Т айланд стана първата страна в Югоизточна Азия, която узакони еднополовите бракове, след като Сенатът на кралството одобри законопроект за брачното равенство, а поддръжниците му го нарекоха "монументална стъпка напред за правата на ЛГБТК+".
Сенатът гласува с огромно мнозинство за приемането на законопроекта след окончателното му четене, като 130 сенатори гласуваха "за". Само четирима членове се противопоставиха на законопроекта.
Законопроектът все още се нуждае от одобрението на краля, но този процес се счита за формалност. След това законът ще влезе в сила 120 дни след публикуването му в кралския вестник.
Резултатът от гласуването означава, че Тайланд ще стане едва третото място в Азия, което ще позволи брачно равенство след Тайван, който легализира еднополовите бракове през 2019 г., и Непал през 2023 г.
"Законопроектът представлява монументална стъпка напред за правата на ЛГБТ+ в Тайланд", заяви пред CNN Паняфон Фифатхунарнон, основател на фондация "Любов" - неправителствена организация, която води кампания за равенство на ЛГБТ+ в Тайланд.
"Потенциалното въздействие на този законопроект е огромно. Той не само ще промени живота на безброй двойки, но и ще допринесе за едно по-справедливо и равноправно общество за всички", споделя Фифатхунарнон.
Живеещите в Банкок Покпонг Джитайяи и Уатит Бенджамонколчай казват, че планират да сключат брак веднага след приемането на закона.
"Когато бях млад, хората казваха, че хора като нас не могат да имат семейство, не могат да имат деца, така че бракът е невъзможен", казва Покпонг.
Покпонг заяви, че се надява законопроектът за равенство на браковете да даде началото на "ефекта на доминото" в други държави.
"Искам хората по света да видят какво е любовта. Любовта е любов", заключи той.
Законопроектът за равенство на браковете беше подкрепен от всички основни партии и бележи значителна стъпка в затвърждаването на репутацията на страната като една от най-дружелюбните в региона по отношение на гейовете, лесбийките и транссексуалните хора.
Предишните опити за узаконяване на равенството между половете през последното десетилетие бяха в застой. През 2020 г. Конституционният съд постанови, че настоящият закон на Тайланд, който предвижда бракът да е между мъж и жена, е конституционен.
Някои от основните политически партии, които се състезаваха на изборите миналата година, обещаха да настояват за равенство на браковете като част от кампанията си, включително прогресивната партия Move Forward, която спечели най-много места.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!