Съветът по развитието на гражданското общество и човешките права към президента на Русия би могъл да се обърне към държавния глава с молба за помилване на бившия президент на петролната компания ЮКОС Михаил Ходорковски, осъден за финансови престъпления.
Това съобщава днес печатът в Москва, като се позовава на председателя на съвета - Михаил Федотов.
Засега обаче въпросът не е включен в дневния ред на този орган, уточнил Федотов, цитиран от в. "Ведомости".
Съветът вече съобщи, че ще извърши независима експертиза по делото срещу Ходорковски, а президентът Дмитрий Медведев обеща да се запознае с резултатите, напомня вестникът.
В същото време днес стана известно, чедокументален филм за бившия руски олигарх Михаил Ходорковски, е бил откраднат
дни преди неговата планирана прожекция на международния кинофестивал в Берлин.
Британският вестник "Дейли телеграф" съобщи, че лентата на режисьора Сирил Туши, два лаптопа и два други компютъра са били откраднали от студиото на режисьора в Берлин. Полицията описва грабежа като извършен от много добри професионалисти.
Веднага се породиха спекулации, че това е работа на руски тайни агенти.
За втори път филмът на Туши за Ходорковски става обект на кражба. Преди няколко седмици лента с филма във финален етап на подготовката му бе откраднат от хотелска стая на режисьора на остров Бали.
Документалният филм за Ходорковски е плод на няколко години интервюта със сина на бившия петролен магнат - Павел, който сега живее в САЩ.
Организаторите на Берлиналето, което започва в четвъртък, обаче обявиха, че разполагат с филма "в суров вид" и планират да го прожектират на 14 февруари.
Ходорковски и бившият му съдружник Платон Лебедев бяха осъдени през декември за кражба на гориво и пране на пари, което увеличи на 14 години предишните им осемгодишни присъди за данъчни измами. В първото си интервю след това - за германския "Зюддойче цайтунг", Ходорковски заяви, че Путин е упражнил натиск върху съда.
Според Кремъл, осъденият трябва да признае вината си и да подаде молба за помилване. Ходорковски и неговата защита обаче неизменно отхвърлят тази идея, се казва в материала на "Ведомости".
Указ на Владимир
Путин като президент от 2001 г. определя
"крайно бюрократизирана процедура"
за помилване след молба на осъдения, която "може да бъде блокирана от всяка инстанция по дългата верига - казва пред изданието Вадим Клювгант, адвокат на Ходорковски. - Оттогава в Русия "не помилват почти никого".
Според "Независимая
газета", адвокатите на Ходорковски
и Лебедев все още не могат да подадат
"пълноценна" касационна жалба
срещу присъдата по второто дело, свързано
с ЮКОС, тъй като
съдът до ден-днешен не
им е предоставил протоколите
от миналогодишните си заседания.
"Руската конституция наистина определя, че осъдените имат право на помилване. Там обаче няма и не може да има никакви правила кой трябва да отправи такава молба", коментира перспективите за развитие по делото московски юрист, цитиран от вестника.
"Това означава, че може да го направи който и да било - самият осъден, негов адвокат или роднини. По принцип президентът може да вземе решение, дори ако изобщо няма никаква молба. Въпрос на добра воля от негова страна", допълва експертът пред "Независимая газета".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!