Н ямаше изненадващи гости на борда на Air Force Two, когато самолетът кацна във Франция в понеделник за Срещата на върха по въпросите на AI- от него слязоха само вицепрезидентът на САЩ, съпругата му и трите им децa. Най-богатият човек в света обаче липсваше.
Френските политически и технологични лидери седмици наред очакваха дали Илон Мъск ще приеме поканата на президента Еманюел Макрон да присъства на срещата на върха за изкуствен интелект, започнала в Париж в понеделник сутринта. Спекулациите за неговото присъствие се разпространяваха из Grand Palais, но до късния следобед Мъск все още не се беше появил.
По-късно вечерта милиардерът потвърди това, което мнозина вече подозираха – той няма да присъства на форума.
Макрон и Мъск: приятелство или тактическа връзка?
Макрон се надяваше, че присъствието на един от най-известните технологични предприемачи и близък съветник на Доналд Тръмп ще придаде допълнителен престиж на срещата, пише Politico. Но дори без официално потвърждение от страна на Мъск, обкръжението на Макрон твърдеше, че той лично е обещал посещение в Париж през декември.
Това е удар за Макрон, който години наред се опитва да убеди основателя на Tesla и SpaceX да инвестира във Франция. В същото време обаче, отсъствието на Мъск спести на френския президент потенциални неудобства, тъй като неговият офис беше притеснен от възможността предприемачът да засенчи останалите гости на форума.
Според няколко източника, говорили с Politico, отношенията между Макрон и Мъск са се влошили през последните седмици. Въпреки това, Елисейският дворец не затваря вратата за бъдещо сътрудничество.
От първия ред до деветия: Мъск и протоколът на Нотр Дам
Присъствието на Мъск в Париж през декември, по време на тържественото повторно отваряне на катедралата Нотр Дам, изглеждаше като знак за потенциалното му участие в срещата на върха два месеца по-късно.
Но визитата му не мина без неочакван инцидент. Малко преди началото на церемонията Мъск се насочи към първия ред, за да седне до Доналд Тръмп. Организаторите обаче го преместиха на деветия ред, зад френските официални лица.
„Той се държеше като господар на къщата“, коментира френски депутат, присъствал на церемонията.
Само месец след посещението на Мъск в Париж, Макрон публично го обвини, че подкрепя ново „международно реакционно движение“, намесвайки се в политиката на Германия и Великобритания чрез подкрепа за крайнодесни фигури.
Въпреки това Макрон все още допускаше възможността Мъск да присъства на срещата за изкуствен интелект. В средата на януари президентът обсъди въпроса с френски технологични лидери като Артър Менш (Mistral) и Ксавие Нил.
"Въпросът беше: Трябва ли да го убеждаваме да дойде или не?" разказва един от участниците в срещата. "Можем да му осигурим място, но не трябва да поема цялото внимание. Темата беше повдигната без наивност."
Групата се съгласи, че ако Мъск все пак дойде, не бива да му се дава платформа за политически изявления.
Несбъднатите надежди за инвестиции
Макрон и Мъск поддържат пряк контакт от няколко години, но техните отношения никога не са довели до реални инвестиции във Франция.
"Макрон винаги е имал визията за Мъск като гениален предприемач, който поема рискове за развитието на електромобилите", казва френски политик.
През май 2023 г. Мъск беше сред почетните гости на срещата на върха "Избери Франция", чиято цел е да привлича чуждестранни инвестиции. След срещата с Макрон Мъск обяви, че Tesla ще направи „значителни инвестиции във Франция“.
„Да работим заедно“, написа Макрон в X, публикувайки снимка с Мъск.
Но въпреки обещанията, Tesla така и не инвестира във Франция, а вместо това разшири фабриката си в Германия. Дори Италия обяви, че води дискусии с американския производител на електромобили.
Френското правителство не се е отказало от опитите да привлече капитала на Мъск. През март, когато милиардерът пристигна в Париж за церемония по награждаването на Бернар Арно (шеф на LVMH), Макрон отново го посрещна с почести.
Въпреки че много компании бойкотират X заради политиките на Мъск, луксозният гигант LVMH продължава да рекламира в социалната му мрежа.
Коментарите на Джей Ди Ванс за AI и Срещата на върха
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс призова във вторник европейските страни да прегърнат "новият хоризонт на AI с оптимизъм, а не с трепет" и да възприемат по-леко отношение към технологичното регулиране.
“Искаме да се впуснем в AI революцията пред нас с духа на откритост и сътрудничество, но за да създадем такъв вид доверие, се нуждаем от международни регулаторни режими, които насърчават създаването", каза той на присъстващите на Срещата на върха в Париж.
Докато повтаряше оплакванията, излъчени от американски компании срещу усилията на Европа да овладее Big Tech, Ванс призова за регулиране на AI, което "не задушава" процъфтяващата индустрия.
“Да се ограничи развитието му сега не само би облагодетелствало несправедливо заемащите длъжности в пространството, но би означавало парализиране на една от най-обещаващите технологии, които сме виждали от поколения, каза той в първото си голямо пътуване в чужбина от встъпването си в длъжност.
Ванс остро атакува Закона за цифровите пазари в Европа и Закона за цифровите услуги, като каза на присъстващите, сред които и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че това са “тежки международни правила”, които задушават иновациите и създават ненужни пречки за американския бизнес.
Ванс добави, че приветства тона на разговорите на срещата на върха, което френският президент Еманюел Макрон заклейми като момент да прегърне възможностите, свързани с развитието на AI, вместо да се фокусира върху регулирането и размишляването върху неговите екзистенциални заплахи.
„Харесва ми да видя този дерегулаторен вкус да си проправя път в много разговори, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!