М ъж на 70 години от Флорида се заразява с изключително рядка, животозастрашаваща инфекция в имплантирания си дефибрилатор, след като през 2017 г. яде диво прасе, съобщава sciencealert.
Преди да приготви и консумира подаръка от местен ловец, мъжът си спомня, че е обработвал суровото месо с голи ръце.
Експертите подозират, че в този момент той несъзнателно се е изложил на опасността от коварна бактерия - Brucella suis.
Години по-късно мъжът започнал да изпитва трескави симптоми, периодични болки, дехидратация и стягане от лявата страна на гърдите, според проучване на случая, ръководено от специалиста по инфекциозни болести Хосе Родригес от Университета на Флорида.
Когато лекарите най-накрая разбрали какво се случва, коварната бактериална инфекция вече се била промъкнала в пейсмейкъра на мъжа, преминавайки през гръдната стена, лявата подключична вена и в мускулната тъкан на лявата камера.
Най-безопасният вариант беше да се замени изцяло медицинското устройство.
В световен мащаб бруцелозата е най-разпространената бактериална инфекция, която се разпространява от животни върху хора, и обикновено се пренася от крави, кози, овце и прасета.
Инфекциите с B. suis и близките ѝ роднини са трудни за лечение, тъй като те могат да се крият в имунните клетки години наред, причинявайки само леки, трескави симптоми, които се появяват и изчезват произволно. Тъй като бактериите трудно се изолират и отглеждат в лаборатория и лесно се идентифицират погрешно, както се е случило в този случай, кръвните тестове не винаги ги откриват.
A cautionary tale.https://t.co/A6jT6W6kp7
— ScienceAlert (@ScienceAlert) March 24, 2025
Пейсмейкърите са идеалното място за скриване на бактериите Brucella. Антибиотиците трудно се доставят до тези импланти поради ограниченото им кръвоснабдяване, което означава, че при заразяване изваждането на цялото устройство често е единственият начин да се осигури подходящо лечение.
Макар и тежка и животозастрашаваща, инфекцията с Brucella на пейсмейкъра е изключително рядка. При 30-годишен преглед на 5287 пациенти с пейсмейкър само един пациент е имал инфекция с Brucella, която е наложила пълно отстраняване на устройството и проводника с антибиотична терапия.
Поредица от злощастни събития доведоха до поставянето на диагнозата на мъжа от Флорида.
През пролетта на 2019 г., дълго след като мъжът е боравил със сурово свинско месо, той започва да изпитва неприятни симптоми от лявата страна на гърдите си.
Пациентът, който страда и от диабет тип 2 и сърдечна недостатъчност, бил приет в болница няколко пъти през тази година, където бил лекуван с цял набор от антибиотици.
Кръвните му култури разкриват инфекция с различна бактерия от B. suis, а ултразвукът на сърцето показва, че пейсмейкърът му се е преместил на лявата гръдна стена, точно под зърното.
През 2020 г. симптомите му продължават, затова мъжът отново търси лечение в медицинския център за ветерани в Гейнсвил, Флорида.
Въпреки че лекарите не могли да открият външни признаци на бактерии по клапите или проводниците на пейсмейкъра му, те били обезпокоени от възможността за скрита инфекция и затова решили да извадят автоматичния имплант от тялото му.
По-късно лабораторният анализ потвърждава, че устройството е било заразено с B. suis. Предишната бактерия е била погрешно идентифицирана.
„При пациенти с инфекции на сърдечни имплантируеми електронни устройства вече са докладвани значителни забавяния между експозицията на Brucella и клиничните симптоми“, пишат авторите на проучването на случая.
„В този случай периодичната употреба на антибиотици при задържане на устройството вероятно е довела до продължително клинично протичане“, пишат още те.
След шестседмичен прием на два антибиотика инфекцията на мъжа е изчистена. Пациентът е снабден с нов пейсмейкър четири месеца след като старият му е отстранен.
Сега, повече от три години по-късно, кръвта му не показва клинични данни за бруцелоза. Историята му е предупредителна за всички, които участват в консумацията на непастьоризирани млечни продукти или диви животни.
В САЩ дивите свине (Sus scrofa) са основните преносители на B. suis, тъй като добитъкът често се ваксинира срещу тези инфекции. Днес във Флорида живеят повече от един милион диви свине, което предполага, че инфекцията може да е ендемична в някои части на страната.