На днешния ден през 1948 г. Общото събрание на ООН приема Всеобща декларация за правата на човека, в която са за първи път на едно място са описани правата, чиито носител е всеки един човек. Декларацията е преведена на 375 езика и диалекта, което я превръща в най-превеждания документ в света.
Потребността от подобен документ, който черно на бяло посочва основните човешки права, най-силно се усеща след разкриването на престъпленията срещу човечеството, извършени от нацистите в Германия по време на Втората Световна Война. В ООН се взема решение да се оформи декларация, в която да бъдат упоменати всички изконни човешки права.
Преди това единствено САЩ, Англия и Франция приемат подобни декларации. Първите международни опити в това отношение е Женевската конвенция от 1864 г. И Хагската конвенция от 1899 г. В първата се гарантират правото на защита на ранените противникови войници и медицинския персонал, а във втората се забранява използването на химическите оръжия.
Главна роля в изготвянето на декларацията играе канадецът Джон Питърс Хъмфри. За председател на Комисията за правата на човека е назначена съпругата на американския президент по това време Елинор Рузвелд.
Декларацията не остава и без критика. Някои мюсюлмански държави не са съгласни с всички точки. Техният довод е, че те не са съобразени с особеностите на ислямския начин на живот, а са пречупени през призмата на християнските ценности.
През 1990 г. в Кайро мюсюлманските страни, членки на Организация Ислямска Конфедерация, приемат Декларация за човешките права в исляма. Единствената разлика с приетия през 1948 г. документ е липсата на гаранция за равенство между половете и право на свобода при избор на вероизповеданието.
Две години след приемането и подписването а Декларацията ООН обявява 10 декември за Международен ден за правата на човека. Обикновено по време на кръглите годишнини се пускат масови кампании за разпространение на информация, целяща да запознае хората с техните права и начините за защита на тези права.
За 60-тата годишнина поде кампания в рамките една година – от 10 декември 2007 г. До 10 декември 2008 г. Бе проведена кампания под надслов "Достойнство и справедливост за всички нас".
Член първи от Всеобщата декларация за правата на човека гласи: "Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права. Те са надарени с разум и съвест и следва да се отнасят помежду си в дух на братство."
Други по-важни събития:
1520 г. - Религиозният реформатор Мартин Лутер публично изгаря папската була.
1799 г. - Франция става първата страна в света, която въвежда метричната система, основана на метъра икилограма.
1868 г. - В Лондон заработва първият в света уличен светофар.
1877 г. - Руските войски превземат Плевен след 3-месечна обсада.
1898 г. - В резултат на договор между САЩ и Испания, Куба става независима държава.
1901 г. - Раздадени са първите Нобелови награди: за физика - на Вилхелм Рьонтген; за химия - на Якоб Вант-Гоф; за физиология и медицина - на Емил Беринг; за литература - на Рене Сюли Прюдом; за мир - на Фредерик Паси и Жан Анри Дюнан.
2001 г. - Открит е спътникът Автоноя от екипа от астрономи Скот Шепърд, Дейвид Джуит и Ян Клайн.
Днес празнуваме
В Плевен - Празник на града, Освобождението на Плевен
В Екваториална Гвинея, Камбоджа, Намибия, Кирибати, Търкс и Кайкос - Държавен празник на правата на човека
В Тайланд - Ден на Конституцията
Ако имате близки или приятели, които днес празнуват рожден ден, годишнина или просто искате да ги поздравите с картичка, можете да направите това чрез Vcards.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!