И зраелските удари срещу ивицата Газа може да представляват военни престъпления, заяви днес върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет, цитирана от "Франс прес".
Бачелет подчерта, че не е получила доказателства, че сградите, които са станали мишени на бомбардировките, са били използвани за военни цели.
Израел и "Хамас" договориха примирие в ивицата Газа
Ако се окаже, че нападенията срещу цивилни хора и граждански обекти са били безразборни и непропорционални, те може да са военни престъпления, заяви Бачелет при откриването на извънредно заседание на Съвета на ООН за правата на човека.
Конфликтът между Хамас и Израел, четвърти от 2008 г., избухна на 10 май с изстрелването от палестинското ислямистко движение на ракети по Израел в знак на солидарност със стотиците палестинци, ранени в продължение на няколко дни при сблъсъци с израелската полиция на Храмовия хълм в окупирания Източен Ерусалим. Причина за стълкновенията стана заплахата за изселване на палестински семейства заради израелски заселници.
Тази ескалация е пряко свързана с протестите и силовия отговор на израелските сили за сигурност, първо в Източен Ерусалим, после на цялата палестинска територия, окупирана от Израел, подчерта Бачелет.
Тя каза също, че ракетите на Хамас са били изстреляни на сляпо, без да разграничават военни от граждански обекти, и тяхното използване представлява явно нарушение международното хуманитарно право.
Израелските въздушни удари в Газа са ранили мнозина цивилни и са отнели живота много граждански лица, нанесли са мащабни разрушения и щети на гражданско имущество, изтъкна Бачелет.
Тя отбеляза, че въпреки твърденията на Израел, че част от атакуваните сгради са били използвани за военни цели, досега няма никакво доказателство за това.
Бачелет заяви, че поставянето на военни средства в гъстонаселени граждански райони и извършване на атаки оттам представляват нарушение на международното хуманитарно право.
Израел безспорно има право да защитава гражданите си. Палестинците обаче също имат права, подчерта Бачелет. Тя призова израелските власти да прекратят незабавно процедурата по изселване на палестински семейства, в съответствие със задълженията си според международното право.
Междувременно турското министерство на външните работи осъди изказването на високопоставен представител на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци, съобщи "Хюриет дейли нюз", цитиран от БТА.
Говорителят на външното министерство в Анкара Танжу Билгич определи забележките на Матиас Шмале, директор на мисията в Газа на агенцията, като "неправилни, злощастни и изключително опасни".
В изказването си Шмале е оправдал израелските атаки по блокирания анклав през последните дни, които според него са били извършени "с голяма точност".
Билгич заяви в отговор на това твърдение, че и самата Агенция на ООН за подпомагане на палестинските бежанци е съобщила за тежко пострадали сгради на агенцията и училища при израелските удари по Газа.
Атаките по цивилни, болници, хуманитарни организации и медии са документирани чрез "кадри в реално време от международни медии, действащи в района", каза още говорителят на турското МВнР. 19 от убитите при ударите деца са били ученици на училища на агенцията, добави Билгич.
"Изявлението на въпросния представител в Газа на Агенцията за палестинските бежанци не служи на друга цел освен да изопачава фактите на терен, като пренебрегва прекомерната, непропорционална и безразборна употреба на сила, задълбочавайки по този начин още повече мъката на палестинския народ", заяви говорителят на турското МВнР.
Защо Газа е размазана на снимките от „Гугъл мапс”
Въздушен удар разруши 11-етажна сграда с офиси на световни медии в Газа
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!