С порът между Елон Мъск и бившия командир на Международната космическа станция (МКС) Андреас Могенсен е сред най-горещите теми в космическата общност през последните седмици. Спорът започна след като Мъск заяви, че двама астронавти от НАСА са били оставени на МКС за "политически причини". Този спор ескалира до такава степен, че Мъск използва обидна лексика срещу Могенсен, което предизвика остра реакция от страна на други астронавти.
Ситуацията с астронавтите на МКС
Двамата астронавти, Суни Уилямс и Бари "Бъч" Уилмор, пристигнаха на МКС през юни 2023 г. с мисия, планирана да продължи около десет дни. Обаче, поради технически проблеми с космическия кораб "Боинг Старлайнър", те останаха на станцията за по-дълъг период от очакваното. Според плановете, те трябваше да се върнат на Земята през март 2025 г. с помощта на космическия кораб "Дракон" на SpaceX.
Спорът между Мъск и Могенсен
Спорът започна, когато Мъск заяви в интервю, че астронавтите са били оставени на МКС за "политически причини". Андреас Могенсен, бивш командир на МКС, отговори на твърденията на Мъск, като заяви, че това е "лъжа" и че астронавтите се връщат според плановете, създадени през септември 2023 г. Могенсен подчерта, че Мъск не изпраща спасителен кораб, а астронавтите ще се върнат с капсулата "Дракон", която е на станцията от септември.
Реакцията на Мъск
Мъск отговори на критиките на Могенсен с остра реакция, използвайки обидна лексика срещу него. Той заяви, че SpaceX можеше да върне астронавтите преди няколко месеца, но предложението му беше отхвърлено от администрацията на Байдън. Мъск също заяви, че МКС трябва да бъде свалена от орбита преди планираното, тъй като според него тя вече е изпълнила своята роля и е безполезна за настоящите космически изследвания.
Реакцията на други астронавти
Спорът предизвика реакция от страна на други известни астронавти. Бившият астронавт Скот Кели, който е командир на МКС, защитава Могенсен и заяви, че поведението на Мъск е недопустимо. Скот Кели добави, че Могенсен е един от най-компетентните и честни хора, които той е срещал. Марк Кели, брат на Скот Кели и също бивш астронавт, издаде предизвикателство към Мъск да се качи на ракета и да говори с тях, като заяви: "Когато най-накрая набереш смелостта да се качиш на ракета, ела да говорим с тримата от нас."
Последствия и перспективи
Спорът между Мъск и астронавтите от НАСА и ЕКА е сериозен удар по репутацията на SpaceX и лично на Мъск. Той показва както политизирането на космическите изследвания, така и чувствителността на темите, свързани с космическите мисии и отношенията между ключовите фигури в тази област. Според мненията на експертите, този спор може да доведе до още по-голямо напрежение между НАСА и SpaceX, което би могло да повлияе на бъдещите космически проекти.
Заключение
Спорът между Елон Мъск и Андреас Могенсен е пример за сложността на отношенията между ключовите играчи в космическата индустрия. Той показва както личните напрежения, така и политическите аспекти на космическите изследвания. Реакцията на други астронавти и експерти подчерта важността на уважение и честност в комуникацията между лидерите в тази област. В бъдеще е важно да се търсят начини за разрешаване на подобни спорове, които да не компрометират напредъка на космическите изследвания.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase