П резидентът Доналд Тръмп е съобщил на близкото си обкръжение, включително на членовете на кабинета си, че през следващите седмици Илон Мъск ще се оттегли от сегашната си роля на партньор в управлението, вездесъщ поддръжник и човек на Вашингтон, съобщи в свой обширен текст Politico, позовавайки се на свои източници.
(Във видеото: Доналд Трамп и Илон Мъск: Интереси и влияния в съвместно интервю)
Самият Илон Мъск нарече съобщенията, че ще напусне поста си в правителството през следващите месеци, "фалшиви новини", съобщава Sky News.
Според Politico президентът продължава да е доволен от Мъск и неговата инициатива „Департамент за правителствена ефективност“, но през последните дни двамата мъже са решили, че скоро ще дойде време Мъск да се върне към бизнеса си и да поеме поддържаща роля, твърдят трима вътрешни за Тръмп лица, на които е била предоставена анонимност, за да опишат развиващите се отношения.
Наближаващото напускане на Мъск идва в момент, в който някои вътрешни хора от администрацията на Тръмп и много външни съюзници са разочаровани от неговата непредсказуемост и все повече гледат на милиардера като на политическа отговорност - динамика, която се прояви във вторник, когато консервативен съдия, когото Мъск подкрепяше, загуби с 10 точки кандидатурата си за място във Върховния съд на Уисконсин.

Това също така представлява промяна в отношенията между Тръмп и Мъск в сравнение с преди месец, когато служители на Белия дом и съюзници предричаха, че Мъск е „тук, за да остане“ и че Тръмп ще намери начин да прескочи 130-дневния срок.
Един от високопоставените служители на администрацията заяви, че Мъск вероятно ще запази неофициалната си роля на съветник и ще продължи да се появява от време на време на територията на Белия дом. Друг предупреди, че всеки, който си мисли, че Мъск ще изчезне напълно от орбитата на Тръмп, „се заблуждава“.
Според запознатите преходът вероятно ще съвпадне с края на мандата на Мъск като „специален държавен служител“ - специален статут, който временно го освобождава от някои етични правила и правила за конфликт на интереси. Очаква се този 130-дневен период да изтече в края на май или началото на юни.
Защитниците на Мъск в администрацията смятат, че скоро ще настъпи подходящият момент за преход, тъй като според тях той може да съкрати още толкова много от държавните агенции, без да се стигне до твърде големи съкращения.
Но много други съюзници на Тръмп казват, че той е непредсказуема, неуправляема сила, която има проблеми с комуникирането на плановете си със секретарите на кабинета и по командната верига на Белия дом, ръководена от началника на кабинета Сузи Уайлс, като често ги вкарва в ярост с неочаквани и не по предназначение коментари в X, неговата платформа за социални медии - включително споделяйки непроверени и некоординирани планове за разтрогване на федералните агенции.

Това не се отнася за опасенията им относно Мъск като политическа отговорност, който служи като обединителна точка за разединените демократи. В Уисконсин опонентите на Мъск се възползваха от милионите долари, които той похарчи за съдебната надпревара, като някои открито я нарекоха референдум за поляризиращия магнат.
Публично Тръмп показва само възхищение от Мъск, който похарчи милиони, за да помогне за избирането му. Той често изтъква разхищенията, измамите и злоупотребите, които DOGE твърди, че е установил, като приветства работата на Мъск като революционна.
Но моята колежка София Кай съобщава, че Тръмп все повече се съобразява с междинните избори догодина и се уверява, че няма да застраши мнозинството си в Камарата на представителите. Той внимателно следи възмущението в градските съвети по повод DOGE, дори когато републиканците обявяват тези сцени за координирана либерална постановка.
Кай отбелязва също така, че това е показателно: Дискусиите за следващите стъпки на Мъск се проведоха само няколко дни преди той да стане толкова притеснен от малката подкрепа на ПП, че да оттегли кандидатурата на нюйоркската депутатка Елиз Стефаник за посланик в ООН.
Тръмп вече е започнал да се застрахова седмица преди изборите - включително на среща на кабинета на 24 март, на която е казал на присъстващите, че Мъск ще се оттегли от администрацията, според един от вътрешните лица, който не е присъствал на срещата, но е бил информиран за коментарите. Високопоставен служител на администрацията е потвърдил, че Тръмп е обсъдил прехода на Мъск на срещата.
Скоро след това Тръмп покани репортерите и камерите в края на срещата, където засипа с похвали Мъск, който присъстваше на срещата с червена шапка MAGA. Секретарите от кабинета - много от които само преди седмици бяха влезли в конфликт с Мъск заради подхода му да съкращава отделите им - на свой ред се впуснаха да приветстват кампанията му за намаляване на бюрокрацията.
„Илон, искам да ти благодаря - знам, че си преминал през много неща“, каза Тръмп, споменавайки смъртните заплахи и вълната от вандализъм, насочена към автомобилите, произведени от Tesla на Мъск, преди да го нарече „патриот“ и „мой приятел“.
Впоследствие и двамата мъже публично намекнаха за преход. Когато в четвъртък Брет Бейер от Fox News попита Мъск дали ще бъде готов да напусне, когато изтече специалният му статут на държавен служител, той по същество обяви мисията за изпълнена: „Смятам, че ще сме свършили по-голямата част от работата, необходима за намаляване на дефицита с 1 трилион долара в рамките на този срок“.
В понеделник вечерта Тръмп заяви пред репортери, че „в някакъв момент Илон ще иска да се върне в компанията си“, и добави: „Той иска да го направи. Бих го задържал толкова дълго, колкото бих могъл да го задържа.“
„Както каза президентът, този Белият дом с удоволствие би задържал Илон колкото се може по-дълго“, заяви говорителят на Белия дом Харисън Фийлдс във вторник, когато постъпиха резултатите от изборите в Уисконсин. „Илон има важна роля в изпълнението на програмата на президента и ще продължи тази добра работа, докато президентът не каже друго.“
След като тази история беше публикувана за първи път в сряда, прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит я определи като „боклук“ в пост в социалните мрежи, но не оспори информацията. Тя потвърди, че „Илон ще напусне държавната служба като специален държавен служител, когато невероятната му работа в DOGE приключи“.
Но мнозина близки до Тръмп са облекчени, че се очаква Мъск скоро да се оттегли от централната си роля при Тръмп и изненадите в DOGE - които варираха от имейл взрив през уикенда, изискващ от федералните служители да изброят резултатите от работата си, до случайно съкращаване на програмите за превенция на ебола - може би най-накрая приключват.
Точните причини за очакваната раздяла не са напълно ясни дори за близките на двамата. Но трима вътрешни за Тръмп лица заявиха, че служителите на администрацията продължават да се притесняват от липсата на комуникация на Мъск с висшия персонал и кабинета - проблем, с който те се борят от януари насам и който с променлив успех се опитват да решат със самия Мъск.
Накратко: Съобщението на Тръмп на заседанието на кабинета дойде три дни след като Ню Йорк Таймс съобщи, че Пентагонът е планирал да информира Мъск за класифицирани военни планове по отношение на Китай - сериозен потенциален конфликт на интереси предвид бизнес отношенията на Мъск там. Въпреки че Пентагонът и Белият дом публично отхвърлиха историята като фалшива новина, заглавието изненада и Тръмп, и Уайлс, като ги накара да се опитат да разберат какво се случва.

Тръмп публично омаловажи ситуацията, но също така се възползва от възможността да очертае нови граници около Мъск. „Не бихте го показали на бизнесмен“, каза той пред репортери за военните планове, намеквайки, че Мъск би могъл да бъде „податлив“ предвид бизнес интересите му.
„Хората бяха толкова ядосани от това, защото е ши*ано“, каза един близък до Белия дом човек, запознат със случилото се.
Няколко дългогодишни съветници на Тръмп ми казаха, че президентът е постъпил разумно, като е задържал Мъск наблизо - именно защото той е действал като гръмоотвод за критиците на Тръмп. Според тях Мъск е бил политически щит за президента, който гордо се е придържал към най-спорните аспекти на програмата му, като например съкращаването на федералната работна сила, и е поемал стрелите, които иначе биха ранили самия Тръмп.
„Нека някой друг да изгребе кучешките ла*на - ла*ната на DOGE в този случай“, както ми каза един дългогодишен съветник.
Но други казаха, че Мъск не може да играе тази роля до безкрай - особено ако неговите изстъпления се отразяват директно на президента.
„Илон поема много куршуми за Тръмп - много - и Тръмп знае това и го вижда“, казва друг дългогодишен съюзник на Тръмп. „Но ако това започне да се отразява на него, тогава меденият месец ще приключи... Това започва да се случва.“
Вътрешното разочарование от Мъск започна много преди победата на Тръмп през ноември. В седмиците преди изборите някои съюзници на Тръмп ми се оплакаха, че Мъск прекарва твърде много време, висейки около Мар-а-Лаго, опитвайки се да се сближи с президента.

По онова време тези хора бяха скептично настроени към това, че Мъск ще влезе в администрацията, като твърдяха, че няма как да иска да си вземе почивка от бизнеса си, за да се съсредоточи върху досадната работа по управлението. Някои от тях частно хранеха надежда, че когато Тръмп се премести отново в Белия дом, Мъск - който по същество живееше в курорта на Тръмп във Флорида - вече няма да има толкова голям достъп до техния принципал, пише Politico.
Това не се случи, разбира се. Тръмп, който се възхищава на богатството и младостта на Мъск, му осигури свободен достъп до Западното крило и офис в сградата на изпълнителната власт „Айзенхауер“ в съседство с Белия дом.
Един от загрижените членове на екипа на кампанията на Тръмп ми каза още в началото, че президентът не е осъзнавал, че като държи Мъск толкова близо до себе си, той едновременно дава възможност на технологичния магнат и потенциално подбива себе си. Мъск, предупреждаваше човекът, е непредсказуем и прибързан - и ще бъде само въпрос на време нещата да се объркат.
Не след дълго това предсказание се сбъдна.
Първо, Мъск собственоръчно провали предколедното споразумение на председателя на парламента Майк Джонсън с демократите за разходите, което накара републиканците да се мъчат да предотвратят спирането на работата на парламента. Според близки до президента Тръмп не го е помолил да се намеси, а Мъск го е направил сам. Но поради близостта му с президента консерваторите на Капитолийския хълм приеха думата на Мъск като евангелие.
Няколко седмици по-късно, когато Тръмп обяви начинание за изкуствен интелект на стойност 500 милиарда долара, Мъск не можа да се сдържи и не побутна конкурента в центъра на сделката - дългогодишния съперник от Силициевата долина Сам Олтман. Запознати с въпроса ми казаха по онова време, че помощниците на Белия дом са били ядосани, че Мъск е подкопал съобщението на Тръмп, пише Politico.
Въпреки тези затруднения Тръмп продължи да защитава и да се наслаждава на отношенията си с най-богатия човек в света, който сякаш се появяваше до него по-често, отколкото дори собственият му вицепрезидент.

С началото на втория си мандат Тръмп се увери, че има гърба на Мъск: Когато републиканските законодатели започнаха да се оплакват от Мъск в частен план, настоявайки той да прояви по-меко отношение към съкращаването на хиляди федерални служители, Тръмп вместо това каза на Мъск да стане „по-агресивен“ в съкращенията си в DOGE. Когато секретарите на кабинета се разсърдиха частно за имейла с „петте неща“, който Мъск нареди да се изпрати на служителите, без да предупреди секретарите, Тръмп отново го защити.
Проблемите обаче започват да се задълбочават както в публичното пространство, така и вътре в компанията.
Точно в момента, в който демократите засилиха посланията си относно заплахата на ПП за програмите за социални помощи, Мъск се появи в подкаста на Джо Роган и нарече социалното осигуряване „най-голямата схема на Понци за всички времена“ - коментар, който беше в разрез с кристално ясните обещания на Тръмп никога да не намалява помощите. Мъск също така разпалваше онлайн верните на MAGA, след като съдиите блокираха съкращенията му в DOGE, като настояваше Тръмп да игнорира съдилищата, дори когато Белият дом се опитваше да опровергае прогнозите за конституционна криза и се зарече, че Тръмп никога няма да пренебрегне подобна заповед.
Казаха ми, че и двата епизода са накарали висши служители на Белия дом да говорят директно с Мъск, който бързо се е ориентирал към посланието. Но много съюзници на Тръмп продължават да смятат, че Мъск просто трудно разбира как да бъде екипен играч. Те казват, че той не е злобен или злонамерен - всъщност той е готов да признае грешките си както частно, така и публично и да се опита да ги поправи - но е трудно да се разбере с него, въпреки че Тръмп, Уайлс и други са му внушавали необходимостта от координация.
„Липсва разбиране за комуникациите и защо те са важни, че трябва да масажираш нещата, че трябва да говориш за тях, че трябва да ги квалифицираш - те просто не го правят“, казва един от гореспоменатите съюзници.
„Мислят, че той е гений, но той е един-единствен разрушител“, добави един дългогодишен топ съветник на Тръмп.
Напрежението достигна връхната си точка преди около месец, когато Тръмп заяви на министрите по време на заседание на кабинета на 6 март, че те отговарят за съкращенията в своите агенции, а не Мъск. Когато Тръмп отиде по-далеч на заседанието на кабинета миналата седмица, потвърждавайки предстоящия край на постоянната роля на Мъск в Белия дом, някои от секретарите изпитаха облекчение, според хора, запознати с мислите им.
Но похвалите на Тръмп са били искрени, казват те. Въпреки техните взаимоотношения като на влакче в увеселителен парк, вътрешни хора настояват, че президентът винаги ще има специално място за Мъск в сърцето си, ако не и в администрацията си.
* DOGE - Департамент за правителствена ефективност
* MAGA - (Make America Great Again) е лозунгът на Доналд Тръмп, който се превърна в символ на движението му и на неговите поддръжници