13-годишно момче е излекувано от много агресивен мозъчен тумор, което се случва за първи път в света след клинично изпитване.
Лукас Джемелянова от Белгия е на шест години, когато е диагностициран с дифузен вътрешен понтонен глиом (ДВПГ), който се среща много рядко и статистически убива 98% от пациентите в рамките на пет години. Обикновено се очаква децата с този мозъчен тумор да живеят девет до 12 месеца след поставянето на диагнозата.
Лукас започва да се чувства зле, докато е на почивка с родителите си, като забелязва, че не може да върви по права линия, а след това започва да кърви от носа и да губи съзнание.
Ένα 13χρονο αγόρι από το Βέλγιο έγινε το πρώτο στον κόσμο που θεραπεύτηκε από έναν θανατηφόρο τύπο καρκίνου του εγκεφάλου. Ο Lucas Jemeljanova διαγνώστηκε σε ηλικία 6 ετών με διάχυτο διηθητικό γλοίωμα γέφυρας (DIPG), έναν πολύ σπάνιο και εξαιρετικά επιθετικό όγκο του εγκεφάλου. pic.twitter.com/DrfvVAHYhv
— @nikolaosderes (@nikolaosderes) February 19, 2024
Лекарят на момчето Жак Грил от Центъра за борба с рака "Гюстав Руси" в Париж е трябвало да каже на семейството, че то ще умре от рак, а сега казва, че то е "победило всички шансове", докато друг изследовател, работил по неговия случай, казва, че това "дава истинска надежда".
Родителите му Седрик и Олеся са го завели във Франция, където на случаен принцип му е било разпределено лекарството еверолимус, което досега не е било използвано успешно при ДВПГ. Лекарството действа, като блокира mTOR - протеин, който участва в подпомагането на деленето и растежа на раковите клетки.
Лекарите виждат, че Лукас реагира добре на лекарството, след което не са сигурни кога да спрат лечението, но преди година и половина установяват, че момчето все пак го е направило.
"По време на поредица от ядрено-магнитен резонанс наблюдавах как туморът напълно изчезна. Не знам за друг подобен случай в света", казва Грил пред АФП.
"Това е диво": Мъж свири на китара, докато лекари отстраняват тумор от мозъка му
Все още не е ясно защо Лукас се е възстановил от рака и сега учените проучват как неговият случай може да помогне на други хора с това заболяване в бъдеще. В рамките на проучването седем други деца оцеляват години след поставянето на диагнозата, но само при Лукас туморът изчезва, което според д-р Грил се дължи на "биологичните особености" на конкретните случаи.
"Туморът на Лукас имаше изключително рядка мутация, която според нас направи клетките му много по-чувствителни към лекарството", съобщи той, а Мари-Ан Дебили, изследовател в лабораторията, също заяви пред АФП: "Случаят на Лукас дава истинска надежда. Ще се опитаме да възпроизведем in vitro разликите, които установихме в неговите клетки."
Жена, измъчвана от постоянно главоболие, се оказа с ужасна болест
Сега учените ще се опитат да възпроизведат маси от клетки в лаборатории и да видят дали туморът може да бъде убит също толкова ефективно там, а след това да разработят лекарство, което би могло да направи това.
Видеото е архивно: "Как да се предпазим от онкологични заболявания"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!