М ъж разви "брейкденс цицина" в горната част на главата си, след като многократно практикува завъртане на глава, съобщават лекари.
Тъканта, която лекарите са отстранили хирургически, била чувствителна на допир и на мястото е имало косопад. Тези лишени от косми подутини по главата също често се наричат „дупки от въртене на глава“ и в по-широк смисъл състоянието понякога се нарича „синдром на брейкденсъра“.
„Въпреки че „дупката“ е известна в общността на брейкдансите, тя е слабо документирана в медицинската литература“, отбелязват лекарите в статия, публикувана в четвъртък (10 октомври) в списанието BMJ Case Reports. Въз основа на техните резултати, лечението на тези подутини по главата с операция "изглежда е успешна интервенция", казаха лекарите.
Брейкденсът — или брейкингът, както е известен от практикуващите — включва силови движения, които могат да включват балансиране в неправилни пози или въртене на върха на главата, например. Танцьорът в този случай, мъж в началото на 30-те, практикува различни видове завъртания на главата повече от 19 години. Той съобщи, че тренира около пет пъти седмично по 1,5 часа наведнъж; около две до седем минути от всяка сесия той е прекарал въртейки се върху главата си.
Мъжът каза, че е забелязал подутина, придружена от косопад, образуваща се на скалпа му. И през последните пет години подутината е нараснала и станала чувствителна на допир.
„Наличието на лезията и свързания с нея дискомфорт са естетически неприятни за пациента, но издатината не е попречила на пациента да продължи с главозамайващите си дейности“, отбелязаха лекарите на мъжа.
След като прегледаха подутината, лекарите отбелязаха, че кожата над нея се движи лесно, което предполага, че масата е притисната между кожата и черепа. Структурно сканиране на главата на мъжа потвърждава, че това е така, и също така показва, че кожата над издатината и черепът отдолу са станали по-дебели от тъканите около тях.
По време на операцията лекарите отстраняват голямата буца тъкан под скалпа на мъжа. Намалена е удебелената част на черепа му обратно до нормалната му ширина.
„Получих много положителни отзиви и хората казват, че изглежда добре направено, че имам хубав белег“, каза пациентът в изявление, включено в доклада за случая. „Мнозина казват, че вече не забелязват, че имам подутина и че главата ми изглежда напълно нормална.“
Въпреки че този феномен на "брейкденс издутина" не е добре проучен, съществуващите проучвания предполагат, че брейкърите, които практикуват въртене на главата, може да са склонни към косопад и неравности по върховете на главите си.
Тази ограничена литература намеква, че практикуването на въртене на главата три или повече пъти седмично може да доведе до най-висок риск от загуба на коса в сравнение с практикуването на движението по-рядко. Загубата на коса може да е резултат от физическа травма или белези в горната част на главата, или от тракционна алопеция, която се случва, когато космените фоликули се повредят от многократно дърпане в корена на косата.
Трябва да се отбележи, че "публикациите относно това състояние са оскъдни", казаха лекарите в своя доклад. Така че точното разпространение на хедспин дупките сред b-момчетата и b-момичетата не е ясно.
„Този доклад за случай представлява пионерско усилие в подробното описване на клиничен случай на „дупка от главоболие“, заключават авторите.
Тази статия е само за информационни цели и не е предназначена да предлага медицински съвети.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!