К учетата могат да се окажат ключови герои в съпротивата срещу едни от най-смъртоносните болести за човека.
Бяхме свидетели на най-унищожителната епидемия на вируса ебола между 2014 и 2016г. в Западна Африка.
Повече от 11 000 бяха жертвите в Гвинея, Сиера Леоне, Либерия и Сенегал вследствие на смъртоносния вирус, при който 50% от заболелите умират.
Само в отрязъка от две години жертвите на вируса ебола бяха повече от всички жертви на предишни епидемии взети заедно.
На фона на този апокалиптичен сценарий кучетата остават незасегнати, природно имунизирани срещу смъртоносния вирус.
Доказано е, че кучетата не развиват тази и подобни на нея болести, но скорошно изследване на Университета в Хавай излиза с доказателства за това, че организмите им все пак образуват антитела.
Група изследователи твърди, че взимайки кръвни проби от кучетата в застрашени райони от разпространяване на ебола, учените и лекарите ще имат повече полезна информация за самия вирус.
По този начин ще разполагат и с повече средства за неговото ликвидиране.
„Резултатите от проучванията ни показва, че чрез кръвни проби от кучетата можем да установим дали вирусът е наличен в даден район и как се развива. Разбирайки това за нас ще е по-лесно да сме подготвени за евентуалното разгаряне на нови огнища на болестта”, казва изследователят Аксел Лехрер.
Екипът на професор Лехрер събира проби от 64 кучета от Либерия, които са на поне 4-годишна възраст, тоест – били са родени по време на предишната епидемия на ебола.
Всички те са били от района на столицата Монровия или близките населени места.
Това проучване доказва, че досега не се е обръщало достатъчно внимание на домашните животни като евентуални преносители на вируса, но и ролята им в превенцията от неговото разпространение.
Смята се, че първоначалните носители на вируса са плодоядните прилепи, които заразяват хората, а впоследствие те си предават болестта посредством директен телесен контакт или допир до предмети.
Причината, поради която е важно да обърнем внимание на кучетата, е прекият им контакт с хората и огромното количество антитела, което произвеждат организмите им дори и при много ниски нива на инфекцията.
Лекарите обаче често се сблъскват с трудности, когато се опитват да вземат кръвни проби от хора, които населяват предполагаеми огнища на вируса.
„В някои области на света, особено Африка, поради някакви културни и религиозни вярвания често хората отказват да им се правят каквито и да било изследвания”, пояснява Лехрер.
С кучетата обаче няма такава съпротива.
В момента огромно огнище на ебола има в Демократична република Конго, където борбата с вируса е изключително трудна и на учените им трябват точно такива открития, за да могат да спасят повече човешки животи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!