С портните ентусиасти често се ръководят от ненаситното желание да преодоляват границите на човешките възможности. Сред тях изпъква Феликс Баумгартнер ентусиасти са водени от ненаситно желание да прокарат границите на човешките възможности. Феликс Баумгартнер изпъква сред тях - мъжът, който скача от ръба на света.
„Стоях на върха на света, извън капсулата в кКосмоса, в стратосферата. Погледнах нагоре – небето беше напълно черно“, споделя Баумгартнер.
През октомври 2012г. любителят на екстремни спортове се рее на 39 километра над Земята в рамките на мисията Red Bull Stratos.
С над осем милиона души, които гледаха събитието на живо в YouTube, австрийският смелчага изрече тези емблематични думи преди да скочи:
„Понякога трябва да се изкачите високо, за да осъзнаете колко сте малки. Сега се прибирам вкъщи.“
Шест години подготовка
Проектът, който първоначално се очакваше да продължи две години, в крайна сметка отне значително повече време. Баумгартнер е бил изправен пред изключително много опасности - налагянето, опасното въртене, липсата на кислород или дори температурата лесно могат да причинят внезапна смърт. Рискът за живота му е бил голям, но ако оцелее - ще е първият човек, скочил от Космоса.
„Смятахме, че ще построим капсулата, ще създадем костюма под налягане, ще тренираме и просто ще отидем до стратосферата и ще се върнем на Земята със свръхзвукова скорост“, разказва Баумгартнер. „Но често започвахме среща с три проблема и я завършвахме осем часа по-късно с още пет – без решение за предишните.“
Australian scientist jumps from space 1,28,000 feet and reaches earth...
— Aakanksha Gupta (@aakankshalovely) August 17, 2024
1236 km. Completed the journey in 4 minutes 5 seconds...
He clearly saw the earth moving…
Awesome video, watch it too…
plz show your children...#viralvideo #space #NASA pic.twitter.com/tBL0vAu5lE
За да достигне стратосферата, екипът му създаде огромен балон с хелий, равен по размер на 33 футболни игрища и с тегло 1681.92 кг. Цели 20 души работеха по преместването на балона, чийто материал беше 10 пъти по-тънък от найлонова торбичка за сандвичи.
Костюмът му трябваше да бъде под налягане и да издържа на температури от -72°C.
Но най-голямото предизвикателство се оказа психическата устойчивост на самия Баумгартнер.
„Много е неудобно,“ споделя Баумгартнер. „Липсва мобилност, а дишането през шлема е като дишане през възглавница. Чувстваш се напълно изолиран от света.“
Перспективата да остане в костюма под налягане до осем часа го накара да работи с психиатри и спортни психолози месеци наред. „Трябваше да възприема костюма не като враг, а като свой приятел,“ признава той.
**Свръхзвуковият човек**
Когато Баумгартнер скочи от балона, правилата на обикновеното гмуркане вече не важаха – той беше в космоса. В продължение на девет минути той падаше, като половината от времето беше в пълно свободно падане.
„Първоначално започнах да се въртя бавно, но постепенно въртенето се ускори неконтролируемо,“ обяснява той. Без възможност за тренировка в подобни условия, ситуацията беше изключително напрегната. „Това е момент, в който уменията ти не помагат. Просто си сам.“
Когато премина линията на Армстронг – точката, където въздухът започва да се сгъстява – Баумгартнер успя да стабилизира въртенето си и се наслади на последния етап от скока с парашут.
„Когато отворих козирката си след седем часа, за пръв път усетих външен въздух. Това беше моментът, в който отново се свързах със света.“
Оставаше обаче един въпрос: Дали е преминал скоростта на звука? След десетминутно чакане – повече време от самия му скок – той получи потвърждение: максималната му скорост е достигнала 1358.28 километра в час (844 мили в час), със 120.7 км в час (75 мили в час) над скоростта на звука.
„Това беше миг на пълно удовлетворение. Да бъда първият човек в историята, който преминава звуковата бариера, беше постижение, което си заслужаваше всичко.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!