Н а всички ни се е случвало да се озовем на място, на което не бихме искали да бъдем - училищна среща, безкрайна работна среща или сватбено тържество на далечен роднина.
Е, това не се отнася само за хората, а е явление и в света на паразитите - онези форми на живот, които живеят във и върху нас. Такъв е случаят с Taenia solium, или свинската тения, която се е озовала на малко вероятно място.
Мъж на средна възраст от Флорида с мигрена отишъл на лекар, тъй като главоболието му се засилвало и не реагирало на обичайните му лекарства. 52-годишният мъж бил изпратен на компютърна томография, която разкрила нещо тревожно: мозъкът му бил заразен с кисти от тения.
Най-честият начин на заразяване е яденето на недостатъчно сготвено заразено свинско месо, което съдържа кисти на тения, известни като цистицеркус.
Когато паразитът усети храносмилателните сокове на тънките ви черва, той разбира, че е време да използва завитите си кукички и четирите си смукалки и да се прикрепи към червата ви. Веднъж попаднала тук, тенията заживява най-добрия си живот; израства до около два метра дължина и може да се настани във вас за период до пет години.
През това време паразитът ще освободи хиляди яйца, поотделно или чрез освобождаване на сегменти от тялото си, пълни с яйца, които всички се отделят с изпражненията ви. Тази форма на инфекция е до голяма степен безсимптомна и лесно се лекува с антихелминтици (лекарства срещу паразити) с минимални усложнения.
Макар че пациентът, за когото се съобщава, е признал, че има навика да яде недопечен бекон, това не обяснява откриването на паразита в мозъка му, тъй като консумацията на цистицеркус в недопечено свинско месо би довела само до чревна инфекция.
Вероятната причина е лошата хигиена
Поради това авторите на новото проучване изказват хипотезата, че пациентът може да е бил заразен с чревната форма на паразита и да се е заразил повторно с яйца, попаднали в изпражненията му, поради лоша хигиена.
В страни с ограничени санитарни условия и където фекалиите могат да се използват като тор, яйцата, които хората предават, обикновено се изяждат от прасетата. След като попаднат в свинята, те се излюпват и се отправят към мускулите на свинята, за да образуват цистицеркус, който чака да бъде консумиран отново от хората.
В този случай паразитът се е върнал към формата на цистицеркус и докато е търсил мускули, случайно е попаднал в мозъка чрез кръвния поток, което води до състояние, наречено невроцистицеркоза. Паразитът все пак се е възползвал по най-добрия начин от ситуацията, тъй като би могъл да продължи жизнения си цикъл, ако бъде изхвърлен след смъртта на гостоприемника.
Невроцистицеркозата също се лекува с антихелминтици, но възникналият имунен отговор в мозъка може да причини повече вреда, отколкото полза, и трябва да се намали с противовъзпалителни лекарства.
Докладваният пациент е избрал това двойно лечение и се възстановява с намалени мозъчни лезии и главоболие.
Ако не се лекува, невроцистицеркозата може да доведе до припадъци и е водеща причина за епилепсия в развиващите се страни с лоши санитарни условия, където случаите са широко разпространени. С увеличаването на имиграцията от страни, в които тенията е ендемична, се наблюдава и увеличаване на случаите дори в страни, в които съобщенията за случаи при добитъка са редки.
Най-добрият начин да избегнете този нежелан гост във вашите черва или мозък, където нито гостоприемникът, нито паразитът са щастливи, е добрата лична хигиена.
Свинете традиционно са гостоприемник на много паразити - затова и свинското месо е било забранено в много култури.
Вземете пример от паразита: извлечете най-доброто от ситуацията и изберете напълно сготвено свинско месо и всичко ще бъде наред.
Автор на статията е Джон Уортингтън, старши преподавател по биология на инфекциите, Ланкастърски университет
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!