Молдова не прие новия румънски посланик Михня Константинеску в страната и поиска от румънското външно министерство да предложи друг кандидат.
Константинеску беше предложен за поста, след като предишният посланик в Кишинев, Филип Теодореску, беше обявен за "персона нон грата" и отзован на 7 април.
Молдовският президент Владимир Воронин въведе и визов режим за гражданите на северната ни съседка и аргументира действията си с "намесата на Румъния във вътрешните работи на Молдова" и участието на нейяни граждани в безредиците след победата на комунистите.
Седмица по-късно Кишинев отзова своя посланик в Букурещ Лидия Гицу и я назначи на поста в София.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи на Румъния Дан Ника определи като "напълно неприемлива" вербалната нота, с която Молдова поиска за посланик да бъде предложен друг човек.
"Това е напълно неприемлив акт, който няма никаква връзка със страна, която иска да влезе в Европа. Това е безпрецедентен акт и мисля, че Румъния е длъжна да вземе всички необходими мерки, за да санкционира такова неприемливо поведение", каза Ника и добави, че страната му ще реагира в началото на следващата седмица.
В понеделник Румъния може да поиска от Съвета по общи въпроси и външни отношения на Европейския съюз спиране на дискусиите за подписването на споразумение между ЕС и Молдова, заявили дипломатически източници, цитирани от Аджерпрес.
"Дипломатическата норма изисква в случай, че една държава не иска да приеме предложение за посланик, тя да изрази позицията си в рамките на предварителни консултации, а не под формата на писмен отказ", заявили източниците.
Сигналът, изпратен от Кишинев, на практика означава, че се цели блокиране на двустранните отношения с Румъния, уточнили те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!