perspicilli Belgici (Светът на Юпитер, открит с помощта на холански телескоп през 1609 г.)". Той съобщава, че е започнал наблюденията си още през ноември 1609 г., като започва да си води бележки едва на 29 декември по юлиянския календар (8 януари по грегорианския календар). Обаче в публкувания доклад няма информация за проведените наблюдения. Твърдението на Мариус няма как да бъде потвърдено.
Между двамата започва словестна война. Репутацията на Мариус не е особено добра. През 1607 г. под негово влияние ученикът му Балдесар Капра публикува книга, която всъщност е написана от италианския астроном. Мариус също се обявява за откривател на галактиката Андромеда, която всъщност е била позната на арабските астрономи още от средновековието.
В крайна сметка за откривател на четирите спътника се смята Галилео Галилей. Те са наречени още Галилееви спътници. Официалните имена, дадени от Мариус започват да се използват едва в началото на ХХ век. Преди това са наричани Юпитер 1, 2, 3 и 4.
Според данните, събрани от Галилео, Ганимед е изграден от три слоя - сравнително малко на размери разтопено желязно ядро, обхванато от силикатна мантия и повърхностна покривка от вода в течно и твърдо състояние. Наличието на обособено метално ядро е признак за планетарна диференциация, протекла след образуването на спътника и изискваща значително количество топлина.
Най-голямата зебележителност на Ганимед е равнината Galileo Regio и поредица концентрични хребети, които са остатък от древен кратер, изгладен с времето от геологичните процеси. За възрастта на терена на Ганимед е определено, че е на около 3 до 3,5 милиарда години. Има тънка атмосфера, съставена изключително от кислород от небиологичен произход. Смята се, че атмосферата е формирана под въздействието на слънчевия вятър и заредените частици от магнитното поле на Юпитер.
Открито е и наличието на магнитно поле, което се смята, че е породено от процеси, протичащи в ядрото на спъника или в соления му океан.
177 години по-късно,
на днешния ден през 1787 г., немският астроном Уилям Хершел открива два от спътниците на откритата през 1781 г. от самия него планета Уран, която той нарича Звездата на Джордж в чест на английския крал. Днес са известни 27 естествени спътника на планетата. Хершел открива първите два – Титания и Оберон. По-късно той съобщава за откриването на още четири спътника, но тази информация се оказва невярна.
Имената на двата спътника са предложени от сина на Уилям Хершел - Джон Хершел. Титания носи името на царицата на феите от шекспировата драма "Сън в лятна нощ", а Оберон – на царя на феите от същата драма. Всички спътници на Уран носят имената на герои от пиесите на Шекспир, както и от творбите на Александър Поуп.
Други по-важни събития:
532 г. - В Константинопол избухва въстанието Ника, насочено срещу високите данъци и корупцията при император Юстиниан I. Въстанието е потушено жестоко от войниците на Велизарий, избили на хиподрума около 30 000 души.
1055 г. - Теодора е коронована за императрица на Византийската империя.
1567 г. - В Лондон става тегленето на печалбите в първата държавна лотария.
1878 г. - За първи път се пордава бутилирано мляко.
1909 г. - В САЩ се провежда първото женско автомобилно състезание.
1922 г. - В Торонто, Канада, за първи път успешно е използван инсулин при лечение на 14-годишно момче, болно от диабет.
1957 г. - Съветското правителство взема решение за създаване на балистична ракета.
1961 г. - Започва изграждането на доменния цех на металургичния комбинат в Кремиковци.
1966 г. - В СССР е създаден център за подготовка на космонавти.
1974 г. - В Кейптаун (ЮАР) се раждат шестзнаци - първите в света живородени и запазени живи 6 близнака.
1981 г. - Международна експедиция поставя рекорд, като прекосява Антарктида за 67 дни.
2001 г. - В щата Орегон (САЩ) се ражда първата генетически модифицирана маймуна - Анди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!