М ихаела Мабинти ДеПринс, новатор и вдъхновител на мнозина в света на балета, почина на 29-годишна възраст, съобщи неин говорител на страницата ѝ в Инстаграм в петък.
Все още не е съобщена причината за смъртта.
„Нейният живот се характеризираше с благодат, целеустременост и сила. Нейната непоколебима отдаденост на изкуството, хуманитарните ѝ усилия и смелостта ѝ да преодолява невъобразими предизвикателства ще ни вдъхновяват завинаги. Тя беше фар на надежда за мнозина, показвайки, че независимо от препятствията, красотата и величието могат да се издигнат и от най-тъмните места“, става ясно от написаното.
Семейството на ДеПринс публикува изявление след съобщението за смъртта ѝ.
„Наистина съм в състояние на шок и дълбока тъга. Моята прекрасна сестра вече не е тук. От самото начало на нашата история още в Африка, когато спяхме на обща рогозка в сиропиталището, Михаела (Мабинти) и аз измисляхме собствени музикални театрални пиеси и ги разигравахме. Създавахме свои собствени балети... Когато ни осиновиха, родителите ни бързо се вляха в мечтите ни и се появи красивата, грациозно силна балерина, която толкова много от вас познават днес. Тя беше вдъхновение“, пише Мия ДеПринс.
Родена като Мабинти Бангура в Сиера Леоне, ДеПринс е изпратена в сиропиталище на тригодишна възраст, след като и двамата ѝ родители загиват по време на гражданската война в страната. В сиропиталището тя е била малтретирана и недохранена, разказва тя пред Associated Press през 2012 г.
„Загубих и двамата си родители, така че бях там в сиропиталището около година и с мен не се отнасяха много добре, защото имах витилиго. Бяхме подредени по номера, а номер 27 беше най-малко любимият и това беше моят номер, така че получавах най-малко храна, най-малко дрехи и какво ли още не“, казва тя по онова време.
Michaela Mabinty DePrince, the trailblazing ballerina born during a civil war in Sierra Leone who performed in Beyoncé’s "Lemonade" visual album, has died at age 29. https://t.co/k2f4KS7ZVZ
— CNN Africa (@CNNAfrica) September 15, 2024
След като получава съобщение, че сиропиталището ще бъде бомбардирано, ДеПринс описва как върви без обувки в продължение на километри, за да стигне до бежански лагер. Майка ѝ, която осиновява ДеПринс и още две момичета, включително Миа, от сиропиталището, след като ги среща в Гана през 1999 г., казва, че Михаела е била „болна и травмирана от войната“, с тонзилит, треска, мононуклеоза и подути стави. ДеПринс е на четири години, когато е осиновена и преместена в Съединените щати.
Страстта ѝ към балета се заражда още като малко момиче в Сиера Леоне, когато вижда снимка на балерина. Но въпреки че започва да тренира балет на петгодишна възраст, ДеПринс продължава да изпитва трудности. На осемгодишна възраст ѝ казват, че САЩ не са готови за чернокожа балерина, въпреки че тя е избрана да изпълнява ролята на Мари в „Лешникотрошачката“. Когато е на девет години, учител казва на майка ѝ, че не си струва да се инвестират пари в чернокожи момичета.
В крайна сметка ДеПринс посещава Rock School for Dance Education, престижно и селективно балетно училище.
Michaela Mabinty DePrince, a trailblazing ballerina from Sierra Leone who was featured in Beyonce's "Lemonade," has died at age 29, according to a post on her Instagram from her spokesperson. https://t.co/q1uZxN2uPd
— Scripps News (@scrippsnews) September 14, 2024
На 17-годишна възраст тя участва в документалния филм „Първа позиция“, който проследява шестима танцьори по време на подготовката им за Младежкото Гран При на Америка. Получава стипендия за обучение в Балетното училище „Жаклин Кенеди Онасис“ към Американския балетен театър. След като завършва гимназията, ДеПринс работи в Танцовия театър на Харлем, като става най-младата главна танцьорка в историята на театъра.
През 2012 г. тя участва в първия си професионален балет в Южна Африка. През следващата година се присъединява към младежката трупа на Холандския национален балет.
Публиката, която не е запозната с балета, може да разпознае ДеПринс от филма на Бионсе „Лимонада“, в който 21-годишната тогава танцьорка танцува, облечена в старомодна пачка и украса за глава. През 2021 г. тя се присъединява към Бостънския балет като втора солистка. Същата година тя изпълнява главната роля в балетния филм „Копелия“.
В Бостънския балет ДеПринс разказва на репортерите как чернокожите танцьори преди нея са ѝ помогнали да се мотивира, въпреки че е преживяла расизъм и ксенофобия.
„Аз съм голяма късметлийка. Имаше Лорън Андерсън - имах на кого да приличам. Балетът на Хюстън. Хайди Круз, балетът на Пенсилвания, когато бях по-млада. Има и Мисти Коупланд. Няма много от нас. Но това, за което винаги се опитвам да мисля и което е моята страст, е да разпръсквам повече макове в полето от нарциси, така че да има повече чернокожи и кафяви танцьори“, каза тогава ДеПринс.
Дори и с успехите си, ДеПринс не забравя ранното си детство. Тя става хуманитарист и през цялата си кариера изразява желание да открие училище за танци и изкуства в Сиера Леоне.
„Това би било невероятно - бих искала да използвам парите, които спечелим от тази книга мемоарната книга „Надежда в балетна обувка“, за да отворя училище“, казва ДеПринс пред Guardian през 2015 г.
„Това ще трябва да стане, когато се оттегля от танците. Изкуството може да те промени като човек. Танците ми помогнаха да споделям емоциите си и да се свържа със семейството си - помогнаха ми да се почувствам специална, а не „детето на дявола“. Тези деца няма да имат същите възможности, които имах аз, и не мисля, че заслужават това“, казва още ДеПринс.
През по-голямата част от кариерата си тя се застъпва за включването на чернокожи танцьори в балета и насърчава това.
„На практика няма чернокожи в балета, затова трябва да говоря открито“, казва тя пред Guardian.
Вместо цветя семейството на ДеПринс помоли хората да дарят средства на War Child - организация, която ДеПринс подкрепяше.
„Тази работа означаваше света за нея, а вашите дарения ще помогнат директно на други деца, израснали в среда на въоръжен конфликт. Благодаря ви“, пишат те.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!