О тношенията между САЩ и Русия се влошават през последните няколко седмици, но и двете страни разбират, че пълното отхвърляне на диалога ще доведе само до ситуация, в която те няма да има как да се влошават повече, пише Дейниел Депетрис в статия за „Spectator“, цитирана от „Фокус“.
По-рано този месец министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров представи мрачна оценка на състоянието на американско-руските отношения. Въпреки че в речта му имаше лъч надежда, когато той каза, че връзките между Вашингтон и Москва могат да се подобрят, Лавров въпреки това подчерта, че „конфронтацията е стигнала дъното“. Изказването той направи две седмици, след като президентът на САЩ Джо Байдън и руският му колега Владимир Путин си разменяха остри критики, досущ деца в училищен двор.
Кремъл призова Запада да се откаже от "антируската психоза"
В същото време Байдън нарече Путин „убиец“, а лидерът на Кремъл намекна, че колегата му отвъд океана може би има здравословни проблеми. Но се оказа, че отношенията между двете държави все още не са достигнали дъното, както вярваше тогава Лавров.
Ние изхождаме от предпоставката, че динамиката в отношенията между САЩ и Русия през последните няколко седмици се е влошила още повече. Човек може да бъде съпричастен към онези, които смятат, че американско-руските отношения днес са точно толкова лоши, колкото бяха в началото на 80-те години на миналия век, когато тези двама противници в Студената война бяха от противоположните страни на геополитическата и идеологическа борба.
Анатолий Антонов, руският посланик във Вашингтон, отсъства от американската столица от месец. Междувременно Джон Съливан, американският посланик в Русия, се отправя към дома за консултации, след като Кремъл предложи на този ветеран на дипломатическата служба да си почине известно време.
Миналата седмица администрацията на Байдън наложи нов набор от санкции срещу Москва заради намесата й в американските избори и заради хакерски атаки срещу американски мрежи. Предприетите мерки включват замразяване на активи на 32 организации и лица, както и експулсирането на десет руски служители на дипломатическата мисия. Не е изненадващо, че Москва реагира, като изгони десет американски дипломати, забрани на осем видни американски служители да правят бизнес в Русия и ограничи финансирани от САЩ неправителствени организации на руска земя.
Борел: Расте напрежението между ЕС и Русия
Тази размяна на удари се извършва в момент, в който Украйна, все по-често под сянката на по-големия си и по-мощен съсед, твърди, че над 120 000 руски войници са разположени близо до украинската граница. Освен това ситуацията с Алексей Навални, който наскоро бе преместен в друга болница в затвора поради влошено здравословно състояние, става все по-тревожна.
Във време на повишен стрес дипломацията е най-трудното, но и най-ценното средство за предотвратяване на бедствия. Докато и американските, и руските официални лица обменят реторични залпове, санкции и дипломатически обвинения, и двете страни изглежда разбират, че пълното отхвърляне на диалога - колкото и съблазнителен да изглежда - ще доведе до това, че отношенията няма да има накъде да потънат повече.
Байдън и Путин продължават да разговарят помежду си, не толкова за да решават проблеми, колкото да контролират очакванията си, да подобряват знанията си един за друг и да си съобщават един на друг множеството си оплаквания. Идеята на Байдън за провеждане на среща на върха това лято, която той спомена по време на телефонен разговор, активно се обсъжда от опонентите му. Тя е силно критикувана от видни противници на Путин и неговото правителство, включително шахматния гросмайстор Гари Каспаров, който задава въпроса: защо да говорим с „убиец“? Геополитиката обаче е сложна и объркваща работа, който изисква лидерите да вдигнат телефона, да стиснат зъби и да се опитат да намерят начин да работят заедно в области от взаимен интерес - независимо от загубеното време и гръмките гласове на критиците.
Байдън, упорит прагматик, зае твърда позиция по отношение на Путин и Русия, страна, която според него (с право или не) се ползва с прекалено уважение по време на администрацията на Тръмп (фактите не подкрепят това; може да се твърди, че администрацията на Тръмп, като се вземе предвид експулсирането на дипломати, санкциите и затварянето на консулствата, провежда същата твърда, същата „ястребова“ политика спрямо Русия като администрацията на Обама).
Русия отвърна на САЩ за санкциите
Както гласи обаче старата поговорка, гледната точка на човек зависи от мястото, на което седи. Светът, видян от президента на САЩ, може да бъде много различен от света, видян от кандидата за президентския пост. Байдън обаче няма да се поколебае да накаже Кремъл за намеса в американския политически процес или за отравяне на руски дисиденти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!