Германската полиция задържа мъж, който стреля с въздушна пушка недалеч от площада пред катедралата в Ерфурт, два часа преди началото на литургията, отслужена от папа Бенедикт Шестнайсети. Инцидентът станал на километър от площада, извън периметъра за сигурност. Частен охранител бил леко ранен.
Говорителят на Ватикана Федерико Ломбарди заяви, че папският антураж не е притеснен от инцидента. Полицията не е установила никаква връзка между стрелбата и визитата на папата.
Папа Бенедикт Шестнайсети заяви днес на площада пред катедралата в Ерфурт, че през периода между 1933 и 1989 г.
нацистката и комунистическата диктатура са въздействали като "киселинен дъжд"на християнската вяра
в източните региони на Германия.
Той каза това в самото сърце на някогашната ГДР и прикани германските католици да си възвърнат куража и пламенното усърдие, проявявани в "трудностите" от предишните поколения.
Киселинните дъждове са доста чувствителна тема в бившата ГДР, където промишленото замърсяване, без да среща препятствия, нанесе на места огромни щети на хорското здраве и околната среда, напомня АФП.
Папата призна, че "новата свобода" след падането на Берлинската стена е дала възможност църквата да получи "нови възможности" примерно за "реструктуриране и разширяване" на храмове и енорийски центрове. "Дали обаче тези възможности бяха придружени със засилване на вярата? Не трябва ли да търсим дълбинните корени на вярата и християнския живот съвсем другаде, а не в социалната свобода?" - запита се Бенедикт Шестнайсети.
Според Светия отец, германската църква - добре организирана и с все още мощни структури, изпитва трудности в изпращането на силни послания и да увлича хората в условията на днешното индивидуалистично общество, придобило твърде светски уклон.
"Тъкмо в една трудна ситуация, потискани отвън, мнозина убедени католици останаха верни на Христа и на Църквата. Те приеха да бъдат ощетени в личен план, за да изживяват своята вяра" - така описа римският първосвещеник положението по време на диктатурите.
Папата припомни проявената след войната солидарност с милионите германци, експулсирани от Източна Европа, прогонени по-специално от Полша при напредването на Червената армия. "Множество духовници и светски лица положиха тогава големи усилия, за да смекчат (техните) страдания и да осигурят за тях една нова родина", отбеляза той.
Върховният понтифик отдаде почит към онези, които по време на комунистическия режим - "в атмосфера на враждебност към Църквата, възпитаха децата си в католическата вяра" и "оказаха съпротива на комунистическата идеология".
Снощи папа Бенедикт Шестнайсети проведе необявена предварително
среща с германски жертви на католически свещеници педофили,
съобщи Ватикана. Папата уверил жертвите на свещениците педофили, че Католическата църква е ангажирана с приемането на ефективни мерки за защита на децата.
Подобни частни виждания с жертви на свещеници педофили и папата имаше и при други свои неотдавнашни посещения в чужбина, включително във Великобритания.
Католическата църква в Германия е получила близо 600 искове за компенсации във връзка с извършени от нейни представители злоупотреби. Според изчисления на асоциация на жертви над 2 хиляди души са били малтретирани от католически свещеници в страната през последните десетилетия. Рекордни 181 хиляди германци напуснаха Католическата църква миналата година, много от тях в знак на протест срещу скандалите.
Мъж стреля недалеч от папата в Ерфурт
Папа Бенедикт Шестнайсети заяви, че че между 1933 и 1989 г. нацистката и комунистическата диктатура са въздействали като "киселинен дъжд" върху християнската вяра
24 септември 2011, 15:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!