Е ксперти по въпросите на Европейския съюз твърдят, че Канада има правилното „излъчване“ за Брюксел — но съществуват сериозни препятствия пред евентуална кандидатура за членство.
Членството в ЕС не е част от темите на предстоящите ключови избори в Канада по-късно този месец — но социологически проучвания показват, че идеята за присъединяване към съюза предизвиква интерес сред канадците.
На фона на влошените отношения с президента на САЩ Доналд Тръмп, който залива северния си съсед с наказателни мита и войнствени публикации в социалните мрежи, мнозина канадци се питат дали не е време да потърсят нови, по-надеждни съюзници.
И тук идва Брюксел.
В наскоро проведено проучване цели 44 процента от канадците заявяват, че подкрепят идеята за членство в ЕС, докато само 34 процента се обявяват против.
Главният говорител на Европейската комисия Паула Пиньо отбеляза, че Брюксел е „поласкан от резултатите от подобна анкета“, но също така изглежда потвърди, че съгласно действащите договори на ЕС само европейски държави могат да кандидатстват за членство.
И все пак — макар идеята Канада да се присъедини към ЕС да звучи пресилено дори за самата Комисия, експерти по темата, с които Politico е разговарял, посочват, че макар подобен ход да е малко вероятен... той всъщност не е напълно невъзможен.
Канада ще наложи ответни мита на САЩ
„Канада със сигурност би отговаряла на критериите“
Аргументите в полза на това Канада да стане 28-ата държава-членка на ЕС изглежда се основават предимно на усещане.
Въпреки че Канада е отделена от Европа от Атлантическия океан и хиляди километри, те имат редица общи черти: стабилни икономически връзки, споделени демократични ценности и — да, главоболията, които създава администрацията на Доналд Тръмп.
Тук възниква въпросът — като се има предвид, че Пиньо се позова на формулировката в член 49 от Договора за Европейския съюз, който гласи, че „всяка европейска държава може да подаде молба за членство в Съюза“ — съществува ли нещо повече от географското разположение, което определя една страна като европейска? И би ли могла Канада да отговаря на тези критерии?
И след като повдигнахме този въпрос...
„Да бъдеш европеец е по-скоро състояние на духа“, казва пред Politico проф. Жизел Босе, преподавател по външна демократична подкрепа на ЕС в Университета в Маастрихт.
„От юридическа и формална гледна точка не съществува точно определение за това какво е европейска държава, а ако се вгледаме в миналото, ще видим, че е имало европейски държави, които всъщност не са ограничени до европейския континент“, казва тя, като напомня, че държави от ЕС притежават отвъдморски територии в Карибския басейн, Тихия океан и Арктика.
Босе определя канадците като „специални европейци“ в известен смисъл, изтъквайки редица фактори: вярата им в социалната държава, политическата и правната им система, изградени по европейски модел, както и фактът, че много канадци имат европейски корени.
Подобно мнение изразява и проф. Франк Шимелфенинг, специалист по европейска политика от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих. Той коментира продължаващия дебат за това какво означава да си европеец, отвъд мястото върху картата.
„Канада със сигурност би отговаряла на критериите“, казва той, тъй като „в много отношения е дори по-близо до европейските ценности, институции и политики от редица настоящи страни кандидатки“.
Сред тези страни са западнобалканските държави, както и Украйна и Молдова, които напредват — макар и бавно — по пътя към ЕС. В същото време Турция и Грузия са в застой поради отстъпление от демократичните стандарти и проблеми с върховенството на закона.
Въпреки че „канадските настроения“ са обещаващи, решението в крайна сметка ще бъде взето от Европейската комисия и държавите членки на Съюза.
Като предупреждение към еврофилите в Отава, Босе припомня, че когато южният съсед на ЕС — Мароко — подава молба за членство през 1987 г., тя е отхвърлена именно с аргумента, че страната не е европейска държава.
Polling shows that Canadians are intrigued by the idea of joining the EU.
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) April 21, 2025
But could they? 🧐
EU scholars say such a gambit is unlikely to succeed — but it's not actually impossible.https://t.co/fo6jBVPX5w
Френските фермери няма да го приемат добре
Докато някои експерти представят аргументи защо членството на Канада в ЕС би било възможно, други изливат „студен душ“ върху перспективата.
Преди всичко, канадците трябва да бъдат напълно сериозни относно своята „европейска идентичност“. Досега резултатите от социологическите проучвания може да са били „по-скоро емоционална реакция от страна на канадците“, казва Босе.
Преди да се присъединят към ЕС през 2004 г., страните от Централна Европа непрестанно представяха своето членство като „завръщане в Европа“, мястото, към което принадлежат исторически.
Канадците не са изразявали подобни настроения — поне засега.
Иън Бонд, заместник-директор в Центъра за европейска реформа, смята, че „би било изключително трудно да се докаже, че Канада е европейска страна“ по редица причини.
Дори ако премине теста за „европейска идентичност“, според него икономическите реалности ще се окажат сериозно препятствие.
„Канада ще трябва да постави митническа граница между себе си и САЩ и да прилага митата и регулациите на ЕС върху вноса от САЩ. Това би било икономически катастрофално. Вредите биха надвишили всички ползи, които биха могли да произтекат от членството в ЕС в продължение на много, много години“, посочва той.
Бонд добавя, че приемането на нова държава в ЕС изисква единодушие — и дори провеждането на референдуми в някои държави членки, като Франция.
„Колко често френските фермери са гласували в полза на свободната търговия с други части на света? Те по-скоро биха подпалили нещо, за да я предотвратят“, казва той.
Критични суровини: Канада може да замести САЩ и Китай
Това е дълъг изстрел
Накрая, евентуална зелена светлина за членство на Канада в ЕС може да предизвика недоволство сред страни като Турция, които чакат „на опашката“ буквално от десетилетия.
„Не мисля, че това е реалистично в краткосрочен план, поради процедурите и текущото състояние на Съюза и процеса на разширяване“, казва Босе.
Според Бонд, вместо това Канада би могла да подобри своето икономическо партньорство с ЕС.
Изглежда канадските власти вече са се заели с това. Новият премиер Марк Карни осъществи първото си официално посещение в чужбина на 17 март във Франция, където обсъди с президента Еманюел Макрон засилването на икономическите, отбранителните и търговските връзки.
Но е възможно Карни да е допуснал фатална грешка в амбициите за бъдещо членство, когато нарече Канада „най-европейската от неевропейските страни“.
Ако в Брюксел си водят бележки, това може сериозно да се обърне срещу Канада, ако някога реши да подаде официална молба за членство.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Най-големите залежи в Европа: Кой ще добива литий в Украйна