О т нахлуването на Русия в Украйна през февруари постоянно има спекулации, че Беларус ще се включи във войната, започната от руския президент Владимир Путин.
Като основание за това се посочва фактът, че беларуската територия беше използвана като плацдарм от руските войски за настъплението им към Киев, което завърши с разгром. Също така Русия продължава бойните полети над Украйна от летища в Беларус, както и ракетния обстрел оттам.
Около 9 хил. руски наборни войници в момента се обучават на беларуска територия, тъй като тренировъчните центрове в Русия са препълнени.
Ще атакува ли Беларус, Лукашенко: Няма конспирация
Беларуските въоръжени сили са напълно интегрирани в руските, като в случай на война влизат в състава на елитната Първа гвардейска танкова армия.
След масовите протести през миналата година срещу продължаващото му вече близо три десетилетия управление, президентът на Беларус Александър Лукашенко потърси сближаване с Русия, притеснен от подкрепяната от Запада продемократична опозиция.
Вълната на недоволството беше потушена донякъде с помощта на армията, но причините за протестите остават в сила.
В момента беларуската армия осъществява мащабни военни учения близо до украинската граница, като достъпът на граждани до района е ограничен.
Всичко това повдига въпросите, дали Беларус ще се присъедини към Русия във войната в Украйна и как това би се отразило на военните действия?
Обективните отговори са: по-вероятно не и: почти никак. Армията на Беларус не е голяма и е хронично недофинансирана. Много военни части са недоокомплектовани. Повечето оръжия са остарели, съветско производство. А масова мобилизация би предизвикала мащабно недоволство, което ще застраши режима на Лукашенко.
Путин увери, че Русия не иска да поглъща Беларус
Артьом, бивш подполковник от беларуските сили за специални операции, емигрирал в Европа, коментира пред „Форин полиси”:
„Лукашенко прави всичко възможно да не изпраща военни в Украйна. Той разбира, че единствените, които могат да го задържат на власт, са военните и службите за сигурност. Ако отидат в Украйна или ще умрат, или ще бъдат ранени и това може да бъде катастрофа за него. Той твърди, че „Полша планира да ни нападне”, така че трябва да оставим армията на нашата граница. Зависи обаче от милостта на Путин”.
В състава на беларуските въоръжени сили влизат около 12 хил. души пехота и механизирани войски, около 11 хил. военнослужещи в състава на военновъздушните сили и противовъздушната отбрана, малко над 6 хил. бойци в специалните части и близо 19 хил. служители в администрацията, командването и логистиката.
Руски войници участват в учения в Беларус
Отделно в Беларус има сили за териториална защита, наброяващи около 120 хил. души и въоръжени с леко стрелково оръжие. Те обаче нямат нито обучението, нито подготовката на редовите войници.
Теоретично при мобилизация армията на Беларус може да достигне близо половин милион души, но икономиката на страната реално няма как да поддържа толкова голяма въоръжена сила.
По голямата част от беларуската военна техника е съветско производство. От няколко стотин действащи остарели танкове Т-72 до 34 остарели изтребителя МиГ-29. Тази година Беларус купи и 4 по-модерни Су-30 от Русия.
Напрежението нараства, Беларус мести войски
Най-модерното оръжие, с което разполага беларуската армия, обаче са китайските ракети с малък обсег A200 и A300, които имат сателитно насочване за разлика от руските им аналози. Но техният брой е ограничен, а Китай до момента не е показал желание да подкрепя Русия във войната ѝ в Украйна.
Освен това нагласите в Беларус спрямо украинците са доста по-различни от руските. До преди инвазията на Русия, Минск и Киев бяха в приятелски отношения. И докато на високо ниво двете страни вече са враждебни, народите им остават близки.
Възможно убийство? Подозрителната смърт на един външен министър
По време на настъплението към Киев на беларуска територия имаше саботажи срещу руските войски.
И в момента най-големият контингент от чуждестранни бойци, биещи се на страната на Украйна срещу руснаците, е от беларуси.
Стратегически Беларус е уязвима, тъй като граничи с държави от НАТО, а не разполага с ядрени оръжия като Русия.
Много малко вероятно е беларуската армия да нахлуе в Украйна, тъй като това би отслабило значително властта на Лукашенко, а от друга страна не би имало значим ефект върху военните действия освен при масова мобилизация, каквато няма дори и в Русия.
12-годишна присъда грози тазгодишния носител на Нобелова награда за мир
Все пак Москва има полза от неясната заплаха, излъчвана от Беларус, която принуждава Украйна да разположи част от армията си за защита на северната си граница, вместо на фронтовата линия в Донбас и Запорожие.
Въпреки всичко казано дотук възможността Беларус да атакува Украйна не може да се изключи напълно. Такова решение обаче едва ли ще бъде взето в Минск, а по-скоро в Москва.
Вадим Кабанчук, заместник-командир на полк от беларуски доброволци към въоръжените сили на Украйна е уверен, че Беларус скоро ще влезе във войната:
„Осем от 10 души в беларуската армия не искат да се бият в тази война. Ако влязат в Украйна, армията ще се разпадне. Те ще се предадат или като отидат в затвора, или ще преминат на наша страна. Лукашенко знае това, ето защо се опитва да го избегне. Въпреки всичко смятам, че конфликтът ще ескалира извън неговия контрол, включително с пълна мобилизация и участието на армията на Беларус”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!