В ъзможността за бъдещо членство на Украйна в НАТО се обсъжда разгорещено преди предстоящата среща на върха на алианса във Вашингтон.
Десетки експерти по външна политика призоваха в сряда членовете на НАТО да избягват напредването към украинско членство на срещата на върха, като предупредиха, че това би застрашило САЩ и съюзниците и би развалило коалицията. Ако Украйна бъде приета, твърди групата, нападението на Русия над Украйна в бъдеще ще задейства член 5 на НАТО, който призовава съюзниците да защитават нападнатия член.
(Видеото е архивно: Войната в Украйна)
Аргументът за член 5 е често срещан сред тези, които се противопоставят на членството на Украйна, но подобна публична позиция на повече от 60 анализатори дава представа за аргументите, които вероятно ще бъдат изтъкнати по време на тридневното събитие, започващо във вторник.
"Колкото повече НАТО се доближава до обещанието, че Украйна ще се присъедини към алианса след края на войната, толкова по-голям е стимулът за Русия да продължи да води войната", се казва в писмото, получено от Politico.
"Предизвикателствата, които Русия поставя, могат да бъдат овладeни и без присъединяването на Украйна към НАТО.", става още ясно от написаното в него.
Доближаването на Украйна към членството може да има обратен ефект, продължава писмото, "превръщайки Украйна в място на продължителен сблъсък между двете водещи ядрени сили в света" и да играе в полза на виждането на руския лидер Владимир Путин, че Москва и Запада са врагове.
Писмото е дело на Уилям Ръгър, президент на Американския институт за икономически изследвания, и Стивън Вертхайм, старши научен сътрудник във Фондация "Карнеги" за международен мир.
Други анализатори не са съгласни с него. Миналата седмица изследователи от RAND Corp. написаха, че съюзниците биха имали полза да предложат на Украйна яснота относно условията за бъдещото ѝ членство в срещата на върха. Атлантическият съвет също настоява за членство на Украйна в НАТО с аргумента, че това ще докаже на Киев, че подкрепата на Запада няма да се разколебае.
Аналитичните центрове и университетските преподаватели не са тези, които вземат решенията за политиката на НАТО, но те често допринасят за външнополитическия дебат, като пишат становища и организират дискусии - особено в периода преди и по време на големи събития като предстоящата среща на върха.
Администрацията на Байдън се въздържа да подкрепи незабавното членство на Киев, но няколко високопоставени служители наскоро заявиха, че по време на срещата на върха на Украйна ще бъде предложен "мост" към алианса. Длъжностни лица твърдят, че НАТО също така ще предложи на Украйна нов щаб за управление на военната помощ - жест на добра воля, че Западът ще подкрепи страната в дългосрочен план, дори и да не й бъде позволено членство в момента.
В днешния си брой в Foreign Affairs напускащият поста генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг не споменава изрично членството на Украйна, но намеква за бъдещето на Киев в алианса и за опасенията по този въпрос: "Искаме ясно да заявим, че сме в тази ситуация за дълъг период от време. ... Засилването на подкрепата ни не прави НАТО страна в този конфликт."
Украйна не очаква голямо движение по отношение на членството си на срещата на върха. Тя търси по-скоро гаранции за сигурност.
Като изключим официалната покана, "очакваме и конкретни решения относно членството на Украйна в НАТО, в пакет с други гаранции за непрекъснатост на военната помощ и повишена оперативна съвместимост", заяви пред Politico миналия месец Олга Стефанишина, украински вицепремиер по въпросите на ЕС и евроатлантическата интеграция.
Вече има обнадеждаващи знаци за Киев: членовете на НАТО се съгласиха с искането на Столтенберг да запазят военното финансиране за страната на 43 млрд. долара през 2025 г., което е същото ниво на финансиране, което алиансът предоставя от нахлуването на Русия насам, съобщава Ройтерс. Във вторник САЩ обявиха нов пакет за сигурност за Украйна на стойност 2,3 млрд. долара.
Според проучване на Европейския съвет за външна политика, публикувано в сряда, украинците твърдят, че се нуждаят повече от допълнителни оръжия и боеприпаси, отколкото от присъединяване към НАТО. Само 22% от украинците подкрепят приемането на членство в НАТО в замяна на отстъпване на окупирани от Русия територии, докато 71% са против такава сделка.
Украйна все още преследва максималистичните си цели срещу Русия, за да си възвърне всички територии, които е загубила във войната, заяви Андрий Ермак, главният съветник на президента Володимир Зеленски, пред малка група репортери във вторник вечерта. Украйна "не е готова на компромис", дори когато някои американски и европейски съюзници тихо прошепнаха на официалните лица в Киев, че трябва да започнат преговори с Русия.
Киев е готов да преговаря само въз основа на своята мирна формула от 10 точки, която, според Ермак, ще доведе до "справедлив мир" за страната му.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!