Ф ридрих Мерц e новият канцлер на Германия, но след изборите в неделя има още двама, които също ще бъдат доволни: Илон Мъск и подкрепяната от него дясна партия AfD.
Националистическата партия "Алтернатива за Германия" (AfD), ръководена от Алис Вайдел, постигна исторически успех, като стана втората по големина политическа сила в страната. Тя изпревари лявоцентристката Социалдемократическа партия (СДП), Зелените и Свободната демократическа партия в рамките само на един изборен цикъл. AfD успя да удвои своя електорален дял спрямо изборите през 2021 г., нараствайки от 10,4% на 20,8%.
Партията си осигури 152 места в Бундестага – федералния парламент на Германия – като остана на второ място след дясноцентристката коалиция на Мерц, съставена от Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС), които спечелиха общо 208 места от 630-те в камарата. СДП получи едва 16,4% от гласовете и завоюва 120 места.
Новото германско правителство ще бъде формирано от коалиционния блок на Мерц, а той самият ще стане новият канцлер. В същото време AfD ще бъде най-голямата опозиционна сила, което ще ѝ даде по-голямо влияние в парламентарния дебат и по-широк контрол върху законодателния процес. Въпреки това, всички останали водещи партии обещаха да предотвратят по-нататъшния възход на AfD, като отказаха възможност за коалиция с нея – рядко срещано явление в германската политика, където управлението често зависи от многопартийни съюзи.
Успехът на AfD до голяма степен се дължи на фокуса ѝ върху темите за имиграцията и войната в Русия, които бяха сред водещите въпроси в предизборната кампания. Това развитие също така е победа за Мъск, който отново демонстрира подкрепата си за нарастващото влияние на десните партии в големите западни демокрации.
Илон Мъск и AfD
Elon Musk got involved in Germany’s politics by supporting the AfD.
— Evan (@daviddunn177) February 23, 2025
The AfD just lost. pic.twitter.com/9RjOxBRq9x
Според д-р Кристиан Чимара, експерт по миграцията във Франкфуртския университет, намесата на Мъск е изиграла значителна роля за глобалната разпознаваемост на AfD.
"Включването на Илон Мъск допринесе за нарастващата видимост на AfD", каза Чимара пред Newsweek. "Въпреки че AfD е много малко вероятно да влезе в правителството поради санитарния кордон около нея, партията вече е оформила изборния дневен ред, като е превърнала имиграцията в доминиращ въпрос. Очаква се това влияние да продължи, тласкайки основните партии към по-строги имиграционни политики, засилване на граничния контрол и увеличаване на депортациите."
Въпреки че AfD е политически изолирана в германския парламент и често е критикувана от други партии, Мъск публично я подкрепи за първи път през януари, когато се включи виртуално в митинг, заявявайки, че германците "не трябва да се чувстват виновни за греховете на родителите си".
Това послание съответства на по-широката подкрепа на Мъск за десни партии в Европа и Обединеното кралство, където той призова за защита на традиционните ценности и отхвърляне на левите идеологии.
"Хубаво е да се гордеем с немската култура, германските ценности и да не губим това в някакъв мултикултурализъм, който размива всичко", каза той пред слушателите на митинга.
Натиск върху имиграционната политика
Имиграцията беше сред най-важните теми за германските избиратели, като отстъпи по значимост само на икономиката, жилищната криза и доверието в правителството, според проучване на Gallup. Германия прие средно 1,7 милиона имигранти годишно от 2020 г. насам, като през 2022 г. броят им достигна рекордните 2,67 милиона.
Мерц вече заяви, че неговото правителство ще възстанови постоянния граничен контрол и ще отхвърля всички нередовни мигранти, включително търсещите убежище.
Германия, Русия и войната в Украйна
AfD и Мъск споделят сходни позиции по отношение на войната в Украйна. Партията на Вайдел призовава за нормализиране на отношенията с Русия и прекратяване на санкциите срещу Москва.
"Искаме да имаме много добри отношения с нашите европейски съседи, но също така и с големите сили. Това включва Русия", каза Вайдел.
Хертнер коментира пред Newsweek, че повечето германски партии отхвърлят тази реторика: "Другите партии не приветстват намесите на Мъск и също така са много критични към неотдавнашната среща на Тръмп с режима на Путин и коментарите му за това, че Украйна е започнала войната. Те критикуваха Тръмп публично за това изявление."
Какво следва за AfD?
Бъдещето на AfD ще зависи от способността ѝ да влияе на новото правителство по ключовите въпроси – имиграцията и войната в Украйна.
"Много ще зависи от популярността на новото правителство", каза Хертнер. "Ще могат ли да стимулират икономическия растеж, да успокоят хората, че миграцията е под контрол, и да държат под контрол разходите за живот? А какво ще се случи в Украйна?"
Ако общественото настроение в Германия се подобри, AfD може да загуби популярност. В противен случай, ако правителството на Мерц се окаже нестабилно, партията може да се възползва от съществуващите социални и икономически тревоги, за да затвърди позициите си. Чимара прогнозира, че AfD ще се опита да упражни натиск върху основните партии, за да възприемат по-строги имиграционни политики и по-скептично отношение към Европейския съюз.
"AfD вероятно ще се съсредоточи върху консолидирането на влиянието си чрез оказване на натиск върху основните партии да приемат по-строги имиграционни политики и политики на ЕС", каза Чимара. "Тъй като дългосрочната ѝ цел е да влезе в правителството, тя ще продължи да прокарва своя дневен ред въз основа на изборния си успех."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!