У крайна никога няма да прости на Русия за срамния конфликт, който върна развитието на страната с половин век назад, до съветските времена преди Михаил Горбачов, заяви пред "Ройтерс" журналистът и Нобелов лауреат за мир Дмитрий Муратов.
Военната кампания на Русия в Украйна доведе до смъртта на десетки хиляди хора, опустоши редица украински градове и предизвика най-голямата конфронтация на Москва със Запада след Кубинската криза през 1962 г.
Муратов продаде нобеловия си медал за 103,5 млн. долара
Муратов, дългогодишен главен редактор на "Новая газета", една от последните независими медии в Русия, заяви, че Украйна никога няма да се съгласи на мир или на анексиране на част от територията си.
"Украйна никога няма да прости на Русия", каза Муратов.
Той заяви, че чрез съвременните технологии хората са видели със собствените си очи от домовете си ужасите на войната, заедно с разрушенията от битката за Мариупол в Южна Украйна и твърденията за военни престъпления срещу руски войници в Ирпен и Буча.
"Човек може да иска да прости всичко, но кликва в търсачката: Мариупол, Ирпен или Буча. И вече не може да прости нито едно проклето нещо", каза Муратов: "Всяка стъпка от тази война, всяко престъпление и всеки изстрел сега ще останат завинаги".
Руски журналист продава Нобеловата си награда за украински деца
Войната, смята Муратов, е "огромен национален срам", който заличава не само половин век развитие, но заради нея сред руснаците гаснат също надеждата, любовта и вярата в бъдещето.
Войната унищожи репутацията на земята на Горбачов, руския физик и борец за човешки права Андрей Сахаров и съветския космонавт Юрий Гагарин, посочи Муратов.
"Бяхме върнати назад в развитието си с поне половин век, в епохата преди Горбачов", подчерта Муратов.
Според него Русия е забравила уроците от миналото, включително необходимостта от прекратяване на войните.
"Ние вече нямаме вяра. Русия и руснаците не са харесвани. Любовта беше много важно нещо, за да пътуваш, да учиш, да вярваш в своя Бог, да четеш книгите, които обичаш," заяви Муратов: "За съжаление, загубихме нашата репутация в световен мащаб, загубихме доверието. А загубената репутация трудно се възстановява."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!