Ц ените на петрола могат да се покачат над 300 долара за барел, ако Съединените щати и Европейският съюз забранят вноса на петрол от Русия, обяви в понеделник руският вицепремиер Александър Новак. За сравнение рекордната цена до момента, достигната в разгара на финансовата криза от по-миналото десетилетие, бе близо 150 долара за барел.
„Абсолютно ясно е, че отказът от руски петрол би довел до катастрофални последици за световния пазар”, каза Новак във видеоизявление, цитирано от БНР.
„Скокът на цените би бил непредвидим. Той би достигнал 300 долара за барел, ако не и повече”, заяви руският вицепремиер.
Петков: България може да иска изключение от санкциите за руски газ и петрол
Според него замяната в Европа на доставките на руски петрол ще отнеме повече от година. „Русия знае къде да пренасочи петрола, ако Европа и САЩ се откажат от него”, уточни Новак.
Министърът също така предупреди, че Русия може да предприеме „огледални” действия на тези, взети от западните страни, като спре функциониращия в момента газопровод „Северен поток 1” към Германия, който беше пуснат в експлоатация през 2011 г.
„Във връзка с неоснователните обвинения срещу Русия относно енергийната криза в Европа и налагането на забрана за газопровода „Северен поток 2”, ние имаме пълното право да вземем подходящо решение и да наложим ембарго върху изпомпването на газ през газопровода „Северен поток 1”, посочи руският вицепремиер в изявлението, излъчено по руската държавна телевизия.
ЕК: ЕС трябва да се отърве от зависимостта си от Русия
„Европа ни тласка към ембарго върху доставките на руски природен газ, но ние все още не сме взели подобно решение”, заплаши Новак, но допълни: „Никой няма да има полза от това”.
Русия и Украйна са ключови производители на суровини за промишлеността и храни - от алуминий, никел и титан до пшеница и слънчогледово олио, газ и суров петрол.
Откакто Русия нахлу в съседна Украйна, цените на много от тези суровини се покачиха до рекордни или многогодишни върхове, включително и заради това, че руската икономика е изправена пред заплахата от нови западни санкции и се очакват контрамерки от страна на Москва.
Русия е в топ 5 на производителите на паладий, диаманти, газ, петрол, платина, калиев карбонат, алуминий, злато, никел и стомана, всички компании или потребители, които разчитат на тях, ще гледат нервно. В същото време Украйна и Русия осигуряват около една трета от пшеницата в света.
Русия е един от най-големите доставчици на природен газ и суров петрол в света и сега инвеститорите се притесняват от потенциални прекъсвания на доставките.
Засега западните правителства не включват руския петрол в широкообхватните си санкции поради опасения за въздействието върху цените и потребителите, но САЩ и съюзниците им водят преговори за забрана на вноса на суров петрол от Русия.
В понеделник цената на петрола сорт Брент се повиши до почти 14-годишен връх от 139,13 долара за барел, недалеч от рекордната стойност от 147,50 долара през 2008 г.
Референтната цена на природния газ в Европа по данни на холандската TTF, се изстреля до исторически връх от 345 евро за мегаватчас, което предизвика опасенията на търговците, тъй като Европейският съюз внася 40% от газа си от Русия.
Русия и Украйна често са наричани „житницата на света” заради огромния им износ на пшеница.
В понеделник пшеницата достигна рекордно висока цена от 450 евро за тон на пазара, който и преди нападението на Русия над Украйна бе засегнат от ограничени доставки.
Русия е най-големият износител на зърнени култури в света, а Украйна е на четвърто място.
Украйна, която е и ключов доставчик на царевица и слънчогледово олио, като обикновено транспортира тези свои суровини по море. Така че доставките са застрашени от руските десанти.
Индустриалните метали алуминий, никел и паладий също ще бъдат изложени на санкции.
В понеделник алуминият достигна рекордните 4 073,50 долара за тон, а паладият - 3 442,47 долара за тройунция, докато никелът надмина върховата си стойност от 2008 г. от 48 000 долара за тон, поскъпвайки до 54 880 долара.
Никелът се използва за производство на неръждаема стомана и батерии за електрически превозни средства.
Титанът, чиито най-голям производител е Русия, се използва при направата на самолети и автомобили заради леките си, високоякостни и термоустойчиви характеристики.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!