П редседателят на молдовския парламент Андриан Канду обяви, че Русия се е намесила в кампанията за парламентарните избори в републиката в неделя.
"Руската федерация използва много инструменти, за да повлияе на предизборната кампания в Молдова. Това включва амнистията на емигрантите, премахването на митата върху молдовските продукти и ситуацията със спасените от Афганистан пилоти”, каза Канду пред репортери на избирателната секция.
От своя страна Москва отхвърля обвиненията, че се опитва да повлияе на изборите в различни страни, и подчертава, че няма доказателства за подобни тези.
Повече от половин милион молдовски граждани работят в Русия, много от които не могат да се върнат у дома поради нарушения на миграционния режим. Споразуменията за амнистия за тях бяха постигнати на преговорите между президентите на Русия и Молдова Владимир Путин и проруски настроения Игор Додон миналия октомври. Държавните глави се споразумяха да премахнат митата за молдовските селскостопански продукти от 1 януари 2019 г.
Русия, по искане на Додон, също помогна за освобождаването на 10 февруари от тригодишен плен в Афганистан на двама молдовски пилоти, които работят в тази страна по договор със САЩ.
Правителството на Молдова, което се контролира от демократите, заяви, че пилотите се държат като заложници в Москва, въпреки факта, че самите пилоти благодариха за освобождаването на Руската федерация, президента на Молдова и на среща с делегацията на молдовския кабинет заявиха, че ще се върнат у дома след завършване на курса на лечение, което те преминават в клиника в руската столица.
Додон пък нарече реакцията на правителството "анти-руска истерия" и заяви, че пилотите могат да се завърнат у дома по всяко време, когато смятат за необходимо.
Днес в Молдова се провеждат парламентарни избори след бурни последни дни на предизборната кампания в малката бивша съветска република, която отдавна е разделена от проруски и проевропейски нагласи.
Затворена между Украйна и Румъния, Молдова се опитва да намери своето място след получаването на независимост при разпадането на Съветския съюз през 1991 година.
Гласуването в неделя се очертава като тристранна надпревара между проруската социалистическа партия на президента Игор Додон, управляващата Демократическа партия и Проевропейския алианс.
Докато мнозина от 3,5 милионното население на страната искат поддържането на тесни връзки с Москва, други се опитват да следват примера на Румъния - с която Молдова споделя език и дълга история - и гледат на запад към Европейския съюз.
Проруската партия на Додон води, според последните проучвания на общественото мнение. Тя се застъпва за това Молдова да се присъедини към руския Евразийски икономически съюз вместо към ЕС. Алиансът на проевропейските партии, който подкрепя присъединяването към ЕС и НАТО, е на второ място.
На трето място е лявоцентристката Демократическа партия, с лидер - олигарха Влад Плахотнюк, която има мнозинство в сегашния парламент и търси баланс между Букурещ и Москва.
Вероятно обаче никоя партия няма да спечели мнозинството, необходимо за формиране на правителство, което може да доведе до нестабилност след вота.
Молдова е една от най-бедните страни в Европа, с брутен вътрешен продукт на глава от населението четири пъти по-малък от този на съседна Румъния. Икономиката разчита основно на паричните преводи, изпращани от молдовците, работещи в чужбина.
Подхранвайки напрегнатия климат в последните дни на кампанията, руските власти обвиниха в петък лидера на управляващата партия Плахотнюк, че е ръководил мащабна схема за пране на пари между 2013 и 2014 година.
Молдова подписа споразумение за асоцииране с ЕС през 2014 година, но миналата година Брюксел намали финансовата си помощ за страната, позовавайки се на "влошаване на върховенството на закона" в Молдова, която е "в плен на олигархични интереси".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!